Antwort Jak Zuzitkovat jahody? Weitere Antworten – Jak zužitkovat jahody

Jak Zuzitkovat jahody?
Způsobů, jak zpracovat čerstvé jahody, je celá řada. Můžete z nich udělat kompot, džem nebo třeba šťávu. Nejméně ze své přirozené chuti ovoce ztratí mražením. Můžete je použít do bublanin, koláčů, knedlíků, ale i pro přípravu koktejlů, freshů a smoothie.Ze všeho nejdříve je potřeba jahody důkladně omýt a poté nechat okapat. Jakmile budou suché, otrháme z nich zelené korunky. Jahody dáme na podnos, přikryjeme alobalem a necháme „předmrazit“. Po asi hodině vyjmeme, dáme do sáčků či krabiček a dáme zmrazit .Postup: Jahody očistěte, nakrájejte na kousky a vložte do hrnce. Přidejte cukr, trochu vody a promačkejte. Přiveďte k varu, přidejte škrob rozmíchaný ve zbytku vody. Nechte projít varem a nakonec ochuťte šťávou z citrónu.

Co upéct s jahodami : Nejlepší jahodové dezerty

  1. Nepečený tvarohovo-pudinkový dortík s jahodami a želé
  2. Tvarohový dort Míša s jahodami.
  3. Propadlá pudinková buchta s jahodami.
  4. Nepečený dort s borůvkami a jahodami.
  5. Drobenkový koláč s pudinkem a jahodami.
  6. Jahodové řezy s vanilkovým pudinkem a želatinou.
  7. Mini větrníčky s jahodami.

Jak Prihnojovat jahody

Hnojíme na jaře před květem, lze využít běžně dostupná hnojiva určená přímo na jahody, nebo i granulovaný kravský hnůj. Při jeho použití si dáme pozor, aby se dávka nedostala na listy rostliny, a nepopálila je tak. Před hnojením rostlinu vždy důkladně zavlažíme.

Proč vadnou jahody : Příčinou vadnutí a zasychání je poškození kořenů, které postupuje od krčku rostliny směrem dolů. Choroba také napadá řapíky a květní či plodové stopky. Napadá také nezralé plody, plody nerostou, postupně zahnědávají, mají gumovitou (kožovitou) konzistenci a zasychají.

Jahody mráz nemilují

Také jahodníky jsou náchylné k namrzání. Proto je na zimu musíme připravit. Od matečních rostlin odstřihneme všechny výhony a krčky rostlin přihrneme zeminou či kompostem. Pro lepší ochranu je dobré rostliny ještě zakrýt chvojím nebo celý záhon překrýt netkanou bílou textilií.

Jak vyrobit jahodovou zmrzlinu

Pokud máte mražené jahody, nechte je chvilku povolit a poté je rozmixujte. Polovinu smetany ušlehejte a druhou polovinu zamíchejte do jahod s cukrem. Přidejte trochu vanilkového extraktu a ušlehanou smetanu. Vše přelijte do namrazené misky a tu vložte cca na 6 hodin do mrazáku.

Jak správně zavařit jahody

Nevařte. Jahody v nálevu rozdělte do čistých zavařovacích sklenic, uzavřete a zavařte – ve větším hrnci přiveďte těsně pod bod varu vodu, vložte do něj sklenice a při teplotě okolo 85°C nechte sterilovat po dobu 20 minut. Nakonec sklenice uložte na tmavé místo.Na 1 litr vody použijeme 1 kg cukru, toto množství stačí na 5 kg jahod. <BR>Omyté jahody dáme šetrně do mísy a zalijeme zchladlým převařeným cukerným roztokem.Salát, špenát, rukola a další podobné rostliny mohou být dobrými společníky pro jahody. Tyto rostliny mají nízké nároky na půdu a mohou být rychle sklizeny, což umožňuje jahodám růst bez přílišného zastiňování. Salátové rostliny také nevyžadují příliš mnoho živin, což může pomoci snížit konkurenci mezi rostlinami.

Odplozené jahodníky musíme též hnojit. Po sklizní rozdělíme 2 dávky hnojení, přičemž ta druhá nesmí jít do půdy později než na konci října. Použít lze například NPK 14-10-20 + 7S. To rozhodíme a mělce zapravíme do půdy.

Čím přihnojit : Základním organickým hnojivem je chlévská mrva, kompost, hnojůvka, rašelina, fekálie, nebo zelené hnojení. Ideální je hnojení plnými organickými hnojivy na podzim či v brzkém jaře. Pak jej můžete rozšířit o hnojení minerálními (draselnými a fosfátovými) hnojivy, kterými lze přihnojovat až do konce června.

Jak vyrobit hnojivo pro jahody : Další tipy na domácí hnojiva:

Hnojivo ze starého chleba: Zalijte starý chléb vodou a nechte kvasit. Po 6-10 dnech rozřeďte roztok s vodou v poměru 1:10 a použijte na zalévání jahod. Kopřivový výluh: 1 kbelík kopřiv zalijte vodou a nechte louhovat. Používejte zředěné s vodou v poměru 1:20.

Co léčí jahody

Pro vysoký obsah zeleza a dalších ucinnych látek se doporučují při chudokrevnosti-anémii, kožních vyrážkách, akné a ekzémech, cévních problémech včetně hemoroidů a arteriosklerózy. Pro silné antioxidační účinky a schopnost zvýšit obnovu buněk jsou jahody považovány i za prevenci proti rakovině a předčasnému stárnutí.

Většina to pokládala za nedostatek živin v půdě, jiní za degeneraci rostlin. V tomto případě se snažili vypěstovat rostliny odolnější i za cenu mnohem menších výnosů. Původcem uvedených poruch je roztoč jahodníkový. Je nebezpečně rozšířen u nás, v Německu, Dánsku, Holandsku, Švýcarsku, v USA i v Kanadě.Pokud máte jahodníky vysazené pouze na záhonu, můžete je obložit slámou, rašlovými pytli, ke krčkům rostlin přihrňte zeminu či kompost. Rostliny v případě velkých mrazů můžete také přikrýt chvojím nebo netkanou bílou textilií, kterou proniká světlo.

Čím zakrýt jahody : Proto je doporučuji na zimupřikrýt bílým rounem (nejlépe silnějším, tj. P-50, ale lze použít i P-23), ale i obyčejnou slámou nebo perforovanou fólií. přikrytí je nejvhodnější provést koncem podzimu nebo na začátku zimy, kdy jsou rostliny již v klidu a půda je zmrzlá.