Antwort Jakou rybu jíst v tehotenstvi? Weitere Antworten – Jaké ryby jíst v těhotenství

Jakou rybu jíst v tehotenstvi?
Ryby, které jsou prospěšné a vhodné pro těhotné a kojící ženy a malé děti: makrela obecná, losos, treska, šproty, sardinky, hejk, krevety, ančovičky či sleď a malé druhy tuňáka. Ze sladkovodních ryb především kapr, pstruh či sumec. Celkově jsou vhodnější menší druhy ryb a vždy je důležitá tepelná úprava.Co nejíst v těhotenství

  • Ryby s obsahem rtuti, syrové ryby, měkkýši a korýši. Můžete jíst v těhotenství krevety
  • Měkké sýry z nepasterizovaného mléka.
  • Nepasterizované mléko a šťáva.
  • Syrová vejce.
  • Nedostatečně tepelně upravené nebo syrové maso a drůbež
  • Syrové nebo nedovařené klíčky.

Nastávající matky se mají vyhýbat jakémukoliv syrovému, nedovařenému, nedopečenému a uzenému (uzení studeným kouřem) masu, aby se vyhnuly riziku nákazy listerií. Tato nemoc může zapříčinit potrat, předčasný porod nebo porod mrtvého plodu. Proto se sushi ze syrového masa v těhotenství konzumovat nedoporučuje.

Co se nesmi delat v těhotenství : Rozhodně není vhodné zvedání těžkých předmětů. Takže přesouvání nábytku a nošení těžkých nákupů rozhodně není vhodné. Další potencionálně riziková činnost je práce s chemikáliemi např. při malování nebo čištění odpadů.

Co doplňovat v těhotenství

Tělo tak jen zbytečně zatížíte. Kupovat byste měla jen doplňky stravy speciálně určené pro nastávající maminky. Nejdůležitější je v těhotenství dostatek kyseliny listové, železa, hořčíku, jódu, vápníku, vitamínů B, C a D a mastných kyselin.

Co jíst v prvním trimestru těhotenství : V prvním trimestru musí těhotná přijímat hlavně dostatek vitamínů z ovoce a zeleniny. Podstatný je také příjem kyseliny listové (denně 600 µg), která je potřebná k tomu, aby se plod správně vyvíjel. Do konce 8. týdne těhotenství se vyvíjí zárodek a mohou vznikat rozštěpové vady.

Enormní a dlouhé působení takového tlaku by mohlo mít neblahé důsledky na těhotenství v podstatě ve všech jeho fázích, zejména však v prvním a třetím trimestru, kdy může dojít k samovolnému potratu, resp. předčasnému porodu.

Čeho se vyvarovat v 1. trimestru V průběhu vašeho těhotenství zanechte kouření i pití alkoholu. Dbejte na svou životosprávu a raději se vyhněte plísňovým sýrům, syrovému masu i dalším tepelně neošetřeným potravinám živočišného původu.

Jaké ovoce v těhotenství

Z ovoce se zaměřte nejlépe na lokální potraviny jako jablka a také na ovoce, které je zrovna v sezóně. Zařaďte do jídelníčku bobulovité ovoce, které má největší podíl antioxidantů. Můžete si dopomoct i Acai (viz. výše).Proto je nutné se hlavně v tomto období vyvarovat všech škodlivin – kouření, alkoholu, drog, léků, radiačního záření, infekcí, ale i nadměrné fyzické a psychické zátěže. Příčinou samovolného potratu v tomto období může být i genetická vada, kterou již nelze nijak ovlivnit.Kyselina listová – nepostradatelný vitamin pro těhotné ženy

Kyselina listová, také známá jako folát nebo vitamin B9, podporuje krvetvorbu a je klíčová pro správný neurologický vývoj a růst plodu v prvních třech měsících těhotenství.

Budete-li před početím zodpovědná, nejen že si usnadníte těhotenství, ale dopřejete i lepší budoucnost svému dítěti.

  1. Zbavte se špatných návyků
  2. Zajděte si k lékaři i k zubaři.
  3. Dbejte na dostatek kyseliny listové
  4. Kde všude číhají toxické látky
  5. Dbejte na svou váhu.
  6. Pozor na léky.
  7. Všechno si spočítejte.

Co se nesmí v prvním trimestru : Alkohol si škrtněte z jídelníčku, zanechte kouření. Vyřaďte rizikové potraviny jako jsou plísňové sýry, tatarák a další tepelně neostřená masa nebo živočišné výrobky. Slabší kávu si dopřát můžete, pokud máte chuť, ale pozor na bylinky. Některé by napáchat více škody než užitku.

Který týden těhotenství je nejrizikovější : Nejrizikovější období z celkového množství spontánních potratů je v prvním trimestru. Jakmile těhotenství dosáhne 12. týdne, riziko potratu se snižuje na pouhá dvě procenta.

Co může ohrozit plod

Jedná se zejména o kardiovaskulární onemocnění, preek- lampsii, gestační diabetes mellitus, stavy spojené s poruchou jater a další onemocnění, jež ovlivňují fetální růst a vývoj plodu a které mohou vyústit až k intrauterinní růstové retardaci plodu.

týden těhotenství (8. TT): Děťátko je napojené na krevní oběh matky.Řecký jogurt obsahuje více bílkovin než běžný jogurt, proto je pro těhotné obzvláště vhodný. Ale jakýkoliv jogurt je kvalitním zdrojem vápníku, který je ve výživě těhotných také naprosto nepostradatelný.

Co ovlivnuje růst plodu : Růst dítěte ovlivňuje mnoho faktorů. Některé působí před narozením a v úvodním období růstu, zhruba do konce 1. roku věku. Významné pro růst jsou faktory genetické, celkový zdravotní stav (prodělané nemoci a jejich léčba, úrazy), výživa a výdej energie, vliv rodiny a sociálního prostředí, také strádání dítěte.