Antwort Jak zpracovat cerstvou vanilku? Weitere Antworten – Co s cerstvou vanilkou

Jak zpracovat cerstvou vanilku?
Zrníčka vanilky se většinou používají jako přísada do sladkých jídel. Především koláčů, cukroví, zmrzlin, krémů. Jsou oblíbené i různých alkoholických a nealkoholických nápojů. Lusky zbavené dřeně můžeme ještě použít třeba do svařeného vína, nebo je vhazovat do lahve s třtinovým rumem a nechat macerovat.Jak uchovávat vanilku, aby vydržela čerstvá Vanilkové lusky velice rády vysychají, proto je důležité správné uskladnění. Nejlepší je vanilkové lusky zavakuovat nebo alespoň zabalit do sáčku a ten následně vložit do dózy, kterou dobře uzavřete. Jednou týdně je však potřeba vanilku nechat vyvětrat.Pokud máte v plánu připravit dezert, smoothie či nápoj s použitím vanilky hned, stačí lusk podélně rozříznout. Nožem či menší lžičkou z něj pak vyškrábejte zrníčka, která se nachází na obou stranách lusku. Právě zrníčka jsou na vanilce tím zázrakem, který dodává pokrmům nezaměnitelný šmrnc.

Proč je vanilková zmrzlina žlutá : Proč ale máme zafixováno, že vanilková zmrzlina nebo pudink musí mít žlutou barvu Vysvětlení je prosté – původně se pudink i zmrzlina připravovaly z mléka či smetany, ale hlavně – ze žloutků. Proto měly výrobky – nejčastěji ochucené vanilkou či později přírodně identickým vanilinem – žlutou barvu.

Co se dělá s vanilkovým Luskem

Aromata vanilky se velmi dobře rozpouštějí v tucích. Proto se prázdné lusky louhují ve smetaně a mléku, v oleji nebo v přepuštěném másle, které se tak příjemně ochutí a využívají při přípravě dezertů i slaných pokrmů. Vanilkový lusk krátce povaříte a necháte 20 až 30 minut extrahovat v dané tekutině.

Co s pravou vanilkou : Vanilkové rohlíčky, vanilková zmrzlina, vanilkový krém k buchtičkám, vaječný likér… Pravá vanilka je vzácné a drahé koření, její chuť a aroma je ale nenahraditelná, nezkoušejte pravou vanilku nahradit syntetickým vanilinem, výsledkem budete zklamaní…

Při správném uchovávání vydrží lusky až 4 roky. Vyschlá vanilka se dá oživit rehydratací: namočí se do malého množství neutrálního alkoholu (například do vodky) a uloží do lednice. Za dva týdny je lusk natolik změklý, že se z něj snadno vytlačí zrníčka i bez použití nože.

Jeden květ dá vznik jedinému vanilkovému lusku, přičemž každý květ kvete jen jeden den. Zároveň, každý vanilkový lusk zraje různě dlouhou dobu, a musí se sklidit, než by se sám otevřel. Proto musí být vanilka neustále ručně opečovávána a kontrolována, a proto je tak drahá.

Co udělat z Vanilkoveho lusku

Když se vanilkový lusk mírně opeče v troubě, začne pufovat a nakonec ztvrdne. Snadno se pak strouhá nebo mixuje na jemný prach, který se používá jako kořenící ingredience do pudinků, krémů, jogurtů, omáček, do chai latte, palačinkového těsta, marinád i dresinků.Proč se vanilkové rohlíčky rozpadají

Musíme nechat uležet těsto v lednici minimálně dvě hodiny, nejraději přes noc. Také obalování okamžitě po upečení způsobí, že se rohlíčky rozpadají – s každou další sekundou chladnutí jsou však pevnější.Zatímco vanilkový cukr obsahuje skutečnou vanilku a její množství musí být uvedeno ve složení, vanilinový či vanilínový cukr obsahuje pouze syntetické aroma a žádná skutečná vanilka v něm není ani ve stopovém množství.

Pokud máte dlouhý vanilkový lusk, stačí ho nůžkami přestřihnout napůl a použít jen jednu polovinu. Druhou polovinu zabalte do potravinářské fólie a uschováte nejlépe ve spíži.

Na co použít vanilkový lusk : Když se vanilkový lusk mírně opeče v troubě, začne pufovat a nakonec ztvrdne. Snadno se pak strouhá nebo mixuje na jemný prach, který se používá jako kořenící ingredience do pudinků, krémů, jogurtů, omáček, do chai latte, palačinkového těsta, marinád i dresinků.

Jak dlouho vydrží vanilkový lusk : Takto skladované lusky vanilky pohromadě vydrží klidně 1 rok – čím více lusků pohromadě, tím lépe; 1 lusk si svoji vlhkost udrží jen pár měsíců. Je však vhodné vanilku každé dva měsíce nechat 15 minut nadechnout a zase zapečetit, déle tak vydrží.

Jak si vyrobit domácí vanilkový cukr

Nejrychlejší způsob výroby vanilkového cukru je vyškrábnout z rozříznutého lusku semínka, prázdný lusk nakrájet na menší kousky a spolu se semínky promíchat s cukrem. Vše uložíme do láhve, dobře zavřeme a necháme aromatizovat.

Vanilka by se tedy měla skladovat ve vzduchotěsné nádobě, a to na chladném a tmavém místě bez přístupu světla, případně ji lze zavakuovat a zamrazit. Při správném uchovávání vydrží lusky až 4 roky.Aromata vanilky se velmi dobře rozpouštějí v tucích. Proto se prázdné lusky louhují ve smetaně a mléku, v oleji nebo v přepuštěném másle, které se tak příjemně ochutí a využívají při přípravě dezertů i slaných pokrmů. Vanilkový lusk krátce povaříte a necháte 20 až 30 minut extrahovat v dané tekutině.

Kdy se Sklizi vanilka : Zelenkasté luštěné plody vanilky se sbírají, když jsou v polodozrálém stavu, resp. když začínají žloutnout. Teprve po fermentaci ztmavnou, přičemž se vytvoří vanilín, který je zodpovědný za charakteristickou vůni a sladkou chuť tohoto koření. Lusky jsou dlouhou 20 až 25 cm, v podélném směru vrásčité.