Antwort Kam s Proslymi Prasky? Weitere Antworten – Kam dát prošlé léky

Kam s Proslymi Prasky?
Zákon o odpadech definuje léky jako „nebezpečný odpad“ a podle toho je třeba s nimi nakládat. Jediným správným způsobem, jak se zbavit nepoužitých léčivých přípravků, je jejich odevzdání v lékárně, kde bezplatně zajistí jejich odbornou likvidaci. Lékárny mají povinnost od vás nepoužité léky převzít.Je to jednoduché. Léky odevzdejte přímo lékárníkovi nebo farmaceutickému asistentovi pracujícímu v lékárně. V některých lékárnách jsou kontejnery na vracení léků umístěné i přímo v prostorách výdejny léčiv a můžete zde léky sami vyhodit.Jediným správným způsobem je odevzdání nepoužitých léků v lékárně, příp. ve sběrném dvoře, pokud nepoužitá léčiva přijímá. Každá lékárna je povinna od vás nepoužité léky převzít.

Kam vyhodit prošlé doplňky stravy : Doplňky stravy nebo kosmetiku není nutné do lékáren vracet, ani když tam byly zakoupené. Na léky má každá lékárna speciální kontejner, kam odevzdaná léčiva ukládá, dokud je nevyzvedne firma s certifikátem na jejich likvidaci. Ve spalovně se spálí za vysoké teploty, kontrolují se i emise.

Jak poznat prosle léky

"Nedá se na vzhledu poznat, jestli tableta je ještě v pořádku," řekl mluvčí. Prošlý lék buď nezabere, nebo dokonce může uškodit zdraví. Datum použitelnosti na obalu pilulek, mastí či kapek platí pro situaci, kdy jsou řádně skladovány. Neprodlouží se tím, že byly skladovány v lednici.

Co s prošlými vitamíny : není vhodné používat přípravky s prošlým datem spotřeby. Přinejmenším může být snížen (až žádný) účinek. Exspirace udává datum, dokdy je při správném skladování možné bezpečně lék používat. Doporučuji návštěvu lékárny, která Vám prodala léčivý přípravek po záruce, aby léčivo vyměnili.

Pokud si nevíte rady, přineste prošlé léky přímo do lékárny. Je užitečné, pokud můžete přinést prošlé léky v původním primárním obalu. Tablety a tobolky uchovávejte v blistrech nebo lahvičkách; sirupy, roztoky, suspenze a tinktury v lahvičkách; masti a krémy v tubách nebo kelímcích.

Obvykle dospělí a mladiství užívají při bolesti 1 – 2 tablety Valetolu, dále podle potřeby po 1 tabletě v časových odstupech nejméně čtyř hodin.. Nepřekračujte celkovou dávku 5 tablet za den. Bez porady s lékařem neužívejte Valetol déle než 1 týden. Valetol se užívá pouze krátkodobě.

Kam vyhodit Nepouzite léky

Lékárníci jsou od vás povinni je převzít (dle zákona č. 378/2007 Sb., o léčivech). V některých lékárnách se také nachází uzavřený a označený kontejner, do kterého můžete nepoužitá léčiva sami odevzdat. Lékárníci s léčivými přípravky sami nemanipulují, ale mají nasmlouvané vývozce nebezpečného odpadu.Lékárníci jsou od vás povinni je převzít (dle zákona č. 378/2007 Sb., o léčivech). V některých lékárnách se také nachází uzavřený a označený kontejner, do kterého můžete nepoužitá léčiva sami odevzdat. Lékárníci s léčivými přípravky sami nemanipulují, ale mají nasmlouvané vývozce nebezpečného odpadu.Pro léky ve formě kapek platí přísné pravidlo – neměli byste je používat nikdy déle než čtyři týdny od jejich otevření, jinak se můžou v tekutině usídlit choroboplodné zárodky a rychle se množit.

Vitamíny skupiny B mohou způsobit vyšší chuť k jídlu a s tím spojený příbytek na váze. V případě, že si budete hlídat stravu, nepřiberete.

Jak dobře vstřebávat vitamíny : Jakmile užijeme vitamínový doplněk stravy, čeká jej cesta našim trávícím traktem. Cílovou stanicí je pak tenké střevo, kde dojde ke vstřebání účinné látky do těla. Než se tam však užitý vitamín nebo minerál dostane, musí projít celým trávícím traktem.

Co vše patří do lékárničky : Doporučený obsah domácí lékárničky

  • Léky na teplotu a bolest s obsahem paracetamolu (např. Paralen® nebo Panadol®) nebo ibuprofenu (např. Brufen® nebo Ibalgin®)
  • Teploměr.
  • Léky na zažívací potíže, především průjem nebo zvracení (např. Endiaron®, Hylak Forte® aj.)
  • Živočišné uhlí
  • Dezinfekce.
  • Náplast.
  • Sterilní krytí
  • Obvaz.

Co si dát do lékárničky

Co bychom mohli potřebovat

  • Teploměr.
  • Dezinfekci na drobná poranění jako odřeniny nebo pořezání.
  • Náplasti s polštářkem v různé velikosti (pro děti s obrázkem).
  • Náplast bez polštářku.
  • Sterilní gázové čtverce.
  • Sterilní obvaz.
  • Elastické obinadlo.
  • Pinzetu a nůžky.


Co na bolest zubů

  • Léky volně prodejné – analgetika (léky proti bolesti) s obsahem paracetamolu, kyseliny acetylsalicylové nebo ibuprofenu.
  • Zubní pasty pro citlivé zuby- lokálně aplikujte zubní gely s vyšším obsahem fluoridů, používejte zubní pasty a výplach ústní vodou určené speciálně pro citlivé zuby.

Jedna tableta obsahuje 50 mg kofeinu, což odpovídá 1 šálku slabší kávy.

Kam s obaly od léků : Prošlé léky patří do lékárny, stejně jako použité injekční stříkačky. Ty totiž patří do kategorie infekčních odpadů. Prázdné obaly od léků můžete třídit podle materiálu: platíčko od pilulek je kombinovaným obalem a proto patří do směsného komunálního odpadu, plastová tuba do plastu a skleněná do skla.