Antwort Jak zjistím společný násobek? Weitere Antworten – Jak najít společný násobek

Jak zjistím společný násobek?
Výpočet pomocí rozkladu

Nejmenší společný násobek dvou čísel lze nalézt tak, že každé z čísel je rozloženo na součin prvočísel (tzv. prvočíselný rozklad) a výsledný NSN je součinem největšího možného počtu všech prvočísel (resp. součin největších mocnin), která se vyskytují alespoň v jednom rozkladu.Společný dělitel dvou nebo více přirozených čísel je každé přirozené číslo, jímž jsou všechna daná čísla dělitelná. Daná přirozená čísla mají vždy aspoň jednoho společného dělitele. Je jím číslo 1. Například číslo 3 je společným dělitelem čísel 18 a 30, číslo 5 jejich společným dělitelem není.Zapíšeme n (3,4,5) = 60.

Jak Vypocitat spolecneho dělitele : Největší společný dělitel dvou čísel lze vždy spočítat tak, že od většího čísla vždy odečteme číslo menší a tento postup opakujeme do té doby, dokud jedno z čísel není nula. Druhé číslo je největším společným dělitelem zadaných čísel.

Jak najít společného jmenovatele

Postup hledání společného jmenovatele: ✓ Vyberte největšího jmenovatele a říkejte si jeho násobky (i jedna násobek ) ✓ Zastavte se ve chvíli, kdy tímto násobkem můžeme dělit druhého jmenovatele nebo všechny další jmenovatele (u více zlomků najednou) beze zbytku. ✓ Našli jste společného jmenovatele.

Jak poznat násobek : Číslo rozdělte dvěma, pokud vám vyjde sudé číslo, je to násobek čísla 4.

  1. Příklad: 168:2 = 84 je sudé číslo, takže 168 lze dělit 4.
  2. Příklad: 146:2 = 73 není sudé číslo, takže to nejde.

Pravidla dělitelnosti

  1. Číslo je dělitelné dvěmi, jestliže je sudé.
  2. Číslo je dělitelné třemi, jestliže ciferný součet je dělitelný třemi.
  3. Číslo je dělitelné čtyřmi, jestliže je poslední dvojčíslí dělitelné čtyřmi.
  4. Číslo je dělitelné pěti, jestliže končí nulou nebo pětkou.


Číslo a je násobkem čísla b, jestliže dělení a : b je beze zbytku. Číslo a je dělitelné číslem b, jestliže při dělení a : b je zbytek 0.

Jaký je nejmenší společný násobek čísel 12 a 15

Nejmenší společný násobek (NSN) dvou celých čísel je nejmenší číslo, které je beze zbytku dělitelné oběma čísly. Příklady: NSN(12, 15) = 60, NSN(6, 8) = 24, NSN(3, 15) = 15.Nejmenší společný násobek využíváme při hledání společného jmenovatele a při řešení slovních úloh, kde se například řeší stavba čtverce či obdélníku (krychle či kvádru) z různě velkých bloků; anebo úlohy kde, se hledá, kdy se znovu setkají vozidla, jež vyrážela ve stejný okamžik, a každému z nich objetí celé trasy …Největší společný dělitel je 6.

Společní jmenovatelé Když zlomky mají stejného jmenovatele, říkáme, že mají společného jmenovatele .

Jak poznam ktery zlomek je vetsi : Porovnávání zlomků se stejným jmenovatelem je jednoduché: stačí prostě porovnat čitatele. Pokud například porovnáváme zlomky 73 a 75, je větší druhý zlomek. Oba zlomky vyjadřují sedminy z celku a je prostě víc, když máme sedmin pět.

Jak poznat že je číslo dělitelné 3 : 3. Číslo je dělitelné třemi, je-li jeho ciferný součet dělitelný třemi. 4. Číslo je dělitelné čtyřmi, je-li jeho poslední dvojčíslí dělitelno 4.

Jak vypočítat násobek

Pro větší čísla můžeme nejmenší společný násobek nalézt pomocí prvočíselného rozkladu. NSN je roven součinu všech prvočísel, které se vyskytují alespoň v jednom rozkladu (v nejvyšší mocnině, v jaké se vyskytují).

42 (číslo)

← 41 42 43 →
Celé číslo 42 čtyřicet dva
Rozklad 2 · 3 · 7
Dělitelé 1, 2, 3, 6, 7, 14, 21, 42
Římskými číslicemi XLII

Mějme číslo 574, o kterém chceme zjistit, jestli je dělitelné sedmi.

  1. Jako první vezmeme poslední číslici a vynásobíme ji dvěma, tj. 4 · 2 = 8.
  2. Teď vezmeme z původního čísla všechny číslice až na poslední, tj.
  3. Pokud je tento výsledek dělitelný sedmi, je i původní číslo dělitelné sedmi.

Jak se počítá násobek : Pro větší čísla můžeme nejmenší společný násobek nalézt pomocí prvočíselného rozkladu. NSN je roven součinu všech prvočísel, které se vyskytují alespoň v jednom rozkladu (v nejvyšší mocnině, v jaké se vyskytují).