Antwort Jakou zeleninu na kvašení? Weitere Antworten – Jaká zelenina se dá kvasit

Jakou zeleninu na kvašení?
Druhů zeleniny, které můžete fermentovat, je velké množství. Kvasit lze totiž téměř jakoukoli zeleninu. Od zelí, květáku, mrkve, cukety, kapie, rajčat a dalších. Můžete buď fermentovat jeden druh zeleniny samotné, nebo vytvořit směs zeleniny spolu s bylinkami a kořením.Naložit můžete cokoliv. Cibuli, mrkev, červenou řepu, čínské zelí, bílé nebo červené zelí, ředkvičky… Na 1 kilogram zeleniny je třeba 20 g soli. Zeleninu nejdříve nakrájejte, dochuťte (můžete použít pepř, česnek, chilli, kmín, kopr) a důkladně osolte.Kvašení jen se solí je poměrně jednoduché. Převaříte vodu a na litr vody dáváte cca 15 gramů soli. Zeleninu, kterou chcete kvasit, napěchujete do sklenice, případně přidejte koření, a poté zalijete solným nálevem. Dávejte ale pozor, aby solný nálev byl úplně studený, jinak byste tím mohli proces kvašení narušit.

Jak dlouho vydrží kvašená zelenina : Dlouho kvašená zelenina má hodně dlouhou trvanlivost, v chladu sklepa se běžně skladuje po celou zimu. Hotové pickles musíte skladovat v lednici, kde vám vydrží několik týdnů.

Co vše se dá fermentovat

V zásadě je možné fermentovat všechny druhy zeleniny. Nejlépe se však hodí zelenina, která je pevná jako např. mrkev, řepa, ředkev, celer a různé druhy zelí.

Jak dlouho trva fermentace zeleniny : Ideální teplota je mezi 18 – 21°C. A celý proces by měl trvat 7-10 dní podle teploty prostředí. Občas sklenice zkontrolujte jestli nepřetéká a přitlačte píst. Jak zelenina fermentuje, tvoří bublinky oxidu uhličitého a ten vytlačuje hladinu láku nahoru.

Doporučená doba zavařování

  1. okurky – 85°C – 20 min.
  2. červená řepa – 90°C – 35 minut.
  3. houby – 90-100°C – 25-30 min.
  4. fazolky – 90°C – 30 minut.
  5. květák (předvařený) – 85°C 20 minut.
  6. papriky – 85°C – 30 minut.
  7. zelí – 85°C – 50 minut.


Dejte v hrnci vařit vodu, osolte ji a přidejte polévkové koření. Do vroucí vody vložte zeleninu a přiklopte pokličkou. Zeleninu vařte přibližně 20 minut, aby byla na skus.

Kolik zeleniny na vývar

Suroviny

  1. 4 l vody.
  2. 2 kg kuřecích kostí, křídel a drobů
  3. 300 g zeleniny (cibule, mrkev, celer, petržel, česnek)

Ideální teplota je mezi 18 – 21°C. A celý proces by měl trvat 7-10 dní podle teploty prostředí. Občas sklenice zkontrolujte jestli nepřetéká a přitlačte píst. Jak zelenina fermentuje, tvoří bublinky oxidu uhličitého a ten vytlačuje hladinu láku nahoru.Jak dlouho vydrží ovoce a zelenina čerstvé

Druh V tmavé a chladné spíži V ledničce
Mrkev, petržel 1 týden 2 – 3 týdny
Celer 10 dní 2 – 3 týdny
Kapusta, zelí 2 týdny 2 – 3 týdny
Houby 2 – 5 dní


Restovaná zelenina – postup:

Cuketu, žampiony a česnek pokrájíme na plátky. Cibuli a papriku na proužky. Na pánvi rozehřejeme řepkový olej, přidáme zeleninu, zakápneme ji octem, mírně osolíme, opepříme a za stálého míchání opékáme až začne restovaná zelenina měknout.

Jak doma fermentovat zeleninu : Zeleninu nakrájejte nebo nastrouhejte – čím menší kousky, tím rychlejší kvašení. Následně zeleninu posypte přírodní solí. Zhruba platí, že na 1 kg váhy je zapotřebí 20 g soli. Vzniklou směs míchejte několik minut, aby zelenina pustila šťávu.

Co je fermentace zeleniny : Kvašení nebo také fermentace označuje proces, při kterém se v potravině začnou množit bakterie mléčného kvašení (Lactobacillus). Ty běžně zeleninu pokrávaji. Když zeleninu nakrájíte a smícháte se solí, pustí šťávu, ve které se bakterie začnou množit.

Jak dlouho sterilovat zeleninu

Větší sklenice sterilujte 10 až 13 minut, menší 5 až 8 minut. Doba se odvíjí také od tvrdosti plodů. Měkké ovoce a zeleninu nechte sterilovat kratší dobu, tvrdou potom delší.

Zavařovat se dají různé druhy ovoce, nejčastěji v podobě sladkých kompotů, marmelád, džemů či povidel. Ze zeleniny se typicky zavařují nakládané okurky, rajčata, čalamáda, lečo nebo červená řepa. Při zavařování je nutné dbát na čistotu zavařovacích sklenic a také na doporučené doby a teploty zavařování.Syrová zelenina obsahuje enzymy, antioxidanty, vitaminy a má větší protirakovinné účinky. Je ovšem hůře stravitelná a může způsobit zažívací potíže,“ popisuje nutriční specialistka Martina Šuhajová ze Světa zdraví Optimum. Zda je zelenina vhodná na tepelnou úpravu, či nikoli, rozhoduje především obsah vody.

Jak dlouho vydrzi Varena zelenina : Maso: Vařené maso a drůbež lze obvykle skladovat 3-4 dny. Ryby: Vařené ryby je nejlepší zkonzumovat do 1-2 dnů. Zelenina: Vařenou zeleninu lze skladovat 3-4 dny.