Antwort Jakou zvolit délku fixace? Weitere Antworten – Jakou zvolit delku fixace

Jakou zvolit délku fixace?
V případě, že úrokové sazby začínají stoupat, výhodnější bude delší fixační období. Kratší doba fixace je tedy vhodná ve chvíli, kdy se očekává snížení úrokových sazeb. Delší fixace je pak vhodná v době, kdy jsou úrokové sazby nízké, případně se očekává, že budou v příštích letech růst.Jakou zvolit fixaci hypotéky v roce 2024 Máme za sebou dobu, kdy se úrokové sazby hypoték pohybovaly nejvýše za posledních cca 20 let a nyní mírně klesají. Obecně se očekává, že budou klesat i nadále Z tohoto důvodu lze doporučit spíše kratší fixaci (3 roky nebo i 1 rok).Banky běžně nabízejí dobu fixace hypotéky na 1 rok, 3 roky, 5 a 10 let. U některých bank se můžete setkat i s fixacemi na 15 či více let. V tomto případě ovšem počítejte s vyššími sazbami, než u hypoték s fixací na 3 nebo 5 let.

Jak dlouho před koncem fixace : U hypotéky je dobré jeden až dva měsíce před uplynutím fixace kontaktovat banku (většinou vás vyzve i sama) a domluvit se na dalším období včetně fixace úroku. Úrok se může na příští období snížit nebo zvýšit v závislosti na aktuální situaci na trhu.

Co znamená délka fixace

Délka fixace je přímo vázaná na výši úroku. Obecně platí, že čím nižší úrok, tím delší doba fixace. Určitě se však nejedná o dramatický rozdíl – mezi hypotékou s fixací na 5 let a hypotékou fixovanou na 7 či 10 let je rozdíl zhruba 0,2 – 0,3 %. Mezi kratší doby fixace počítáme jakoukoliv dobu fixace do 5 let.

Co dělat když se blíží konec fixace hypotéky : Když se přiblíží konec fixace hypotéky, domlouvá se nová výše úroku a úvěr lze rovněž splatit. Ovšem vůbec nejdůležitější je to, že můžete hypotéku refinancovat, tedy převést do jiné banky s lepšími podmínkami. Proto se rozhodně vyplatí si konec fixace pohlídat a nechat si vytvořit nabídku i od konkurence.

Prolomení 5% hranice bychom se mohli dočkat ve druhé polovině roku 2024. Sazby na konci roku kolem 4,5 % budou úspěchem“. Ke stabilizaci na hypotečním trhu zřejmě dojde již v druhé polovině příštího roku. Sazby budou pozvolna dále klesat a počty i objemy nově sjednaných hypoték naopak porostou.

Z nejnovějších údajů České bankovní asociace vyplývá, že průměrná úroková sazba nových hypoték klesla v lednu 2024 na 5,54 % z prosincových 5,65 %. Jde tak o nejnižší úrokovou sazbu hypoték od července 2022. Meziměsíční pokles o více než 0,1 procentního bodu představuje nejvýraznější pokles od začátku roku 2023.

Kdo nabízí nejlepší hypotéku

Na prvním místě se v našem srovnání umístila hypotéka od Monety Money Bank, a to zejména díky nízkému úroku a široké nabídce výhod. Těsně za ní stojí lety prověřená hypotéka od České spořitelny a třetí místo si zabrala hypotéka od Air Bank, která se snaží celý proces sjednání hypotéky zjednodušit a hlavně urychlit.Nejpozději 3 měsíce před koncem fixace hypotéky by klient měl od své banky dostat nabídku na novou úrokovou sazbu pro další období (fixaci). Pokud klient nabídku akceptuje, jsou mu měsíční splátky přepočítány podle nové úrokové sazby a pokračuje ve splácení – celý tento proces se nazývá refixace hypotéky.Jednoduše řečeno existují tři možné scénáře, které mohou na konci fixačního období nastat:

  1. Můžete počkat, až Vás osloví Vaše banka s novou nabídkou úrokové sazby. Toto řešení je pasivní a nemusí se vyplatit.
  2. V tuto chvíli existuje možnost, splatit celou dlužnou částku.
  3. Rozhodnete se svou hypotéku refinancovat.


Nejpozději 3 měsíce před koncem fixace hypotéky by klient měl od své banky dostat nabídku na novou úrokovou sazbu pro další období (fixaci). Pokud klient nabídku akceptuje, jsou mu měsíční splátky přepočítány podle nové úrokové sazby a pokračuje ve splácení – celý tento proces se nazývá refixace hypotéky.

Co dělat když mi končí fixace : Dodavatel vás po konci fixace může na další období převést buď opět na fixaci, nebo na smlouvu na dobu neurčitou, tedy na nefixovanou cenu. Postup, jaký dodavatel zvolí, naleznete vždy již v podmínkách své stávající smlouvy, neměl by vás proto překvapit. Zjistěte, jaký typ produktu bude po konci smlouvy následovat.

Kdy se vyplatí refinancovat hypotéku : Ideální je refinancování načasovat na výročí fixace, protože splacení starého závazku máte v tu dobu zdarma. Samotného refinancování se nemusíte obávat, je administrativně jednodušší než sjednání nové hypotéky.

Jaké budou hypotéky v roce 2024

Za posledních 20 let šlo dokonce o nejvyšší hodnoty. Jaká je situace v roce 2024 Z nejnovějších údajů České bankovní asociace vyplývá, že průměrná úroková sazba nových hypoték klesla v lednu 2024 na 5,54 % z prosincových 5,65 %. Jde tak o nejnižší úrokovou sazbu hypoték od července 2022.

Z nejnovějších údajů České bankovní asociace vyplývá, že průměrná úroková sazba nových hypoték klesla v lednu 2024 na 5,54 % z prosincových 5,65 %. Jde tak o nejnižší úrokovou sazbu hypoték od července 2022. Meziměsíční pokles o více než 0,1 procentního bodu představuje nejvýraznější pokles od začátku roku 2023.Ideální věk pro sjednání první hypotéky je mezi 26 a 35 lety. Hypotéka sjednaná v mladším věku (zpravidla do zmíněných 30 let), má tu výhodu, že ji můžete splácet poměrně dlouho, čemuž odpovídá také přijatelná výše měsíčních splátek.

Kdo má nejlevnější hypotéku : Při 90% úvěru jsou momentálně nejnižší sazby v Komerční bance a Unicredit, které nabízejí stejné sazby jako na 80% hypotéky. Podobně s tím umí pracovat i Česká spořitelna. Všechny uvedené úrokové sazby jsou bez nutnosti sjednání si pojištění schopnosti splácet.