Antwort Jak zvolit digestoř? Weitere Antworten – Jak silnou digestoř

Jak zvolit digestoř?
ODSAVAČ PAR (DIGESTOŘ) by měl být schopen vyměnit vzduch v kuchyni 5 až 10x za hodinu na takový rychlostní stupeň, kdy DIGESTOŘ není rušivě hlučná. Hladina hluku by neměla přesáhnout 55dB, což pro Vaši představu odpovídá šepotu či šustění listí.Kudy vést odpadní vzduch

Odtahové potrubí je důležité správně rozvrhnout. Pamatujte na délku potrubí, počet ohybů, případné redukce či krycí venkovní mřížku. Správnou volbou potrubních prvků snížíte nejen tlakové ztráty, ale také hlučnost a zvýšíte výkon ventilátoru.Jak správně používat digestoř

Nezapomeňte ho proto pustit minimálně jednu minutu před tím, než začnete vařit a po skončení vaření ho nechte zapnutý alespoň pět minut, aby došlo k odsátí všech pachů. Při jeho provozu mějte zavřená okna a dveře a podle intenzity zápachu a páry nastavujte rychlost odsávání.

Jak má být vysoko digestoř : Obecně doporučujeme vzdálenost 75 cm nad plynovou varnou deskou a 65 cm nad elektrickou varnou deskou. Pokud byl váš odsavač par dodán s dodatečnou poznámkou o jiné výšky, dodržujte tuto doporučenou vzdálenost.

Jak funguje digestoř bez odtahu

Recirkulační digestoře nebo také digestoře bez odtahu se hodí tam, kde není možné odvádět vzduch ven z místnosti, tedy nelze ji napojit do komína, odtahové šachty či přes zeď. Tento typ digestoře nasává zápach a páry tvořící se během vaření, čistí je přes uhlíkové filtry a vrací vyčištěný vzduch zpět do místnosti.

Jak vysoko má být digestoř : Pokud máte plynovou varnou desku, je optimální výška digestoře cca 75 cm. Nad elektrickou varnou desku můžete zavěsit digestoř do výšky přibližně 65 cm. Jestliže si pořizujete designový model se šikmým sklem, je možné ho zavěsit 60 cm nad plynovou a asi 45 cm nad elektrickou varnou desku.

Nejčastějším případem je odvod výparů z kuchyňské digestoře, kdy ventilační potrubí vede skrz střechu. V tomto případě pouhé zaizolování potrubí nestačí, protože studený vzduch stále proniká do ventilačního systému a to především při vypnuté digestoři.

Podvěsná či podstavná digestoř je nenápadný, avšak plně funkční odsavač par, který již řadu let efektivně bojuje proti zápachu i mastnotě v nejedné domácnosti. V porovnání s ostatními digestořemi je cenově dostupnější, mnohem kompaktnější, ovšem nedosahuje tak vysokého výkonu a nemívá moderní propracovaný design.

Kdy zapnout digestoř

Zapnutí před vařením: Nejlepší je zapnout digestoř ještě před tím, než začnete vařit. To umožní, aby se začaly odvádět pachy a páry okamžitě po jejich vzniku.Oba typy odsavače par vás zbaví tuků i pachů, které vznikají během vaření. Odtahový odsavač par odvede navíc ještě i vlhkost. Digestoř s recirkulací naproti tomu vlhkost neodvede, páry z vaření pouze v těle digestoře změní své skupenství a vrátí se digestoří zpět do prostoru kuchyně.Pro dostatečný výkon a nízkou hlučnost je třeba zachovat průměr odtahu minimálně stejně velký, jako průměr vývodu digestoře, ovšem podmínkou je alespoň 120 mm, optimálně 150 mm.

Odtah digestoře přes zeď

Je to nejjednodušší a nejběžnější způsob zapojení digestoře s odtahem. Vzduch se odvádí přímo přes stěnu za digestoří do exteriéru. Tento způsob vyžaduje pouze proražení otvoru ve stěně a nainstalování potrubí a mřížky.

Jak nejlépe vyčistit digestoř : Pro běžné plastové nebo plechové digestoře obvykle stačí saponát s horkou vodou, u nerezových můžete použít speciální odmašťovací čističe na nerezové odsavače par. Vyvarujte se aplikaci čisticích prostředků s obsahem chloru, které by mohly povrch poškodit.

Jak velkou díru na digestoř : Na trhu jsou digestoře, kterým stačí průměr odtahu 120 mm. Tyto odsavače par jsou ale málo výkonné. Výkonná digestoř potřebuje odtahové potrubí o průměru 150 mm. Existují i digestoře propojené s externím motorem, které vyžadují odtahové potrubí s průměrem 200 mm.

Jak často měnit filtr do digestoře

Standardní uhlíkové filtry by se měly vyměnit cca. každých 4-6 měsíců nebo častěji, pokud je digestoř používána intenzivně. K nasycení uhlíkového filtru dochází po více či méně delším používání v závislosti na druhu vaření a pravidelnosti čištění tukového filtru.

Pro běžné plastové nebo plechové digestoře obvykle stačí saponát s horkou vodou, u nerezových můžete použít speciální odmašťovací čističe na nerezové odsavače par. Vyvarujte se aplikaci čisticích prostředků s obsahem chloru, které by mohly povrch poškodit.Čištění uhlíkového filtru digestoře

Uhlíkový filtr je potřeba čistit jednou za dva nebo tři měsíce (cca po 200 provozních hodinách). Jednou nebo dvakrát za rok v závislosti na tom, jak často digestoř používáte, je potřeba uhlíkový filtr vyměnit. Po čase totiž přestává plnit svoji funkci a pachy již nepohlcuje.

Jak casto čistit digestoř : Pokud budete čistit digestoř jednou za rok, bude práce velmi náročná a je možné, že se vám dlouhodobé usazeniny již nepodaří čisticími prostředky perfektně odstranit. Proto byste měli čištění digestoře věnovat alespoň chvíli času přibližně jednou za měsíc až dva, dle toho, jak často vaříte.