Antwort Jakou geotextilii pod terasu? Weitere Antworten – Jakou geotextilii pod štěrk

Jakou geotextilii pod terasu?
Jakou geotextilii dát pod kačírek Pod kačírek je vhodné zvolit černé tkané geotextilie o gramáži 100 g/m² nebo nerozpadavé netkané geotextilie s plošnou hmotností 200 g/m² a více.Geotextilie vhodné na stavbu začínají na gramáži 100g/m2.

Tento typ slouží především k izolaci drenážního systému, protože dobře propouští vodu, ale zároveň účinně zabraňuje zanesení trubek. Nízkogramážní geotextilie (100-300 g/m2) budete potřebovat také tehdy, pokud chcete svůj dům vybavit zelenou střechou.Geotextilie pod štěrk

Jako podklad pro štěrk se hodí netkaná polyesterová geotextilie o gramáži 200 g/m² a více.

Jakou geotextilii na drenáž : Pro ochranu drenážních trubek se používá převážně netkaná geotextilie. Separační geotextilie také umožňuje oddělení různých stavebních vrstev a materiálů, čímž se zabrání jejich promísení.

Jak dlouho vydrzi geotextilie

Gramáž geotextílie 17 – 500 g/m²

Pro klasické záhony se kvůli škůdcům, plevelu a urychlení růstu používá gramáž geotextílie okolo 50 g/m² s životností dvou až pěti let. Vysoké gramáže okolo 300-500 g/m² pak vydrží i více než deset let a uplatní se proto především ve stavebnictví.

Jaký je rozdíl mezi tkanou a netkanou textilii : Rozdíl mezi tkanou a netkanou textilií je v gramáží a životnosti. Tkaná textilie je pevnější a odolnější. Tkaná textilie má gramáž vyšší obvykle 90g/m2 a její životnost je minimálně 10 let. Účelem použití se od netkaná textilie prakticky neliší.

Stříhání geotextilií

Vhodné je použít odlamovací nůž nebo ostré zahradní nůžky. Na netkané geotextilie určené k zakrytí záhonků postačí obyčejné nůžky. Pokud je potřeba užších pásů geotextilie, lze řezat i celou roli. K tomu se používá motorová pila nebo rozbrušovačka s velkým kotoučem.

V případě stavebnictví se jedná o využití geotextilie při stavbě pozemních komunikací, letišť, železnic, náspů, opěrných konstrukcí, nádrží, kanálů, hrází nebo při zpevnění a ochraně břehu. Geotextilie jsou též používané při stavbě v bažinatých oblastech a při odvodňování, často spojované s využitím drenážních trubek.

Kdy se používá geotextilie

Je ideální zejména pod světlý mulčovací kačírek a do štěrkových záhonů. Dále ji lze použít pod chodníky, příjezdy k domům, parkovací plochy a garážová stání, okapové chodníčky atd. Tkaná geotextilie zlepšuje únosnost povrchu a zabraňuje vzniku nerovností vlivem zatížení vozidly apod. Je zcela recyklovatelná.Drenážní potrubí se ukládá do výkopu a zasypává štěrkem

Vždy by však měly být nad spodní úrovní základového pásu, aby mohly odvést veškerou přebytečnou vodu. Do připraveného výkopu se nejprve umístí nopová folie, která podpoří odvětrávání základové desky.

  • Tkaná textilie na záhonu s výsadbou.
  • Tkaná textilie v mírném svahu u rekreačního objektu.
  • Štěpka patří mezi populární mulčovací materiály.
  • Kačírek na záhonech působí elegantně, ale ve větších vrstách poměrně zatěžuje půdu.
  • Ekotextilie na záhonech okolo silnice.


Hodí se nejen na zeleninové, ale i okrasné záhony, pod mulč, kačírek či štěrk, ale i na zakrytí ovoce či zeleniny jako ochrana před přízemními mrazíky. Svůj účel však plní jen tehdy, jsou-li vhodně zvoleny a správně položeny – pak dokážou být velkým pomocníkem.

Jak správně položit geotextilii : Geotextilie v zelených plochách

Zasaďte sazenice. Rohy geotextilie překlopte zpět k sazenicím, očistěte povrch od zeminy. Geotextilii není nutné zakrývat, ale pro lepší estetický dojem prostoru je vhodné plochu pokrýt mulčovací kůrou nebo štěrkem.

Kam se dává geotextilie : Mezi nejčastější využití pak patří obor civilního inženýrství, kam řadíme nejčastěji stavebnictví a práci s půdou. V případě stavebnictví se jedná o využití geotextilie při stavbě pozemních komunikací, letišť, železnic, náspů, opěrných konstrukcí, nádrží, kanálů, hrází nebo při zpevnění a ochraně břehu.

Jak hluboko dát drenážní trubku

Drenáž ukládáme do hloubky cca 0,5 – 1 m, pokud přes ni chcete přejíždět autem, tak doporučujeme zvolit pevnější černou variantu. Na výběr máte z průměru 50 mm, 65 mm, 80 mm, 100 mm, 125 mm a 160 mm – v českých podmínkách jsou nejpoužívanější průměry 80 a 100 mm.

Drenážní potrubí

mělo by být obsypáno ze všech stran štěrkopískem v tloušťce min 15 cm. Nejmenší sklon potrubí by měl být 1 %, lépe však více.Pod geotextilií mají kořeny trvalky zcela extrémní podmínky, doslova odumírají původní kořeny, či bloudí oddenky a hledají díru a světlo. Začnou se vytvářet náhradní – adventivní kořeny v rozkládajícím se mulči či kačírku. Rostlina živoří, trpí nedostatkem vláhy a živin.

Proč nepoužívat netkanou textilii : 1️⃣ Textilie oddělí spodní vrstvy půdy od mulče nad ní. Nedochází k přirozenému obohacování půdy o nový humus. 2️⃣ Do spodních vrstev se nedostává vzduch, který k životu potřebují půdní organismy a mikroorganismy, ale i kořeny rostlin. 3️⃣ Vrstva textilie brání v propojení rostlin na záhonu.