Antwort Kam patří ježek? Weitere Antworten – Co Papaji ježci

Kam patří ježek?
Základní krmivo

Základním krmivem jsou kvalitní granule pro koťata nebo živý hmyz. Vhodným hmyzem mohou být mouční červi, cvrčci, sarančata. Pro jednoho ježka na den stačí 2 kávové lžičky hmyzu. Namísto hmyzu, ne však každý den, můžete zpestřit jídelníček masovou kapsičkou.V přírodě si nejčastěji pochutnává na broucích, larvách, různých červech, žížalách nebo housenkách, kobylkách a slimácích. Občas si svůj jídelníček ale zpestří i menšími obratlovci jako jsou žáby, ještěrky nebo myši a dokáže ulovit i drobného ptáka nebo hada. Ovoce ani jinou rostlinnou stravu nevyhledává.Vycházejte z toho, co ježci v přírodě nejčastěji konzumují – to je hmyz, tedy živočišné bílkoviny a živočišné tuky. Můžete jim připravit buď masové konzervy nebo kapsičky určené pro kočky nebo psy, ideální je speciální kupované krmení určené přímo pro ježky. To se vyrábí suché (granule) nebo vlhké (konzervované).

Kde spí ježek : Ve dne odpočívá v hnízdě vystlaném trávou a listím, umístěném v méně dostupných místech, např. pod většími kameny a padlými kmeny, mezi kořeny stromů a keřů, pod chrastím, u zídek a zdí, pod uskladněným dřívím, kůlnami a přístavky.

Co nesmí ježek

Citrusy (pomeranče, citróny, grapefruit, limetky, mandarinky, pomelo, atd.): všechny tyto druhy nedáváme jednoduše proto, že jsou pro ježky příliš kyselé. Také slupky jednotlivých měsíčků se ježkům nedají jednoduše spolknout a mohli by se jimi udusit.

Proč ježek funí : Ježka nemusíte odhalit jen zrakem, můžete ho na své zahradě i slyšet. Frkání, funění a sípání jsou obvyklé zvukové projevy ježka. Na vrcholu sezóny námluv za teplých letních večerů můžou být tyto zvuky obzvlášť hlasité. Pokud se chce sameček pářit se samičkou, začne ji obíhat a vydávat funící a supící zvuky.

No tak použijte psí či kočičí granule a paštiky, či jiné pochoutky nejlépe masové, nebo nějaké hmyzí dobroty do misky, to ježka zaručeně přiláká, tedy jestli se dřív nepřijdou najíst sousedovic kočky😊.

Ježek tráví zimní spánek ve vlastními silami zbudovaném hnízdě, kde je v suchu a relativním teple, většinou o samotě.

Jak poznat že ježek spí

KDYŽ JE VENKU VE DNE

Zdravý ježek je ve dne schovaný a spí. Pokud ve dne uvidíte ježka, který je viditelně slabý, leží na slunci, pohybuje se pomalu a zmateně nebo se dokonce třese, potřebuje pomoc. Velmi pravděpodobně se totiž jedná o osiřelé mládě nebo zraněného/nemocného ježka.Zbavení vnějších parazitů

Každého ježka je zapotřebí zbavit všech vnějších parazitů. K hubení blech můžete použít spreje či pudry k tomu určené (např Arpalit, Bolfo, Difusil či Frontline – ten však není vhodný pro mláďata či zesláblé jedince).Ježek má omezené vidění, má potíže s vnímáním hloubky. Na druhou stranu ježkovy uši jsou velké a výborně slyší – až v ultrazvukovém rozsahu. Taktéž má výborný čich.

Ježek moc dobře nevidí a orientuje se spíš podle čichu a sluchu. Je taky dost zvědavý a rád prozkoumává své okolí. Často se tak dostává do nebezpečných situací. Plechovky, kelímky, obaly od jídel, sítě a jakékoli lidské odpadky pro něj mnohdy představují velmi nebezpečnou past.

Kdy se probouzí ježek : Jarní probuzení Ježci se probouzí v březnu až v dubnu. Během hibernace ztratí 15 20 % své hmotnosti a před vypuštěním do přírody je nutné je opět dokrmit. Ježky v dobré fyzické kondici je možné vypustit do přírody (na zahradu) ve druhé polovině dubna (záleží na počasí).

Co dělá ježek v zimě : Zimu ježek přečkává ve stavu hibernace, pravém zimním spánku, kdy jeho tělesná teplota poklesne na pouhých 5°C a tělesné funkce se zcela zpomalí. Aby úspěšně přezimoval, musí v říjnu vážit nejméně 400g. V listopadu by měl by vážit nejméně 600 g. Potkáme-li ježka uprostřed zimy, potřebuje záchranu v každém případě.

Kdy se probudí ježek

Ježkův rok začíná v březnu nebo dubnu, kdy se budí ze zimního spánku. Pokud spánek přežili, je to vlastně malé vítězství a musí rychle doplnit zásoby tuku, které během hibernace spotřebovali. Ježci ztratí během zimního spánku 20 – 40 % své hmotnosti.

Téměř všichni ježci trpí vnitřními a vnějšími parazity, proto je zapotřebí každého ježka odblešit a odčervit. K hubení blech lze použít např. Arpalit, Difusil nebo Frontline sprej. Při postřiku je třeba chránit ježkovi oči a obličejovou část.Ježka je ideální vypustit ve večerních hodinách přímo pod keř či v blízkosti hromady dřeva, aby se měl kam schovat. Můžete mu dát i menší zásobu jídla na rozloučenou, aby neměl tak těžký začátek. Pokud máte možnost ubytovat ho na vlastní zahradě, můžete mu poskytnut ubytovací domek, který je vyroben právě pro ježky.

Jak dlouho spí ježek v zimě : Opravdový zimní spánek zabere jen 80 % zimního období, ježci se občas probouzejí na několik hodin nebo dnů a pak znovu usínají (během tohoto bdění většinou ale neopouštějí hnízdo). Probouzení trvá až 12 hodin a je energeticky velmi náročné, proto nesmí být moc časté.