Antwort Jakou značku digestoře? Weitere Antworten – Jak si vybrat digestoř

Jakou značku digestoře?
Správně zvolený odsavač par musí být schopný vyměnit vzduch v daném prostoru alespoň 5× za hodinu, nejlépe až 10×. Při výběru spočítejte objem celého prostoru (šířka × délka × výška celé plochy) k prvním uzavíratelným dveřím. Takto získané číslo je ekvivalentem výkonu motoru digestoře pro pročištění daného prostoru.Nezbytnou podmínkou je však odtahové potrubí o doporučeném průměru (minimálně 120 mm, optimálně 150 mm). Pokud je odtah delší než 1,5 m, nebo je ukončen venkovní mřížkou (která také zužuje průměr odtahu), doporučujeme použít potrubí o větším průměru než doporučeném.Výsuvná digestoř je oblíbenou variantou, kterou umisťujeme rovněž pod skříňku nad varnou plochu.

  • Vestavná digestoř může být plně zabudována přímo do kuchyňské linky. Nenaruší tak čisté linie vaší kuchyně. Opticky nezabere tolik místa, je proto vhodná do menších prostor.
  • Výsuvné digestoře.
  • Vestavné digestoře.

Jakou vestavnou digestoř : Při stanovení výkonu vestavné digestoře je hlavním kritériem velikost kuchyně či celého prostoru včetně obýváku. Odsavač par by měl být schopný vyměnit vzduch v daném prostoru alespoň 3 × za hodinu – nejlépe až 10 ×. Kupříkladu kuchyň o rozměrech 5 × 5 × 2,9 m potřebuje digestoř o výkonu alespoň 218 m³/h.

Jak spočítat potřebný výkon digestoře

Pro určení vhodného výkonu ODSAVAČE PAR stačí znát rozměry kuchyně. Tvoří-li kuchyň společnou místnost s další obytnou částí domu či bytu, použijte pro výpočet rozlohu obou místností. Celkový objem prostoru v m3 vynásobte doporučenou hodnotou 8.

Jaký je rozdíl mezi digestoří a odsavačem pár : Oba typy odsavače par vás zbaví tuků i pachů, které vznikají během vaření. Odtahový odsavač par odvede navíc ještě i vlhkost. Digestoř s recirkulací naproti tomu vlhkost neodvede, páry z vaření pouze v těle digestoře změní své skupenství a vrátí se digestoří zpět do prostoru kuchyně.

Nejčastějším případem je odvod výparů z kuchyňské digestoře, kdy ventilační potrubí vede skrz střechu. V tomto případě pouhé zaizolování potrubí nestačí, protože studený vzduch stále proniká do ventilačního systému a to především při vypnuté digestoři.

Recirkulační digestoře nebo také digestoře bez odtahu se hodí tam, kde není možné odvádět vzduch ven z místnosti, tedy nelze ji napojit do komína, odtahové šachty či přes zeď. Tento typ digestoře nasává zápach a páry tvořící se během vaření, čistí je přes uhlíkové filtry a vrací vyčištěný vzduch zpět do místnosti.

Jaké potrubí na digestoř

Na trhu jsou digestoře, kterým stačí průměr odtahu 120 mm. Tyto odsavače par jsou ale málo výkonné. Výkonná digestoř potřebuje odtahové potrubí o průměru 150 mm. Existují i digestoře propojené s externím motorem, které vyžadují odtahové potrubí s průměrem 200 mm.Recirkulační digestoře nebo také digestoře bez odtahu se hodí tam, kde není možné odvádět vzduch ven z místnosti, tedy nelze ji napojit do komína, odtahové šachty či přes zeď. Tento typ digestoře nasává zápach a páry tvořící se během vaření, čistí je přes uhlíkové filtry a vrací vyčištěný vzduch zpět do místnosti.Za normálních okolností by měly být uhlíkové filtry ve vašem odsavači čištěny každé 3-4 měsíce nebo častěji, pokud je odsavač často používán. Pokud digestoř používáte intenzivně, omyjte uhlíkové filtry s dlouhou životností maximálně 5krát. V ostatních případech lze filtry před výměnou umýt až 8krát.

Slídová klapka je buď součástí ventilátoru, nebo se instaluje na ventilátor jednoduchým nasazením do předem předvrtaných děr na zadní straně ventilátoru. Plastové a kovové zpětné klapky se instalují do potrubí. Montáž zpětné klapky se doporučuje co nejblíže ventilátoru, kde je odpor vzduchu nejmenší.

Jak správně používat digestoř : Víte, jak správně používat digestoř

  1. Digestoř zapněte ještě předtím, než začnete vařit.
  2. Nižší rychlost odsávání je vhodná pro běžné vaření těstovin, rýže, brambor nebo zeleniny.
  3. Vyšší stupeň zvolte pro zachycení par při smažení nebo při použití více hořáků najednou.

Jak často měnit filtry v digestoří : Standardní uhlíkové filtry by se měly vyměnit cca. každých 4-6 měsíců nebo častěji, pokud je digestoř používána intenzivně. K nasycení uhlíkového filtru dochází po více či méně delším používání v závislosti na druhu vaření a pravidelnosti čištění tukového filtru.

Jak často se mění uhlíkový filtr v digestoří

Standardní uhlíkové filtry by se měly vyměnit cca. každých 4-6 měsíců nebo častěji, pokud je digestoř používána intenzivně. K nasycení uhlíkového filtru dochází po více či méně delším používání v závislosti na druhu vaření a pravidelnosti čištění tukového filtru.

Pokud budete čistit digestoř jednou za rok, bude práce velmi náročná a je možné, že se vám dlouhodobé usazeniny již nepodaří čisticími prostředky perfektně odstranit. Proto byste měli čištění digestoře věnovat alespoň chvíli času přibližně jednou za měsíc až dva, dle toho, jak často vaříte.Pokud máte univerzální uhlíkový filtr, vystřihněte nebo seřízněte filtr do požadované velikosti podle rozměrů vaší digestoře. Vložte uhlíkový filtr do rámu držáku tak, aby prachová část (světlá) zachycující hrubé nečistoty směřovala dolů a uhlíková část (černá) směřovala nahoru.

Jak vybrat uhlíkový filtr do digestoře : Při výběru dobrého filtru do digestoře se neřiďte pouze cenou ale také parametry a udávanou délkou výdrže filtru, protože existují také uhlíkové filtry s prodlouženou trvanlivostí. Další možností, pokud to vaše kuchyňská digestoř umožňuje je pořízení jiného typu filtračního systému, který nevyžaduje výměnné filtry.