Antwort Jakou sekeru do lesa? Weitere Antworten – Jakou vybrat sekeru

Jakou sekeru do lesa?
Pro různé práce se hodí různý typy seker. Pro přípravu třísek a malých polínek využijete malé a lehké štípací sekery. Pro odsekávání větví ze stromů využijete spíše střední štípací sekery. Pro sekání velkých špalků využijete velkou dvouruční sekeru nebo kalač.Žebříček nejlepších štípacích seker ovládly opět výrobky značky Fiskars ve variantách L X21 (vítěz testu štípacích seker), XL X25 a M X17. Vybrat ze všech seker v porovnání podle zkušeností uživatelů jen jednu byl skutečný oříšek. Vítězem testu se stala štípací sekera Fiskars L X21.Při sekání by vám špalek měl stát nejlépe bez přidržování. Pokud připravujete třísky, držte jej zboku – v žádném případě ne shora. Když osekáváte větve, opřete si je o špalek a sekejte směrem od těla v místě kontaktu špalku a větve. Při osekávání kmene stůjte na opačné straně a sekejte opět po směru růstu větví.

Jak se říká Tesarske sekery : Při výrobě trámů a sloupů jsou nejvhodnější tesařské širočiny, křesačky nebo teslice. Vyrábějí se v provedení pro pravou nebo levou ruku. Sekera s dlouhou násadou (800 až 900 mm) a hmotností 2 až 2,5 kg pro oboustranné použití se nazývá hlavatka.

Co je to Kalač

Kalač (též kaloč) je těžká sekera na dlouhém topůrku určená pro štípání velkých dřevěných špalků. K tomu je buď vhodně uzpůsobena svým rozšiřujícím se tvarem, jako sekera, anebo naopak jen úzkou čepelí, a pak jde o tzv. štípací kladivo.

Co to je sekera : Sekery jsou ruční nářadí určené pro sekání dřeva a kácení stromů.

Pokud je sekera jenom ztupená a nejsou na ní větší zuby, stačí jednoduše obnovit její ostří na brousku pod vodou; nejprve na jeho hrubší, poté na jemnější straně, krouživými pohyby zleva nebo zprava, ale vždy proti ostří.

Klasické rukojeti pro jednu ruku jsou dobré na menší polena a ty lehčí. Pokud ale chcete kalač používat na těžší a větší dřevo, doporučuji variantu, kterou můžete chytit oběma rukama. To vám umožní při práci lépe využít sílu celého těla a minimalizuje riziko zranění.

Jak si nabrousit sekeru

Pokud je sekera jenom ztupená a nejsou na ní větší zuby, stačí jednoduše obnovit její ostří na brousku pod vodou; nejprve na jeho hrubší, poté na jemnější straně, krouživými pohyby zleva nebo zprava, ale vždy proti ostří.Při sekání sekerou je třeba stát vždy tak, aby při případném sklouznutí sekera nezasáhla některou z končetin nebo jinou část těla. Při sekání sekerou držte sekeru za konec násady. Pak je třeba vynakládat do úderu menší sílu a tím značně snížit možnost úrazu.Broušení sekery a mačety

Další fází je broušení brouskem, kde postupujeme krouživými pohyby brousku po celém ostří sekery. Lepší (ale trochu náročnější) je brousit proti ostří, brousek pak nenechává na ostří otřepy. Úhly broušení ostří jsou u sekery podobné jako u nože. U sekery je optimální úhel broušení 20 – 25°.

Sekera slouží pro sekání menších a středně velkých dřevěných špalků, kalač (lidově označován např. jako pantok) je vhodný pro rozseknutí velkých kusů, které se následně dále štípou. Vybírejte z variant s klasickým dřevěným i sklolaminátovým topůrkem.

Jaký kalač vybrat : Klasické rukojeti pro jednu ruku jsou dobré na menší polena a ty lehčí. Pokud ale chcete kalač používat na těžší a větší dřevo, doporučuji variantu, kterou můžete chytit oběma rukama. To vám umožní při práci lépe využít sílu celého těla a minimalizuje riziko zranění.

Jaké dřevo na topůrko : Jasanové dřevo při úderu nepálí do ruky, proto je užíváno nejčastěji. Vhodné je ale prakticky jakékoliv jiné tvrdé dřevo.

Co je topůrko

Pojmem topůrko označujeme druh krátké násady pro sečné nebo úderné nástroje (sekera, kladivo). Nejčastěji bývá vyrobeno ze dřeva.

Čepel posaďte ve správném úhlu na začátek brusného kamene (dále od vás) a táhněte nůž ostřím po kameni směrem k sobě a mírně doprava. Nůž držte jednou rukou za rukojeť, druhou přidržujte čepel. Na brousek příliš netlačte, mohli byste jej poškodit. Kámen po celou dobu broušení udržujte vlhký.Ostření čepele

Zahradní nůžky můžeme brousit na brusce, diamantovým pilníkem, brouskem nebo brusným kamenem. Pozor brusný kámen se musí před použitím namočit ve vodě. Na brusném kameni vždy začínáme brousit na hrubší straně a broušení doladíme na té jemnější.

Jak používat brousek na nože : Při broušení projíždějte čepelí po brousku opačným směrem, než byste řezali – tedy proti ostří. Prodloužíte tím jak životnost nože (pod čepel se vám nedostanou železné piliny), tak brousku. Využívejte také celou plochu brousku, vyhnete se tak vzniku prohlubní.