Antwort Jakou zeleninu na pickles? Weitere Antworten – Co dát do pickles

Jakou zeleninu na pickles?
Aby se pickles vždy povedlo:

– Největší podíl dejte vždy šťavnaté zeleniny (mladé zelí, čínské zelí, mrkev, cuketa, daikon, řepa, cibule, kedlubna, přidejte jablíčko aj.), abyste měli dostatek tekutiny. V menším množství můžete přidat i sušší zeleninu (např. červené zelí, celer, pórek, jarní cibulka aj.).Druhů zeleniny, které můžete fermentovat, je velké množství. Kvasit lze totiž téměř jakoukoli zeleninu. Od zelí, květáku, mrkve, cukety, kapie, rajčat a dalších. Můžete buď fermentovat jeden druh zeleniny samotné, nebo vytvořit směs zeleniny spolu s bylinkami a kořením.Dlouho kvašená zelenina má hodně dlouhou trvanlivost, v chladu sklepa se běžně skladuje po celou zimu. Hotové pickles musíte skladovat v lednici, kde vám vydrží několik týdnů.

Jak se dělá kvašená zelenina : Kvašení jen se solí je poměrně jednoduché. Převaříte vodu a na litr vody dáváte cca 15 gramů soli. Zeleninu, kterou chcete kvasit, napěchujete do sklenice, případně přidejte koření, a poté zalijete solným nálevem. Dávejte ale pozor, aby solný nálev byl úplně studený, jinak byste tím mohli proces kvašení narušit.

Co je fermentace zeleniny

Kvašení nebo také fermentace označuje proces, při kterém se v potravině začnou množit bakterie mléčného kvašení (Lactobacillus). Ty běžně zeleninu pokrávaji. Když zeleninu nakrájíte a smícháte se solí, pustí šťávu, ve které se bakterie začnou množit.

Jak dlouho vydrzi pickles : Jak pickles skladovat

Jakmile bude zelenina zkvašená, můžete ji začít s chutí konzumovat. Nebo ji přemístěte do uzavíratelných nádob a dejte do lednice. V chladu se zastaví kvasný proces a pickles tam vydrží i několik týdnů.

V zásadě je možné fermentovat všechny druhy zeleniny. Nejlépe se však hodí zelenina, která je pevná jako např. mrkev, řepa, ředkev, celer a různé druhy zelí.

Zelenina

  • Košťálová zelenina – zelí, kapusta, kedlubny, květák, brokolice.
  • Kořenová zelenina – mrkev, celer, petržel, pastiňák, ředkvičky, řervená řepa, vodnice, tuřín.
  • Listová a naťová zelenina – salát hlávkový, římský, špenát, čekanka, rukola, řeřicha.
  • Lusková zelenina – hrachové a fazolové lusky.

Jakou zeleninu restovat a jak

Restovaná zelenina – postup:

Cuketu, žampiony a česnek pokrájíme na plátky. Cibuli a papriku na proužky. Na pánvi rozehřejeme řepkový olej, přidáme zeleninu, zakápneme ji octem, mírně osolíme, opepříme a za stálého míchání opékáme až začne restovaná zelenina měknout.Košťálová zelenina je zelenina se ztlustlou lodyhou, tj. s košťálem. Jsou to rostliny rodu brukev (Brassica) z čeledi brukvovité (Brassicaceae). Mezi košťálové zeleniny, které patří do druhu brukev zelná (Brassica oleracea), se řadí zelí, kapusta, kadeřávek, květák, brokolice a kedluben.Mezi další potraviny vhodné k fermentování patří různé druhy zavařované zeleniny, např. okurky, vločky a semínka, kynutý chléb, rýže, česnek, mléčné výrobky (kefír, jogurty, sýr), sójové výrobky (tempeh, miso, omáčka shoyu), z masných výrobků například salám a podobně.

Zeleninu nakrájejte nebo nastrouhejte – čím menší kousky, tím rychlejší kvašení. Následně zeleninu posypte přírodní solí. Zhruba platí, že na 1 kg váhy je zapotřebí 20 g soli. Vzniklou směs míchejte několik minut, aby zelenina pustila šťávu.

Jak dlouho kvasit pickles : Nádobu na pickles uzavřete víkem, o zbytek se postará pružina. U jiných nádob umístěte zátěž tak, aby byla zelenina po celou dobu kvašení zatížená a nedostal se k ní vzduch. To zajistí šťáva, kterou vyhnala na povrch sůl. Zelenina by měla kvasit při teplotě kolem 18 °C alespoň 3 dny, lépe však týden.

Jak udělat domácí pickles : Zelí najemno nakrouhejte, mrkev oloupejte nebo očistěte kartáčkem a nastrouhejte na struhadle nahrubo, cibuli oloupejte a pokrájejte na drobné kostičky. Zeleninu promíchejte se solí v poměru 20 g soli na 1 kg zeleniny. Nechte asi 1 hodinu odležet, aby zelenina pustila šťávu. Občas promíchejte a promačkejte.

Jakou zeleninu naložit

Naložit můžete cokoliv. Cibuli, mrkev, červenou řepu, čínské zelí, bílé nebo červené zelí, ředkvičky… Na 1 kilogram zeleniny je třeba 20 g soli. Zeleninu nejdříve nakrájejte, dochuťte (můžete použít pepř, česnek, chilli, kmín, kopr) a důkladně osolte.

Různým druhům salátu, mangoldu, špenátu, rukoly i polníčku říkáme listová zelenina. Saláty hlávkové, římské, listové a ledové patří k jednomu druhu (Lactuca sativa). Původem rostlina pochází pravděpodobně z Asie a u nás ji pěstujeme jako letničku.Dělení zeleniny

  • Plodová zelenina – tykvovité druhy jako okurky, melouny, lilek.
  • Kořenová zelenina – mrkev, řepa, celer, tuřín, ředkvička, křen.
  • Listová zelenina – salát, špenát.
  • Lusková zelenina – hrách, fazole, čočka, sója.
  • Cibulová zelenina – čeleď liliovitých, cibule, česnek, pórek.

Jak ukladat zeleninu : Zelenina vyžaduje teplotu pro skladování okolo 2 – 8 °C. Ideální pro skladování je chladný a vzdušný sklep s dostatečnou vlhkostí. V domácnostech bez sklepa je ideální lednice. Zelenina se v lednici umísťuje do k tomu určených spodních šuplíků.