Antwort Jak Zuzitkovat chilli papričky? Weitere Antworten – Jak Zuzitkovat chilli papričky

Jak Zuzitkovat chilli papričky?
Nakládání do oleje, různé pasty a podobně,“ konstatuje zkušený zahradník a semenář. Ideálním způsobem, jak zpracovat vypěstované chilli papričky na zimu, je podle zkušeností Petera Gajdoština naložení do kvalitního oleje. Ať už naložíte celé plody, pokrájené, nebo namleté.Přímo na sluníčku chilli papričky sušit nenechávejte, naskáčou jim puchýře. Pokud sušíte chilli doma, třeba na kuchyňské lince, na parapetu okna, tak pod plody vždycky dejte papírový ubrousek, nebo nějakou vzduch propouštějící misku (proutěnou, slámovou). Nikdy nesušte ve skleněné, nebo plastové nádobě.Výhon i list zaštipujte tak, aby nedošlo k zaštípnutí na úrovni centráního stonku, ale cca 1cm od něho. Cílem je ponechat po bočních výhoncích jakési pahýlky. To proto, aby paprika hned netvořila nové a také proto, že by mohlo dojít k zatržení pokožky na centrálním stonku.

Co s úrodou chilli papriček : Chilli papričky můžete nakládat samostatně nebo i s další zeleninou, třeba s okurkou nebo houbami. Pokud chilli papriček máte opravdu dostatek, nebojte se je použít i na výrobu chilli oleje. Ten bude nepostradatelným dochucovadlem do polévek, omáček a k masům.

Proč jíst chilli papričky

Chilli papričky jsou bohaté i na vitamin C. Ve 100 gramech najdete 240 % potřebné denní dávky. Stačí tedy jedna středně velká paprička, a máte vystaráno. Vitamin C je skvělý v boji proti infekcím a snižuje projevy virů chřipky a nachlazení.

Proč chilli papričky pálí : Pálivost se dostavuje při styku capsaicinu se sliznicemi. Capsaicin stimuluje nervová zakončení v ústech, nose a žaludku a tím způsobuje pocit pálení až bolesti, je to stejné, jako když se spálíte o nějaký horký předmět, nebo opaříte pusu horkým čajem.

Ideální doba pro přesazení Chilli sazenic ven je kolem 20. května. V tento datum už se nemusíme bát ranních mrazů. Své sazenice chraňte i před sluníčkem.

Některým chilli odrůdám je dobré pomoci v zaštípnutí horní části rostliny. Zhruba na 6-7 patře růstu rostliny provedeme řez mezi dvěma výhonky. Rostlina během cca 14 dnů zesílí a vyrostou nové odnože, a vytvoří tkzv. Y efekt.

Kdy přesazovat chilli papričky

Ideální doba pro přesazení Chilli sazenic ven je kolem 20. května. V tento datum už se nemusíme bát ranních mrazů. Své sazenice chraňte i před sluníčkem.Antibakteriální a antioxidační účinky

Kapsaicin rovněž působí na substanci P, která je zprostředkovatelem signálů bolesti a zmírňuje proto každý typ bolesti, zejména bolest hlavy a zubů. Pálivá červená paprička má rovněž antibakteriální a antioxidační účinky, které mohou pozitivně ovlivnit střevní flóru.Pekelná držitelka světového rekordu

Od roku 2013 je Carolina Reaper uvedena v Guinessově knize rekordů jako ta nejpálivější paprička světa. Dosahuje hodnot až 2 200 000 SHU a těm, kteří se ji odváží ochutnat, dokáže přichystat nezapomenutelnou jízdu. A jak dlouho taková jízda trvá To je dost individuální.

Využít lze i sušičku na ovoce, ale pozor, po použití ji pořádně omyjte vodou s přípravkem na nádobí. Suché chilli papričky můžete nadrtit v hmoždíři nebo rozemlít, dobře vám poslouží mlýnek na kávu.

Jak často zalévat chilli papričky : V počátečních fázích pěstování, kdy papričky nejsou ještě tak odolné, je vhodné je zalévat každé 2 až 3 dny, nebo kdykoliv je půda napohled suchá. Jakmile teploty narůstají v průběhu léta a půda se začíná vysušovat rychleji, můžete papričky zalévat klidně každý den.

Čím hnojit chilli papričky : Dokud rostlina roste, používejte hnojivo pro růst s dusíkem, například Krystalon Start. Jakmile uštípnete první květ, použijte hnojivo s obsahem fosforu, např. Krystalon Plod a Květ.

Jak přesazovat chilli

Přesazování chilli sazenic do záhonu

Sazeničky vysazujte ven až po třech zmrzlých (polovina května). Aby si rostlinky zvykly na přímé slunce, je nejlepší je umístit na 14 dní do foliovníku nebo skleníku, kde nad nimi natáhneme bílou geotextilii. Po 14 dnech můžeme přesadit ven a rostlinky neutrpí spálením od slunce.

V počátečních fázích pěstování, kdy papričky nejsou ještě tak odolné, je vhodné je zalévat každé 2 až 3 dny, nebo kdykoliv je půda napohled suchá. Jakmile teploty narůstají v průběhu léta a půda se začíná vysušovat rychleji, můžete papričky zalévat klidně každý den.Neváhejte tedy, samozřejmě i dle možností připravovaného jídla, použít ocet, jehož nejrůznější druhy jsou na trhu k dispozici, citronovou či limetkovo šťávu anebo případně cokoliv kyselejšího co doma naleznete. Pokud to pokrm unese, je možné neutralizovat takto překořeněné jídlo přidáním jakékoliv sladší ingredience.

Proč chilli papričky nepálí : Není žádným tajemstvím, že látka, která nás při pojídání chilli papriček tak trápí, se nazývá kapsaicin. Ale až v roce 1997 profesor David Julius objevil, že kapsaicin je ve skutečnosti zcela neškodný a vůbec nepálí. Jen nám dráždí receptory, které mají za úkol chránit nás před popálením třeba od horkého čaje.