Antwort Jakou Svarecku na tenký plech? Weitere Antworten – Jak svařovat tenke plechy

Jakou Svarecku na tenký plech?
Slabé plechy, trubky a profily z hliníkových slitin se nejčastěji svařují metodou TIG. Je nutné použít střídavý proud, který napomáhá odstraňování oxidů hliníku z místa svařování. Ochranným plynem je argon, někdy je vhodné použít směs argonu s heliem (např. HELISTAR He30) pro svaření dílů rozdílných tlouštěk.Průměr elektrody 1,6 mm dovoluje svařovat i plechy o síle 1,0 mm! Elektroda s širokou oblastí použití. Na nelegované, nízkolegované a tepluvzdorné ocele, pro kotlové ocele a rentgenované svary, také na ocelolitinu. Zvlášť vhodné na montážní sváření a sváření potrubí.Pro materiál o síle 1 mm je obvykle dostatečná elektroda o průměru 1,6 mm, zatímco pro materiál o síle 6 mm bys měl sáhnout po elektrodě o průměru 2,4 mm nebo 3,2 mm. Zvaž typ proudu: Pro stejnosměrný proud ( DC ) můžeš použít menší průměry, protože proud se soustředí na menší plochu.

Jakou svářečku na hliník : Pro sváření hliníku se používají svářecí kukly s filtračně-ventilační jednotkou neboli odsáváním spalin. Tip !: měj svářečku MIG s pulsem či MIG s double pulsem (DP).

Čím svářet plechy

Tungstenový inertní plyn (TIG)

Je to také dobrý způsob, jak svařovat tenké plechy a dosáhnout tak požadovaného vzhledu. TIG je nejtěžší se naučit, ale není to nemožné. TIG svařovací zdroje mohou svařovat různé kovy, ale pokud chcete pomocí TIG svařovat hliník, pak je vyžadován stroj s AC / DC schopnostmi.

Jak svařit pozinkovaný plech : Pozink nelze dobře svařit, pokud se zinek neočistí. Jedinou možností bez čištění, a je to celkem novinka, je speciální elektroda, kterou lze svařit pozink i bez čištění.

Požadovaná polarita je vždy uvedena na krabičce elektrod nebo v materiálovém listu elektrod. Zpravidla je to tak, že elektrody s rutilovým obalem připojujeme na (-) pól a elektrody s bazickým obalem na (+) pól zdroje.

RUTILOVÉ ELEKTRODY A RUTIL-CELULOZOVÉ ELEKTRODY

Rutilový obal zajišťuje snadnou ovladatelnost elektrody v obtížných svářecích polohách. Typickým znakem rutilových elektrod je malý průvar, což může u koutových svarů způsobit neprovařený kořen. Snáší i větší svářecí proud.

Kolik ampér na 32 elektrodu

Základní nastavení elektrodové svářečky – invertoru pro MMA a jeho svářecího proudu

Průměr elektrody Tloušťka svařovaného materiálu Rozsah hodnot svářecího proudu
1,6 mm do 1,5 mm 20 – 40 A
1,6 mm 1,5 – 2,0 mm 50 – 75 A
2,0 mm 2,3 – 3,0 mm 60 – 80 A
2,5 mm 2,0 – 5,0 mm 70 – 100 A

Pro svařování hliníku se nejčastěji používá metoda TIG v ochranné atmostéře inertních plynů (směs argonu a helia) za pomoci hořáku s wolframovou elektrodou. Vyvarujte se použití ochranných plynů s vodíkem.Jako univerzální doporučujeme elektrody typu AlSi5 – např. ESAB OK AlSi5, UTP 485 – které jsou vhodné pro svařování slitin hliníku do 7 % křemíku (Si) a lze je použít i pro neznámé druhy hliníku nebo různé slitiny hliníku mezi sebou.

Často se ale používá i MIG/MAG svářečka a to zejména v autoklempírně ale i MMA svářečka a to v domácích, hobby, podmínkách. S MIG/MAG svářečkou doporučuji svářet materiály o tloušťce minimálně 1,5 mm. Zvolit svářecí plyn – směs, s nižším obsahem Argonu nebo drobně s kyslíkem.

Čím odmastit pozinkovaný plech : Pro nátěry pozinkovaného plechu je určená barva Herbol – Protector. Její hlavní výhodou je přilnavost nejen na železné, ale i na neželezné kovy (zinek, hliník). U nových pozinkovaných střech se dávají dvě vrstvy, plech musí být předtím odmaštěn čpavkovou vodou (bližší v technickém listu na www.herbol.cz – produkty).

Čím řezat pozinkovaný plech : Pro dělení výše zmiňovaných materiálů se nejlépe hodí klasické klempířské nůžky nebo nůžky elektrické. Dělit takto můžete plechy lakované i pozinkované, rovný materiál, trapéz i takzvaný taškoplech. Nejrychlejší je práce s elektrickými nůžkami – i tady ale pozor na zrak, vždy mějte na očích ochranné brýle.

Na co je Rutilová elektroda

Rutilové elektrody mají všestranné použití. Jsou vhodné pro trafo i usměrněné svářečky. Používají se pro sváření tenkých a středních plechů (CHEM-WELD 7000). Někdy obal obsahuje i celulozu, která umožňuje ohnutí elektrody bez popraskání obalu (elektroda CHEM-WELD 7013).

Například pro bezproblémové svařování elektrodou o průměru 2mm potřebujeme proud 80 Ampér, pro 3mm je třeba 120 Ampér. V podstatě potřebný proud vypočítáme tak, že průměr elektrody vynásobíme 40-ti a dostaneme výsledek v ampérech.Kabel s držákem obalené elektrody se zapojuje na PLUSový pól svářečky a kostra – zemnící kabel na MÍNUSový pól svařovacího zdroje. Při tomto zapojení se používají výhradně RUTILOVÉ obalené elektrody.

Jaké elektrody na trafo : Rutilové elektrody mají všestranné použití. Jsou vhodné pro trafo i usměrněné svářečky. Používají se pro sváření tenkých a středních plechů (CHEM-WELD 7000). Někdy obal obsahuje i celulozu, která umožňuje ohnutí elektrody bez popraskání obalu (elektroda CHEM-WELD 7013).