Antwort Jak zazimovat zvonky? Weitere Antworten – Kdy stříhat zvonek

Jak zazimovat zvonky?
Po odkvětu zvonky ostříhejte, odvděčí se dalším kvetením koncem léta. Pozor, tento druh zvonku se rád množí samovýsevem, je možné, že se postupně rozšíří po celé zahradě.Nejspolehlivější a nejběžnější způsob je profouknutí závlahy stlačeným vzduchem za použití kompresoru. Pro většinu zahrad postačuje kompresor o velikosti vzdušníku 50l a s výkonem cca 270l/min. Ve výjimečných případech se používá kompresor silnější, zpravidla se používá pro sportovní plochy.Pokud skalničky nenajdou před mrazem úkryt pod silnou sněhovou pokrývkou, je třeba je ochránit chvojím. Používejte neopadavé druhy jehličnanů, abyste nemuseli z jara vybírat ze záhonu jehličí. Nejvhodnější jsou větvičky smrku, které skalku chrání, nedusí a především nepoutají vlhko.

Jak zazimovat truhlíky : Není možné zazimovat samozavlažovací květináče a truhlíky. Celý květináč obalte bublinkovou folií nebo izolujte snopy slámy a pečlivě svažte. Horní část rostliny obalte prodyšným materiálem. Vhodné jsou netkané textilie nebo větvičky chvojí.

Které keře stříhat na podzim

Hlavní řez ovocných stromů se provádí na jaře (jabloně, hrušky, švestky). Během podzimu (nebo i na konci léta po plození) můžete ostříhat třešně a višně. Řez na podzim nejlépe snášejí ořechy (ořech, líska). I některé keře vyžadují podzimní řezy, a to zejména rybíz, angrešt a josty.

Co s Třapatkou po odkvětu : Třapatka preferuje slunná stanoviště, v polostínu pokvete méně. Má ráda propustné, písčité půdy. Po odkvětu ji seřízneme, aby znovu vykvetla. Není to dlouhověká trvalka, proto ji musíme po několika letech znovu vysadit.

Životnost zavlažovacích systémů je zásadně závislá na důsledném zazimování na podzim ještě před příchodem prvních mrazů. Po ukončení sezóny musíme zavlažovací systém beze zbytku odvodnit. Na jaře pak naopak opět připojit k hlavnímu zdroji vody a vyzkoušet.

Záhon překryjte suchým listím a izolační vrstvou z netkané textilie, která ochrání rostliny před mrazem a škůdci. Listy zdravých bylinek otrhejte a na zimu nechte usušit. Ty rostliny, které nesnesou mráz, přesaďte do květináčů a uložte na suché, ale chladnější místo.

Kdy se zazimování

Otázku, kdy je třeba zahradu zazimovat, není přitom těžké zodpovědět: Ideální období nastává od poloviny října do začátku listopadu. Poté je třeba začít pracovat na trávníku, záhonech, keřích, stromech a živém plotu.Jak zazimovat rostliny U mrazuvzdorných rostlin v nádobách, které se většinou nacházejí na balkoně a terase, byste měli květináče, které zůstanou venku, ovinout ochrannými materiály. Rostliny byste měli chránit jutou nebo rounem. Středomořské a na mráz citlivé rostliny patří pro ochranu do sklepa nebo garáže.Nejtypičtějšími rostlinami, které můžete použít pro podzimní dekorace, jsou vřesy, chryzantémy a macešky. Jedná se o nenáročné rostliny, které vám budou dělat radost po celý podzim a nevyžadují žádnou speciální péči.

Krásně se na zimní truhlíkovou výsadbu hodí např. hebe, brsleny, libavky (krásné červené kuličky si drží až do jara), břečťan, barvínek, cesmíny, zakrslé jehličnany či vřesy a vřesovce. Rostlinky najdete ve fotogalerii. Všem těmto rostlinám nevadí mráz, ale je nutné je přes zimu zalévat.

Jak ostříhat na podzim : Snažte se ostříhat vše, co je nemocné. Nemocné či uschlé stromy nebo keře vykopejte i s kořeny. S podzimním stříháním buďte ale opatrní a nejste-li si jisti, raději nechte radikálnější zásah na jaro. Otevřenou ránu nejsou keře schopné přes podzimní a zimní období “vyléčit” a mohou strádat.

Kdy se stříhají keře : Prořežte časně zjara, před začátkem vegetačního období přibližně třetinu nejstarších větví. Pokud rostlina kvete na nových přírůstcích, počkejte s prořezem až po odkvětu. Únor–Březen: Prořezávejte časně zjara. Červen–Srpen: Pokud keř časně zjara kvete, prořezávejte po odkvětu.

Jak zazimovat třapatky

Většina odrůd třapatkovek nachových jsou v našich podmínkách plně mrazuvzdorné, mladé rostliny však na zimu doporučujeme přikrýt např. chvojím nebo listím. Pozor dejte na nové odrůdy, které nebývají tak mrazuvzdorné, jako ty klasické (viz. výše).

Pozdě na podzim anebo brzy na jaře trs sestříhneme až u země. Rostlina je většinou krátkověká, v následujícím roce ji musíme znovu vysévat nebo vysazovat, ale je snadné ji namnožit buď opětovným výsevem semen, nebo dělením trsů.Od kdy musí být rostliny zazimované Rostliny byste měli zazimovat před prvními nočními mrazíky. Zimní ochranu lze většinou odstranit od března, když opětovně panují teploty trvale vyšší než 10 °C.

Kdy zazimovat trvalky : Kratší sestřih ale určitě nechejte až na jaro. Při větších mrazech by zejména u mladých rostlin s obnaženým krčem mohlo dojít k úhynu. Pozor ale dejte na trvalky, které mají dřevnaté stonky, například šalvěj, tymián, rozmarýn nebo levandule. Ty stříháme zásadně po odkvětu, na konci srpna a jen odkvetlé květy.