Antwort Jak změřit Multimetrem pojistky? Weitere Antworten – Jak zkontrolovat pojistky Multimetrem

Jak změřit Multimetrem pojistky?
Pojistky lze zkontrolovat využitím testu spojitosti na multimetru. Ten otestuje jedinou věc, a to zda je nebo není komponenta schopna vést signál nebo napětí. Oběma měřícími kabely multimetru se dotkněte obou vývodů/konců pojistky či kabelu.Malé pojistky se měří přiložením měřicích sond k jejich dvěma kovovým koncovkám. Pojistky v instalacích (vypínače) mají v přední části tělesa speciální důlky, které umožňují měřit kontinuitu obvodu. Pokud je zachována kontinuita obvodu, měřič by měl indikovat poměrně malý odpor.Po vyjmutí pojistky (ručně nebo za pomoci kleští či pinzety přiložené v pojistkové skříni) uvidíte, zda je drátek (tavný vodič) mezi jednotlivými částmi pojistky (kontakty) přerušený, či nikoli. Pokud máte k dispozici elektronickou zkoušečku (případně multimetr), pojistky při kontrole není třeba vyjmout.

Jak zkontrolovat Autopojistku : Na stránkách www.bezpojisteni.cz je možné zadat registrační značku vašeho vozu a datum, ke kterému chcete zjistit, zda je váš vůz pojištěn.

Jak poznat Spalene pojistky

Testování pojistky pomocí měřiče odporu

Případnou spálenou pojistku lze zkontrolovat také pomocí měřiče odporu. Po přiložení měřicích sond k pojistkovým vodičům spusťte měření odporu. Pokud je hodnota elektrického odporu velmi vysoká nebo zařízení hlásí přerušení obvodu, je pojistka přepálená.

Jak se měří s Multimetrem : Na multimetru předvolíme vhodný rozsah (spíše vyšší), do správných svorek zasuneme měřicí šňůry a přiložíme hroty k měřeným bodům. Pak již jen odečteme zobrazenou hodnotu elektrického napětí. Pro vyšší přesnost můžeme přepnout multimetr (je-li to možné) na citlivější rozsah a získat přesnější údaj.

Hlavní jistič v paneláku nejčastěji najdete přímo za dveřmi před bytem. V rodinných domech se většinou umisťuje na chodbu poblíž vchodových dveří.

Funkční částí pojistky je tavný drátek. Průchodem proudu se drátek ohřívá. Při překročení násobku jmenovitého proudu pojistky se drátek již nestačí dostatečně ochlazovat. V závislosti na velikosti nadproudu se ve stanoveném čase drátek přetaví a přeruší obvod.

Jak funguje Tavna pojistka

Tavná elektrická pojistka je obvykle tvořena tenkým vláknem, které se při překročení určité velikosti proudu přepálí a přeruší tak elektrický obvod. Vlákno tavné pojistky je obvykle zabudováno do skleněného tělíska.Když dojde k vyhození jističe nebo spálení pojistky, když zapnete či vypnete spotřebič, děje se tak obvykle z důvodu svodu proudu na uzemnění nebo zkratu. Tento problém může být způsoben nesprávným zapojením spotřebiče. Zapojte spotřebič někde jinde.Jak už jsme uvedli, tak jsou 3 základní důvody proč vypadnou pojistky: přetížení, zkrat a problém s jističem.

Černý měřící kabel zapojíme do společné černé zdířky multimetru (COM). Červený měřící kabel zapojíme do červené zdířky multimetru měřící napětí (V). Při měření napětí nesmí být nikdy červený vodič připojen do svorky měřící proud (A, mA).

Jak zjistit proud v kabelu : Od průměru k průřezu vodiče

Průřez elektrického kabelu můžeme snadno zkontrolovat tím, že změříme průměr žil vedoucích proud ve stavu bez napětí pomocí posuvného měřítka.

Kde je elektroměr v paneláku : Elektroměrová skříň, aneb kde najdu elektroměr

D či PREdistribuce) neustále měří spotřebu každého odběrného místa. Aktuální data uvidíte, až otevřete přidělenou elektroměrovou skříň. Bývá umístěna na okraji soukromého pozemku, zvenčí na obvodové zdi rodinného domu nebo na společných chodbách v paneláku.

Jak nahodit hlavní jistič v paneláku

Najděte elektrickou rozvodovou skříňku, kde jsou jističe umístěny a podívejte se dovnitř, nejlépe se svítilnou. Pod každým jističem by mělo být uvedeno, pro který okruh slouží. Pokud u nich nic uvedeno není, nepanikařte. Všechny jističe by v tuto chvíli měly mířit směrem nahoru, pouze ten hlavní jistič dolů.

Poškozenou tavnou nožovou pojistku poznáte podle přerušeného tavného drátku mezi kontakty pojistky nebo můžete jednoduše změřit zkoušečkou či voltmetrem, jestli přes pojistku prochází napětí. Další tavné pojistky (tentokrát páskové) jsou určeny pro vyšší proudové zatížení některých důležitých obvodů.V praxi se pojistky rozdělují na tzv. velmi pomalé (TT), pomalé (značeno T), středně pomalé (M), rychlé (značeno F) a velmi rychlé (TF) v závislosti na tom, za jak dlouho dojde k přepálení tavného drátku při konstantním nadproudu.

Jak se značí pojistka : V praxi se pojistky rozdělují na tzv. velmi pomalé (TT), pomalé (značeno T), středně pomalé (M), rychlé (značeno F) a velmi rychlé (TF) v závislosti na tom, za jak dlouho dojde k přepálení tavného drátku při konstantním nadproudu.