Antwort Jak zjistím kolik mám odpracovaných let do důchodu? Weitere Antworten – Kde zjistím počet odpracovaných let

Jak zjistím kolik mám odpracovaných let do důchodu?
Pokud si nejste jisti, kolik máte odpracováno, pomůže vám Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Zdarma vypracuje informativní osobní list důchodového pojištění, který obsahuje doby zaměstnání, tedy pojištění potřebné pro přiznání důchodu.Zjistit stav evidovaných dob důchodového pojištění u ČSSZ je možné online – náhledem na své „konto“ dob pojištění prostřednictvím ePortálu ČSSZ na adrese: eportal.cssz.cz. Stačí z nabídky služeb zvolit „Přehled dob důchodového pojištění“.Žádost o informativní osobní list důchodového pojištění můžete zaslat poštou přímo na adresu České správy sociálního zabezpečení. Kontakt, kam lze žádost o informativní osobní list důchodového pojištění zaslat, naleznete na internetových stránkách České správy sociálního zabezpečení.

Kde zjistím dobu důchodového pojištění : Občané mohou požádat Českou správu sociálního zabezpečení (Odbor správy údajové základny) o výpis dob pojištění z evidence ČSSZ, konkrétně o zaslání informativního osobního listu důchodového pojištění (dále jen „informativní list“).

Co se počítá do odpracovaných let

Všechny hrubé výdělky, ze kterých se odvádělo důchodové pojištění, se zprůměrují a přepočítají na výpočtový základ. Čím vyšší byly výdělky, tím je vyšší výpočtový základ. Čím více odpracovaných let, tím větší část z tohoto základu bude tvořit procentní výměru důchodu.

Kde najdu vypis že sociálního pojištění : Služba je dostupná na ePortálu ČSSZ pro přihlášené uživatele a je zcela zdarma. Přihlášení je jednoduché, stačí datová schránka nebo Identita občana (původně eIdentita). Jednoduchým a oblíbeným způsobem přihlášení je bankovní identita. Možnosti, jak se přihlásit do ePortálu ČSSZ, uživatelé najdou přímo na ePortálu.

Člověk, který nikdy nepracoval, nemá nárok na starobní důchod. Hypoteticky by mohl dostat dávky pomoci v hmotné nouzi, ale záleží už na jeho konkrétní situaci. Základní dávka je příspěvek na živobytí a ta může být u dospělé samostatně žijící osoby ve výši životního minima 3 860 Kč. Aktualizováno v září 2021.

S účinností od 30. 9. 2011 již rozhodné období není omezeno na 30 kalendářních roků. Nadále bude začínat kalendářním rokem bezprostředně následujícím po roce, v němž pojištěnec dosáhl 18 let věku, končit však bude vždy až kalendářním rokem bezprostředně předcházejícím roku přiznání důchodu.

Co když nemám odpracováno 35 let

Pokud vám do celkového počtu 35 odpracovaných let chybí byť jen několik dní, nemáte na důchod nárok. Z pohledu zákona se má za to, že jste odpracovali pouze 34 let. V takovém případě je nejlepším řešením pracovat o něco déle, abyste počet odpracovaných let zaokrouhlili a dosáhli zákonem požadované doby.Výpisy o platbách nemocenského pojištění jsou dostupné v jiné eSlužbě, a to Informace o zaplaceném pojistném na nemocenské pojištění OSVČ na https://eportal.cssz.cz/web/portal/-/sluzby/informace-o-zaplacenem-pojistnem-na-nemocenske-pojisteni-osvc.Základním dokladem prokazujícím doby důchodového pojištění (zaměstnání) je evidenční list důchodového pojištění (dále jen ELDP). Zjistíte-li, že se v evidenci ČSSZ nenachází, je nejjednodušší kontaktovat OSSZ v místě Vašeho trvalého bydliště. zaměstnavatel existuje, OSSZ jej vyzve ke splnění zákonné povinnosti.

Rozdíl je v tom, že u zaměstnanců se pro výpočet důchodu vychází z hrubých ročních příjmů, u OSVČ z ročního vyměřovacího základu, tedy jejich příjmů před zdaněním. Při stejném ročním čistém příjmu zaměstnance a OSVČ je zpravidla roční vyměřovací základ na důchodové pojištění u OSVČ podstatně nižší.

Jak si zkontrolovat sociální pojištění : Dříve OSSZ zasílala vyúčtování zaplacených záloh, tzv. inventuru pohledávek, od roku 2022 je vyúčtování pro OSVČ k dispozici online na ePortálu ČSSZ. Předepsané zálohy, jejich úhradu i vznik nedoplatku na sociálním pojištění je tedy možné zjistit touto cestou, případně se obrátit přímo na příslušné pracoviště OSSZ.

Jak zjistit dobu sociálního pojištění : Základním dokladem prokazujícím doby důchodového pojištění (zaměstnání) je evidenční list důchodového pojištění (dále jen ELDP). Zjistíte-li, že se v evidenci ČSSZ nenachází, je nejjednodušší kontaktovat OSSZ v místě Vašeho trvalého bydliště. zaměstnavatel existuje, OSSZ jej vyzve ke splnění zákonné povinnosti.

Co se nepočítá do odpracovaných let

Do důchodu se počítají pouze pracovní příjmy, ze kterých se platí sociální pojištění. Pokud ale máte v určitém období pouze kapitálové příjmy nebo příjmy z pronájmu (například bez samostatné výdělečné činnosti), tak se to nepočítá.

Můžete využít online důchodovou kalkulačku na ePortálu ČSSZ (služba „Informativní výpočet starobního důchodu“), která automaticky „načte“ údaje evidované v ČSSZ na tzv. důchodovém kontě. Pokud nedisponujete elektronickou identitou, lze využít důchodovou kalkulačku a veškeré údaje do ní vyplnit ručně.Máte si ho stáhnout přímo z e- portálu ČSSZ. K tomu, aby OSVČ mohla pracovat s novou službou, se stačí přihlásit do ePortálu ČSSZ přes Identitu občana či datovou schránku, anebo pokud OSVČ využívá služeb účetní či daňového poradce, může tuto osobu zplnomocnit (pověřit) ke svému zastupování.

Jak zjistím kdy jdu do důchodu : Chcete-li si ověřit, kdy byste mohli odejít do starobního důchodu přímo na portálu ČSSZ, můžete tak učinit přímo přes ePortál. Díky přihlášení přes bankovní identitu si v Informativní důchodové aplikaci můžete na jedno kliknutí zjistit, nejen kdy budete moci odejít do důchodu, ale i kolik bude Váš důchod dělat.