Antwort Jakou výbavu pro miminko? Weitere Antworten – Kdy je vhodné začít nakupovat výbavičku pro miminko

Jakou výbavu pro miminko?
Nenechávejte ale základní přípravy až na poslední týdny před porodem. Až bude miminko na světě, nebude už na žádné velké zařizování čas. S přípravami můžete postupně začít přibližně od druhého trimestru. Nebudete se cítit pod tlakem a stihnete zařídit i vybrat vše.VÝBAVIČKA PRO MIMINKO

Zpočátku zakoupíte spoustu věcí, bez kterých se péče o dítě neobejde. Nejzákladnějšími jsou oblečení pro novorozence, první plenky, vanička, postýlka, autosedačka a kočárek. Potřeby pro kojení a krmení patří k základní výbavičce, ale maminky je pořizují až po porodu a po nástupu laktace.Otázka: Kolik potřebuji zavinovaček Odpověď: Doporučujeme mít po ruce alespoň několik zavinovacích dek, protože zavinování novorozence často uklidňuje. Pokud jich máte několik, můžete je střídat, když je potřeba je vyprat.

Kdy si chystat výbavičku pro miminko : Kdy začít chystat věci do porodnice Doporučuje se měsíc až dva týdny před termínem mít nachystané všechny věci, protože nikdy nevíte jestli se miminku nebude chtít na svět o něco dříve. Pokud čekáte dvojčata doporučujeme mít věci nachystané ještě o něco dříve.

Co koupit před prichodem miminka

Před příchodem miminka zkontrolujte a doplňte domácí lékárničku.

  • Tělesný teploměr (digitální)
  • Nosní odsávačka.
  • Nosní kapky proti rýmě
  • Mořskou vodu na proplach nosánku.
  • Gázové čtverečky a líh na ošetření pupíku.
  • Borová voda nebo Opthalmo Septonex na vyplachování a ošetření očí
  • Kulaté nůžky na nehty.
  • Léky na snížení teploty.

Co nesmí chybět pro miminko : Lékárnička novorozence

  • líh na ošetření pupíku.
  • přípravek k ošetření poraněných bradavek (např. Bepanthen, který se hodí i na opruzeniny)
  • teploměr.
  • nosní odsávačka.
  • lék na horečku (např. Panadol sirup)
  • Ophthalmo-Septonex nebo borová voda na oči.

Vše, co miminko potřebuje ke spánku jsou plenka, dupačky, pyžamo a spací pytel. Pokud je teplota v místnosti vysoká (zejména v létě), potřebuje toho ještě méně. Jakmile se miminko potí kolem krku, je místnost příliš přehřátá. Nedávejte prosím spací čepičku.

Před porodem vás čeká jen pár úkonů, které je potřeba držet na paměti.

  1. 1) Zaregistrovat se v porodnici.
  2. 2) Vyberte si pediatra.
  3. 3) Mateřská nebo rodičovský příspěvek.
  4. 4) Dotazník o jménu dítěte.
  5. 5) Přiznání otcovství – pokud nejste vdaná
  6. 6) Změna trvalého pobytu – chcete-li.
  7. 7) Porodní plán – chcete-li.
  8. 1) Porodné

Proč nepoužívat zavinovačku

Uvádějí, že pokud je dítě příliš pevně zavinuto, může dojít k zaškrcení nervů. Také se může zvýšit riziko dysplasie kyčlí a nebo vadného postavení kyčelního kloubu. Odborníci také zmiňují, že dítě může mít kvůli těsnému zavinutí problém s dýcháním a proto může křičet.Obecně platí, že s miminkem, který váží více než 3 kilogramy byste neměli chodit ven při teplotách nižších než -5 °C. Nejvhodnější doba k procházce s novorozencem je mezi 11-14 hod. Při teplotě mezi -5 °C do -10 °C můžete vyrazit s miminkem ve věku 3-6 měsíců. Procházku byste měli vynechat v případě silného větru.Co si vzít na porodní sál

  1. 2× noční košile nebo delší tričko – ideálně s rozepínáním na.
  2. 2× ručník – větší a menší (ideálně tmavé barvy)
  3. balzám na rty.
  4. omyvatelné pantofle a teplé ponožky – v určité fázi porodu.
  5. hygienické potřeby (jemný gel na mytí, zubní kartáček a pasta,
  6. neperlivá voda, zdroj energie – např.


Kdy začít prát výbavičku je jen na vás. Nezapomeňte však, že poslední týdny těhotenství jsou náročné samy o sobě, neotálejte proto s praním kojeneckého oblečení a výbavičky příliš dlouho. Doporučujeme výbavičku začít prát, žehlit a připravovat kolem 30. týdne těhotenství.

Co by mělo umět miminko v 1 měsíci : V prvním měsíci života miminko umí kopat nožičkama, na zádech otáčí hlavu ze strany na stranu, snaží se zaměřit váš obličej, výjimečně nahradí pláč roztomilé pobrukování a při polohování na bříško na krátkou chvíli pozvedne hlavičku.

Jak by měl novorozenec spát : Od prvního dne by Vaše miminko vždy mělo spát na zádech – i během dne. Toto je nejdůležitější preventivní opatření pro bezpečný spánek. Snižuje se tak riziko syndromu náhlého úmrtí kojence o celých 50 %.

V kolika stupnich se má spát

Novorozenci stejně jako senioři potřebují o něco teplejší prostředí, a to mezi 18-21 °C, zatímco pro tělo starších dětí a dospělých je ideální teplota až o 4 °C nižší. Všeobecně se pak doporučuje nastavit teplotu v ložnici dospělého člověka v rozmezí mezi 16-19 °C.

V šestinedělí je důležité dbát především na dostatečnou hygienu. Je doporučené časté sprchování, ideálně po každém použití WC, koupání by se mělo vynechat úplně. Používání a pravidelná výměna porodnických či klasických hygienických vložek jsou rovněž nezbytností. Je však nutné dodržovat i hygienu duševní.Na matriku můžete jít kdykoliv v průběhu těhotenství, potřebovat budete těhotenskou průkazku, doklady totožnosti a rodné listy obou rodičů, popřípadě pravomocný rozsudek o rozvodu či úmrtní list manžela. Pokud přiznání otcovství k porodu nedoručíte, získá miminko příjmení po matce a otec v rodném listě nebude uveden.

Co místo zavinovačky : Příbuzným zavinovaček jsou dětské spací pytle – ideální na spaní, kdy se miminko odkopává. Spací pytel má i bezpečnostní funkci, protože zabraňuje tomu, aby si miminko dekou či peřinkou přikrylo hlavičku. Klasická zavinovačka ve tvaru čtverce je nejoblíbenější zavinovačkou.