Antwort Jakou Stetku na Malovani? Weitere Antworten – Jak vybrat malířskou Stetku

Jakou Stetku na Malovani?
Rozdíl mezi délkou štětin obyčejné a profesionální štětky může být i 2 centimetry. Profíci říkají, že štětka s delšími štětinami „lépe mlaská“. Aby to jen nemlaskalo, ale také odvedlo kvalitní práci, chce to určitou dávku cviku. Malířská štětka se používá většinou na velké plochy – ideální je natírat s ní stropy.Barvu nanášíme po dokonalém zaschnutí všech oprav. Nejdříve aplikujeme nátěr řidší konzistence, druhá vrstva a další musí být hustější. Množství barvy na štětci či válečku regulujeme otíráním o mřížku přichycenou k ruční vaničce nebo nádobě s barvou. První nátěr děláme vždy štětkou.Dvouvrstvý přístup. Namalujte povrch dvěma vrstvami. První vrstva, zvaná také podkladová vrstva, zajistí lepší přilnavost barvy k povrchu a minimalizuje vznik fleků. Po dokončení první vrstvy nechte povrch úplně vyschnout, než aplikujete druhou vrstvu.

Jak malovat štětcem : Po namočení do barvy vždy válečkem přejeďte přes mřížku, postavenou v kbelíku nebo vaničce. Tak se zbavíte přebytečné barvy a ta pak nebude kapat ani stékat po zdi. Štětku stačí namočit do barvy pouze z poloviny a otřít o okraj kbelíku nebo vaničky, aby přebytečná barva stekla do nádoby.

Kolik nátěru při malování

Přestože kvalitní barvy dobře kryjí už po prvním nátěru, doporučují se nátěry dva. Důležité je nechat první vrstvu důkladně zaschnout. Jak dlouho to bude trvat, záleží na teplotě a vlhkosti. Obvykle se jedná o několik hodin.

Jak malovat barevné stěny : Při nátěru stěn nanášejte barvu válečkem nejprve křížem krážem. Nepravidelný nátěr se pak při dalším pracovním kroku vyrovná rovnými svislými tahy válečku. Tím vznikne pravidelný nátěr. Při rozdílných odstínech na stropě a stěnách se před nátěrem polepí hrany již natřených ploch malířskou samolepicí páskou.

Penetrační nátěr má za úkol sjednotit vlastnosti podkladu a snížit jeho prašnost a nasákavost. Současně zvyšuje přilnavost nátěrové hmoty. Pokud byste se do malování pustili bez nanesení penetrace, hrozí riziko odlupování nového nátěru a také vznik viditelných fleků a map u vyspravovaných stěn.

Obyčejné malířské barvy se po navlhčení ( vodou, Sanalem, novou barvou) ""rozmáčejí"" a odlupují se s novým nátěrem. Potřebné bylo starý nátěr po navlhčení vodou seškrábat, Sanal aplikovat na omítku, následně penetrovat a vymalovat. Jediné co můžete zkusit (bez záruky výsledku !)

Kdy malovat na štuk

Než se pustíte do malování, nechte omítky úplně vyzrát. Vápenné štuky potřebují alespoň 4 týdny při teplotě okolo 20 °C a alespoň mírné vlhkosti. Při velkém suchu se zrání zastaví, stačí ale zdi pokropit vodou a proces se opět spustí. Když dáte svým omítkám dostatek času, můžete klidně hned malovat barevnými odstíny.Po zaschnutí štuku se můžete pustit do malování

Do výmalby stropů i stěn se tak můžete zpravidla pustit už po 24 hodinách od štukování. Protože mají štuky šedobílou barvu, v dílnách, sklepech, spížích a dalších esteticky nenáročných místnostech malovat na bílo vůbec nemusíte.„Nátěr se aplikuje zpravidla ve dvou vrstvách, na podklady podobného odstínu může postačovat i jeden nátěr. Další vrstvu nanášíme po zaschnutí nátěru, tj. po 2 – 8 hodinách, což je individuální dle druhů nátěrových hmot,“ říká odborník z Domu barev.

jsou potřeba 2–4 vrstvy, dlouho schne.

Jakou penetraci před Malovanim : Pro nové omítky (i ty v dobrém stavu) stačí použít běžnou univerzální penetraci (např. HET A-GRUND). Pro starší povrchy doporučujeme použít penetraci hloubkovou a to dle potřeby i ve více vrstvách (např. HET AT-GRUND).

Kdy můžu malovat po penetraci : Minimální doba schnutí je 4 hodiny, u neporézních materiálů penetrovaných při nižší teplotě však může trvat i 12 hodin. Suchou penetraci poznáte na dotek. Nesmí být lepkavá ani zanechávat lesklý film. Penetrování podkladů není žádná věda, stačí jen dodržet základní pravidla a na nanášení barvy nespěchat.

Kolik vrstev penetrace

Běžně se na sádrokarton dává jedna vrstva penetrace a dvě vrstvy bílého nátěru, což samozřejmě znamená vyšší náklady na barvu a také více času stráveného malováním. Pro úsporu nákladů se doporučuje jedna vrstva penetrace Haftgrund a jedna vrstva bílé barvy Caparol Indeko .

Ředění je nutné pouze v několika případech. Jestliže barvu budeme na povrch stříkat (pneumatickou nebo tlakovou pistolí Airless), přidáváme maximálně 5–10 % vody. Budeme-li povrch penetrovat, barvu ředíme 2–5 % vody.Nanášejte vždy jen slabou vrstvu a nabírejte jen malé množství, protože jinak by vám štuk padal na zem. Postupujte tak, že štuk nejdříve vtlačujte do stropu a poté uhlazujte. Ovšem opatrně, aby se vám netrhal. Štuk nechte zavadnout a stejně natáhněte druhou vrstvu, která půjde mnohem lépe.

Kolik vrstev barvy na nový štuk : jsou potřeba 2–4 vrstvy, dlouho schne.