Antwort Jak zmrazit švestky? Weitere Antworten – Co udělat ze švestek

Jak zmrazit švestky?
Švestky lze použít do sladkých i slaných jídel, zavařit do kompotu nebo do povidel, usušit, zmrazit, destilovat a samozřejmě také konzumovat čerstvé.Pokud potřebujete uchovat větší množství ostružin, je nejlepší je zmrazit. Chcete-li zabránit tomu, aby se ostružiny v mrazničce slepily do hrud, předmrazte jednotlivé plody na tácku a teprve potom je uložte do sáčku.Nechte nejprve okapat a poté položte na papírovou utěrku. Odstraňte poškozené bobule, listy a další nečistoty. Ovoce naporcujte – Zmrazujte v menším množství, protože i když nemáte velké množství ovoce, pravděpodobně ho nespotřebujete najednou. Ovoce je nejlepší před zmrazením zabalit do plastových sáčků.

Jak zamrazit nektarinky : Ovoce vymačkejte a šťávu nalijte do nádob na led (šťávu můžete zamrazit i v igelitovém sáčku umístěném v mrazáku). Kůru můžete nastrouhat přímo do mrazícího sáčku. Peckové ovoce – Broskve, švestky a nektarinky oloupejte, než je nakrájíte a zmrazíte.

Jak zpracovat mražené švestky

Mražené můžete použít při pečení koláčů či přípravě omáček, sušené se hodí k masu. Zavařené v kompotu zase vydrží ve spíži celou zimu. Oblíbená povidla se zase hodí do koláčů, buchet, knedlíků nebo jen tak na mlsání lžičkou ze skleničky.

Čím ošetřit švestky : Lze doporučit např. postřik Mospilan 20 SP nebo Sulka (při vyšších teplotách 20-25°C může pálit). Jarní postřik stromů (jabloní, třešní, švestek, drobného ovoce okrasných dřevin a rostlin,…) aplikujeme ke konci vegetačního klidu, na počátku rašení, do stádia zeleného až růžového poupěte, kdy už jsou škůdci vylíhlí.

Odstranění odplozených výhonů

Dvouleté odplozené výhony po sklizni odumírají, můžeme je tedy už na podzim odřezat těsně u země, nebo je ponecháme ještě přes zimu na drátěnce, aby alespoň částečně chránily před mrazem citlivé mladé prýty, a odřežeme je těsně u země až na jaře. Uvedený řez každoročně opakujeme.

Skladování nadbytku jablek v mrazáku je nejlepší ve formě strouhané a drcené. Pokud si ze sáčků vytvoříte jablečné „bločky“, můžete perfektně dávkovat zdravé ovoce do závinů i jako zdravou chuťovku. Vydrží 12 měsíců.

Jak rozmrazit mražené ovoce

Rozmrazování v lednici

Nejšetrnějším a zároveň nejbezpečnějším způsobem, jak nechat jídlo z mrazáku "povolit", je, že mu dopřejete noc strávenou v chladničce. Velké kusy masa si tímto způsobem vyžádají klidně i 24 hodin a více, drobné ovoce, které do lednice odložíte večer, bude druhý den ráno připravené na snídani.Jablíčka na mrazáku

A komu se nechce zavařovat, tak si může jablka zamrazit. Jablka oloupeme, nakrájíme na osminky a 2 minuty je ponoříme do vroucí vody. Vyjmeme a rychle je ochladíme ve studené vodě, dáme je mikrotenových sáčků a uskladníme do mrazáku. Takto zamražené vydrží 8 měsíců, pokud je dřív nesníme :-).Švestky lze sklízet i ne zcela zralé. Můžeme je nechat dozrát při pokojové teplotě. Skladujeme je v chladu a dbáme na to, aby nebyly v kontaktu s banány, jablky, hruškami.

Švestky narovnáme do sklenic těsně vedle sebe. Do hrnce nalijeme vodu, přidáme cukr a necháme provařit. Naplněné sklenice zalijeme mírně zchladlým nálevem. Uzavřeme víčkem a ihned sterilujeme 20 minut při 80 °C.

Jak konzervovat švestky : Zavařování s medem

Klasické zavařování švestek není nic složitého. Zralé švestky omyjeme, rozpůlíme, zbavíme pecek a pak je skládáme do zavařovacích sklenic a prosypáváme nepatrně cukrem. Do sklenice se pak přidá už jen lžíce vody, důkladně se uzavře a 40 minut zavařuje při teplotě 90° Celsia.

Kdy ošetření švestek proti Červivosti : Pilatky jsou příčinou častého jevu, kdy stromy slivoní sice bohatě kvetou, ale nemají prakticky žádné plody. Výjimečné nejsou případy, kdy je napadeno více než 90 procent plodů. Ošetření insekticidy je třeba provést ve velmi krátkém termínu – v době, kdy opadlo 80 až 90 % květních plátků.

Jaký postřik proti Pilatce švestkové

Alternativou je přírodní insekticid NeemAzal TS. Aktivní látkou je azadirachtin ze semen tropické rostliny Azadirachta indická (Azadirachta indica). Přípravek má nulovou ochrannou lhůtu. Proti pilatce švestkové funguje jako požerový insekticid, likviduje tedy pouze housenky.

Jak stříhat ostružiny na jaře

Na jaře stříháme ostružiník co nejdříve, avšak až tehdy, kdy už nehrozí příliš silné mrazy. Stříháme hlavně odplozené výhony, plody se totiž objevují na výhonech dvouletých. Díky tomu, že výhony, které neplodily, ponecháme, a ty ostatní odstřihneme, se dočkáme bohaté úrody každoročně.Do čajů se nechají několik dní zavadnout a poté, co ztmavnou a začnou vonět, se suší. Plody se sbírají při plné zralosti v srpnu a září. Ostružiny se používají do moučníků a dalších cukrářských výrobků a sladkostí.

Co se nesmí mrazit : Kromě zeleniny jako je například okurek, nedávejte do mrazáku ani šunku a další uzeniny. Mrazit byste neměli ani přílohy jako jsou rýže, kaše či vařené brambory. Celkově se ale mražení rozhodně bát nemusíte. Vědci totiž zjistili, že při správném zamrazení potraviny ztrácí jen minimum prospěšných látek.