Antwort Jakou dýni na polévku? Weitere Antworten – Jaká Smetana se dává do dýňové polévky

Jakou dýni na polévku?
Podlijeme vývarem, promícháme a vaříme pod pokličkou asi 15 minut. Jakmile jsou kousky měkké, můžeme pokračovat. Osolíme, opepříme a rozmixujeme dohladka. Přidáme smetanu na vaření, zakysanou smetanu.Na dýňovou polévku:

  1. 1/2 dýně hokaido.
  2. 1 větší mrkev.
  3. 1 velká cibule.
  4. 2 brambory.
  5. 3 stroužky česneku.
  6. 2 cm čerstvého zázvoru nebo lžička mrazem sušeného v prášku.
  7. 400 ml (1 plechovka) kokosového mléka.
  8. špetka kajenského pepře a soli.

Postup přípravy

Dýni zalijeme vývarem, hrnec přiklopíme a vaříme cca 30-35 minut. Hrnec odstavíme, necháme vychladnout. Polévku rozmixujeme tyčovým mixérem do jemného krému.

Jak vybrat dýni : Není dýně jako dýně

Má být zdřevnatělá, s drobnými suchými prasklinkami – ne hladká a zelená. Slupka by pak měla být tvrdá a matná. Plody vybírejte těžké, ty lehké budou plné semínek místo dužiny. Chcete-li dýni skladovat, dbejte na nepoškozenou slupku, aby se nekazila a nezplesnivěla zevnitř, a stopku, aby nevyschla.

Jakou smetanu do polévky

Jakou smetanu zvolit do polévky

Do krémových polévek rozhodně zvolíme smetanu ke šlehání. Má plnou chuť a smetanovou polévku dokonale zjemní. Pokud použijeme smetanu na vaření, doporučujeme ji nejdříve smíchat s trochou hladké mouky a postupně ji zamíchat do polévky, dále již nevařit.

Jak udělat dýňovou polevku : Na oleji zpěňte cibuli a česnek, přidejte dýni, brambor a krátce zarestujte. Zalijte směs zeleninovým vývarem (popřípadě vodou), přidejte sůl, pepř a dále vařte. Jakmile brambory i dýně změknou, rozmixujte dýňovou polévku tyčovým mixérem na hladký krém.

Nejoblíbenější koření do polévky

  • bobkový list. Bobkový list patří k základním kořením české i světové kuchyně.
  • boršč
  • bylinky do polévky.
  • celer.
  • cibule.
  • citronová tráva.
  • černý pepř
  • česnek.


V kuchyni sáhněte po obilovinách, jako jsou ovesné vločky nebo quinoa. Mají skvělou schopnost absorbovat tekutiny a zahustit pokrm. Nejrychleji zahustíte jemnými vločkami a pokud chcete dokonale hladký krém nebo omáčku, doporučujeme je rozmixovat.

Které dýně se nemusí loupat

Mezi velkoplodé patří právě dýně hokkaido. Její výhodou je, že se nemusí loupat, protože slupka při vaření nebo pečení změkne a může se konzumovat. Má příjemnou sladkooříškovou chuť.Hokaido se nemusí loupat, dýni stačí rozpůlit, odstranit prostřední část obsahující semínka a zbytek dýně pokrájet na větší či menší kusy (nebo půlky nechte vcelku). Podobně jako třeba kořenové zelenině, i dýni velmi prospěje, když ji napřed upečete v troubě, zvýrazní se tak její chuť.Mlékárna Kunín Smetana (12%)

Má čisté složení bez přídavných látek či cukrů. Tato smetana má velmi univerzální použití. Do studené kuchyně – např. do desertů, mléčných koktejlů, smoothies; v teplé kuchyni – zjemnění zeleninových polévek, omáček, či jen prostě přidaná do vašeho oblíbeného kávového nápoje.

Smetanu před přidáním do omáčky zahřejte na pokojovou teplotu. Díky tomu nedojde k výrazným změnám teploty, které by mohly způsobit srážení smetany. Smetanu přidejte až jako poslední surovinu. Už ji nevařte, jen krátce prohřejte a promíchejte v omáčce.

Co pridat do polévky : Ať už použijeme nudle, noky, knedlíčky nebo kapání, polévka bude výborná. Také lze do polévky na talíři přidat svítek, celestýnské nudle či krutony z opečeného pečiva. Do polévek použijeme buď zavářky nebo vložky. Zavářky obvykle vaříme přímo v polévce – některé jsou velmi jednoduché a rychlé, jiné pracnější.

Kdy dát vejce do polévky : Po změknutí zeleniny přidáme vejce a to tak, že ihned po rozklepnutí vložíme rychle vejce do polévky, aby žloutek nevytekl z bílku, né vždy se to podaří, můžeme udělat i to, že vejce si předem vyklepneme do hrníčku a pak ho rychle vylejeme do polévky.

Kdy dát česnek do polévky

Jakmile cibule trochu povolí, přidejte na plátky nakrájený česnek (5 stroužků). Zbytek česneku prolisujte a přidejte v poslední minutce vaření, aby si zachoval co nejvíc vitamínů a výrazné chuti. Ochucujte podle potřeby majoránkou, petrželí nebo libečkem, pepřem a solí.

Nejčastěji používáme kořen mrkve, petržele a pastiňáku, dále bulvy celeru a červené řepy, občas dokonce hlízy topinambur. Pokud máme přebytek ředkviček, i ty můžeme zužitkovat. Kořenová zelenina se snadno skladuje v mrazničce.Sametové bílé polévky, třeba kulajdu nebo chřestovou polévku, může zahustit vaječný žloutek, který je zároveň zjemní. Do hotové vroucí polévky přidejte žloutek smíchaný s mlékem nebo smetanou. Už dál nevařte, aby se žloutek nesrazil. Pokud chcete zahustit jen smetanou, používejte tu, která má alespoň 30 % tuku.

Čím zahustit polévku když nemám hladkou mouku : 8 tipů, jak zahustit pokrm bez mouky

  1. ŠKROB. Když chcete snížit kalorickou hodnotu pokrmu, vyberte si na zahuštění bramborový či kukuřičný škrob.
  2. BRAMBORY. Na zahuštění většiny zeleninových a krémových polévek je brambor nejvhodnější.
  3. ZELENINA.
  4. CHLÉB.
  5. ŽLOUTEK.
  6. ZAKYSANÁ SMETANA.
  7. MÁSLO.
  8. JÁHLY A POHANKA.