Antwort Jak zjistit grafickou kartu Windows? Weitere Antworten – Jak zjistit jakou mám v PC grafickou kartu

Jak zjistit grafickou kartu Windows?
Na PC

  1. Stiskněte klávesu Windows.
  2. Napište „dxdiag“ a stiskněte Enter.
  3. Jakmile se objeví okno Nástroj pro diagnostiku rozhraní DirectX, vyberte záložku Obrazovka. Na ní se dočtete, jakou máte grafickou kartu.

Nejjednodušší způsob, jak zjistit svou grafickou kartu, je spustit diagnostický nástroj DirectX: Klikněte na tlačítko Start. V nabídce Start klikněte na příkaz Spustit. Do pole Otevřít zapište "dxdiag" (bez uvozovek) a poté klikněte na OK.Klikněte na kartu Program Settings. Na kartě Global Settings vyhledejte a vyberte možnost Preferred Graphics Processor. Ze seznamu vyberte možnost High-performance Nvidia Processor (obrázek 5).

Jak otestovat grafickou kartu : K tomu můžete použít bezplatný nástroj Furmark, který si stáhnete z internetu. Po nainstalování a spuštění tohoto programu klikněte na »Burn-in benchmark 1920 x 1080 15 min« Tím se spustí 15minutový zátěžový test, který vaši grafickou kartu dostane do stavu, kdy už se případné problémy projeví.

Jak zjistit co mám v PC za komponenty

Systém Windows obsahuje nástroj nazvaný Microsoft systémové informace (Msinfo32.exe). Tento nástroj shromažďuje informace o počítači a zobrazuje obsáhlý přehled hardwaru, systémových součástí a softwarového prostředí, které můžete použít k diagnostikovat potíže s počítačem.

Jak zjistit základní desku v počítači : Stačí stisknout kombinaci [Windows] + [R] a zadat příkaz »cmd«. Otevře se okno příkazového řádku systému Windows. Do příkazového řádku zadejte příkaz »wmic baseboard get product, manufacturer, version, serialnumber« a stiskněte klávesu [Enter].

Pokud vybíráte grafiku pouze pro jednoduchou kancelářskou práci, bude Vám bohatě stačit karta se 2-4GB paměti. Pokud ale chcete grafiku na hraní her, potřebujete minimálně 8GB paměti, v lepším případě 12 GB a více. Čím vyšší nastavení detailů a textur u her zvolíte, tím bude hra využívat více paměti grafické karty.

Herní – střední třída

Tyto karty s sebou ve většině případů přinášejí také možnost kompatibility pro VR Headsety. Klasickými zástupci této kategorie jsou například karty Nvidia GeForce RTX 4060 nebo AMD Radeon RX 7600. Tyto grafické karty disponují nejčastěji množstvím operační paměti 6-8 GB.

Co je paměť grafické karty

Grafická paměť

Velikost je jedním z faktorů ovlivňujících schopnost grafické karty zpracovávat velká množství grafických dat. Větší paměť umožňuje efektivnější manipulaci s komplexními texturami a scénami. Nenáročným uživatelům stačí pro běžné programy i méně než 6 GB.Pokud vybíráte grafiku pouze pro jednoduchou kancelářskou práci, bude Vám bohatě stačit karta se 2-4GB paměti. Pokud ale chcete grafiku na hraní her, potřebujete minimálně 8GB paměti, v lepším případě 12 GB a více. Čím vyšší nastavení detailů a textur u her zvolíte, tím bude hra využívat více paměti grafické karty.Tipy na software: 10 nejlepších benchmarků, které prověří výkon

  • CPU-Z 1.9 – freeware.
  • HWMonitor 1.4 – freeware.
  • SiSoftware Sandra Lite 20 – freeware.
  • Speccy 1.3 – freeware.
  • Fraps 3.5 – freeware.
  • ATTO Disk Benchmark 4 – freeware.
  • SSD-Z 16 – freeware.
  • Crystal Disk Mark 8.8 – open source.


Stejně jako u procesorů existuje pro grafické karty řada syntetických testů. Tím nejpoužívanějším benchmarkem je 3DMark, který drží krok a tempo a dokáže otestovat jak zajetou rasterizaci, tak pomalu ale jistě nastupující RayTracing s PathTracingem v závěsu. Měření výkonu grafické karty pomocí 3DMark Time Spy Extreme.

Jak zjistit parametry grafické karty : Otevřete hlavní nabídku start a do vyhledávacího pole napište správce zařízení. Poté klikněte na šipku u řádku Grafické adaptéry a název vaší grafické karty je na světě.

Jak zjistit co mám v PC : , do vyhledávacího pole zadejte Počítač, klikněte pravým tlačítkem na Počítač a pak vyberte Vlastnosti. V části Edice Windows uvidíte verzi a edici Windows spuštěnou na vašem zařízení.

Jak zjistím jakou mám desku

Stačí stisknout kombinaci [Windows] + [R] a zadat příkaz »cmd«. Otevře se okno příkazového řádku systému Windows. Do příkazového řádku zadejte příkaz »wmic baseboard get product, manufacturer, version, serialnumber« a stiskněte klávesu [Enter].

Pojmenování grafický čip se nepoužívá, ale označení grafická karta není u notebooku správné. Výrobci nejčastěji grafiku označují jen jako GPU (v překladu grafická jednotka nebo adaptér). Integrovaný grafický čip (v čipu procesoru) je pak iGPU. Dostat do notebooku grafickou kartu by bylo docela obtížné.Pokud vybíráte grafiku pouze pro jednoduchou kancelářskou práci, bude Vám bohatě stačit karta se 2GB paměti. Pokud ale chcete grafiku na hraní her, potřebujete minimálně 4GB paměti, v lepším případě 6 GB a více. Čím vyšší nastavení detailů a textur u her zvolíte, tím bude hra využívat více paměti grafické karty.

Jak vypada grafická karta : Grafická karta má tvar běžné přídavné karty. Na desce je umístěn grafický procesor, paměťové čipy a další potřebné obvody. V současné době se pro grafické karty používají dva typy sběrnic. Jednak je to sběrnice PCI, která je díky svým vlastnostem určena pouze pro starší grafické karty.