Antwort Jak zjistit jestli jsou trojúhelníky podobne? Weitere Antworten – Kdy jsou trojúhelníky podobne

Jak zjistit jestli jsou trojúhelníky podobne?
Jestliže se dva trojúhelníky shodují ve dvou vnitřních úhlech, pak jsou podobné. Jestliže dva trojúhelníky mají stejný poměr délek dvou párů odpovídajících si stran a shodují se v úhlu jimi sevřeném, pak jsou podobné.Jestliže jsou poměry všech sobě odpovídajících stran trojúhelníků shodné, pak jsou tyto trojúhelníky podobné. Konstanta k je poměr podobnosti. ΔABC ~ ΔA´B´C´ Čteme: trojúhelník ABC je podobný trojúhelníku A´B´C´. Příklad: Je dán ΔABC: a = 28,2cm; b = 25,3 cm; c = 48,4 cm.Definice: Zobrazení v rovině se nazývá podobným zobrazením (podobností), jestliže každé úsečce AB přiřazuje úsečku A´B´ pro jejíž velikost platí . Koeficient k nazýváme poměr podobnosti.

Co to je koeficient podobnosti : Přesněji řečeno, útvary jsou podobné, pokud jeden můžeme získat z druhého kombinací rovnoměrného zmenšení či zvětšení a následným posunutím, otočením nebo překlopením. Podobnost zachovává velikost úhlů a poměr délek. Poměr délek odpovídajících úseček v obou útvarech se nazývá koeficient podobnosti.

Jak poznat podobnost

Každé dva trojúhelníky, které mají sobě rovné poměry délek dvou odpovídajících si stran a shodují se v úhlu jimi sevřeném, jsou podobné.

Jak zjistit zda je trojúhelník pravoúhlý : Jestliže v trojúhelníku platí, že součet druhých mocnin délek dvou kratších stran je roven druhé mocnině délky nejdelší strany, potom je tento trojúhelník pravoúhlý.

Věta sss: Dva trojúhelníky, které se shodují ve všech třech stranách, jsou shodné. Věta usu: Dva trojúhelníky, které se shodují v jedné straně a úhlech přilehlých k této straně, jsou shodné. Věta sus: Dva trojúhelníky, které se shodují ve dvou stranách a úhlu jimi sevřeném, jsou shodné.

podobnost (obecný pojem) – vlastnost různých věcí nebo dějů, kdy se liší (jen) některé charakteristiky nebo vlastnosti těchto věcí či se jejich charakteristiky liší jen málo.

Co je to přímá a nepřímá shodnost

Přímá a nepřímá shodnost

Shodnost zachovávající orientaci se nazývá přímá neboli přemístění. Shodnost měnící orientaci se nazývá nepřímá. Posunutí a otočení (a tedy i středová souměrnost) jsou přímé shodnosti (přemístění), zachovávají orientaci. (Posunuté) osové souměrnosti jsou nepřímé shodnosti, mění orientaci.roviny (též „podobností v rovině ), jestliže existuje kladné reálné číslo k tak, že pro každé dva body X, Y roviny a jejich obrazy X ,Y platí |X Y | = k|XY |. Číslo k se nazývá koeficient podobnosti f.Podobné zobrazení s koeficientem podobnosti k=1 je shodné zobrazení. Každé podobné zobrazení je prosté. Obdobně jako u shodného zobrazení v každém podobném zobrazení s koeficientem podobnosti k platí: Obrazem každé úsečky AB je úsečka A'B', pro kterou platí |A'B'|=k\cdot |AB|.

VĚTA sus Každé dva trojúhelníky, které mají sobě rovné poměry délek dvou odpovídajících si stran a shodují se v úhlu jimi sevřeném, jsou podobné.

Co je to věta SSS : Věta sss: Dva trojúhelníky, které se shodují ve všech třech stranách, jsou shodné. Věta usu: Dva trojúhelníky, které se shodují v jedné straně a úhlech přilehlých k této straně, jsou shodné. Věta sus: Dva trojúhelníky, které se shodují ve dvou stranách a úhlu jimi sevřeném, jsou shodné.

Jak se pocita přepona : Platí Pythagorova věta

Obsah čtverce sestrojeného nad přeponou pravoúhlého trojúhelníku se rovná součtu obsahů čtverců sestrojených nad jeho odvěsnami. Délku přepony pravoúhlého trojúhelníku vypočteme podle vzorce c2 = a2 + b2.

Jak se vypočítá trojúhelník

Pro výpočet obsahu trojúhelníku použijeme vzorec obsah = (strana krá výška)/2.

Věta USU: Pokud se dva trojúhelníky shodují v jedné straně a v obou úhlech k této straně přilehlých, pak jsou shodné.Pokud se dva trojúhelníky shodují ve dvou stranách a úhlu, který strany svírají, jsou shodné (věta sus).

Co znamená že úsečky jsou shodné : Shodnost úseček je vztah mezi úsečkami, který je v geometrii zaveden pomocí axiomů shodnosti. Je to relace reflexivní, symetrická a tranzitivní na množině všech úseček v prostoru, tedy ekvivalence, která rozkládá množinu všech úseček na třídy navzájem shodných úseček.