Antwort Jak zazimovat sazenice jahod? Weitere Antworten – Jak zazimovat Stáleplodící jahody v truhlíku

Jak zazimovat sazenice jahod?
Vyplatí se překrýt jahodníky chvojím, netkanou bílou textilií či jinými lehkými materiály, které zabrání mrazu, aby k rostlinám vnikl v plné síle. Pokud máme možnost překrytí chvojím, budeme v příštím roce mít jahody voňavější.Jahody mráz nemilují

Proto je na zimu musíme připravit. Od matečních rostlin odstřihneme všechny výhony a krčky rostlin přihrneme zeminou či kompostem. Pro lepší ochranu je dobré rostliny ještě zakrýt chvojím nebo celý záhon překrýt netkanou bílou textilií.Na podzim, až budete zarývat hnůj do záhonů, pamatujte i na jahodník, zvlášť pokud jste mu živiny nedopřáli hned po sklizni. Přihnojovat můžete do konce října, ale od září už si odpusťte přípravky s vysokým obsahem dusíku a hořčíku. Vhodná jsou naopak hnojiva s vápníkem, fosforem nebo draslíkem.

Co s jahodami přes zimu : Pokud jste jednou plodící jahody po sklizni pouze prostříhali, můžete je nyní před zimou celé ostříhat na výšku 5 cm (ne méně, abyste rostlinu nevratně nepoškodili). Pokud jste je celé ostříhali už po sklizni, tak to znovu nedělejte. Rozhodně takto radikálně nestříhejte jahody sázené v srpnu a září.

Kdy stříhat Stáleplodící jahody

Lze stříhání doporučit Jednoduše řečeno ano, dělají to i velkopěstitelé. Rostliny nejpozději koncem července seřízněte těsně nad srdíčkem. Porost vyplejte, okopejte, přihnojte a pořádně zalijte.

Jak se starat o Stáleplodící jahody : Chceme-li zvýšit a uspíšit následnou letní sklizeň, musíme první květní pupeny vyštípat. V parném létě musíme denně zalévat (ideální je kapková závlaha) a v případě tropických teplot i zastiňovat. V letním období je dobré doplnit živiny přímo zálivkou, např. Kristalonem, vhodná je i kombinace hnojiva s Lignohumátem.

Lze stříhání doporučit Jednoduše řečeno ano, dělají to i velkopěstitelé. Rostliny nejpozději koncem července seřízněte těsně nad srdíčkem. Porost vyplejte, okopejte, přihnojte a pořádně zalijte.

Ideálním řešením je jahodník i s plastovým truhlíkem vsadit do země na zahradě. Pokud ale tuto možnost nemáte, musíte si na balkoně pomoct jinak, například obalením květináče či truhlíku – pomocí igelitové tašky, pytloviny, bublinkové fólie nebo staré deky vytvoříte izolační vrstvu, pod kterou nepronikne mráz.

Co se šlahouny u jahod

Množení jahod šlahouny

Odebírejte však jen první dvě rostlinky rostoucí od mateřské rostliny. Právě ty jsou totiž nejkvalitnější. Odstřihněte je a zasaďte do truhlíků, nebo pokud mají již dostatečně vyvinuté kořeny, přímo do půdy stejně, jako když jste záhon jahod zakládali.Nejlépe se vám bude sázet rýčem nebo lopatkou, kterou vytvoříte rýhu nebo jamku tak, aby šly kořeny svisle do země. Sazenice zasaďte tak, aby srdíčko bylo zároveň se zemí nikoliv utopené v zemi. To by pak hrozilo uhnití a zničení sazenice.Jak ošetřit jahody po zimě

Odstraňte suché, poškozené a nahnilé listy, které by mohly být zdrojem nemocí a plísní. Ponechte jenom zdravé a mladé lístky. Odstraňte také odumřelé jahodníky, které zimu nepřežily, aby se nešířila do půdy zbytečná hniloba.

Množení jahod šlahouny

Jahody se rozmnožují pomocí dceřiných produkčních odnoží, které vyrůstají z mateřské rostliny a dosahují i 1,5 metru. Na tomto úseku najdete i 5 ks nových rostlin. Odebírejte však jen první dvě rostlinky rostoucí od mateřské rostliny. Právě ty jsou totiž nejkvalitnější.

Jak se pečuje o Stáleplodící jahody : Jahody potřebují dostatek slunečního svitu a kvalitní mírně kyselou až hlinitopísčitou půdu bohatou na živiny. Tu můžete připravit již na podzim. K vyhnojení půdy použijte ideálně kompost, či hnojiva přímo určená pro výsadbu jahod. Jahodníky pěstujte na stejném záhonu maximálně 3 roky, poté je vysaďte jinam.

Jak upravit jahody po zime : Zaschlé, staré listy zastříháváme až poté, co srdéčko jahodníku mírně naraší. Pryč musí všechny staré listy, načež odpad vyvezeme do kompostu. Hned poté, co ostříháme suché listy, je třeba prokypřit půdu okolo rostlin. Ideální je ruční nářadí a postupujeme opatrně, abychom rostliny nepoškodili.

Co dělat s jahodami po sklizni

I odplozené rostliny potřebují asimilovat a jejich plošným ořezáním bychom asimilaci zastavili a tím rostliny oslabili. Listy jahodníků odstraňujeme pouze po jednom, a to tak, že odstřihneme listy poškozené anebo napadené listovou chorobou. Jsou-li jahodníky napadené roztočíkem, provedeme opakovaný postřik.

Jahody jsou hladové po slunci. Aby to dávalo smysl, dopřejte jim alespoň 8 hodin plného slunečního svitu denně. Čím více slunce budou mít, tím více květů a plodů a tím sladší budou. 💡 Tip: Absolutní minimum je 6 hodin slunce denně.Šlahouny odstraňujte pouze nůžkami, abyste nepoškodili celou rostlinu. V druhém případě je můžete použít také k množení jahod. Po několika letech jahodníky ztrácí svou plodnost a je třeba je obměnit, k tomu však můžete využít zmíněné šlahouny. Není tedy třeba kupovat nové sazenice, když si je můžete vytvořit sami.

Co dělat s odnožemi jahod : Vyberte si zdravé odnože, odstřihněte je od dospělé rostliny a zasaďte do malých květináčů. Během několika týdnů si vytvoří vlastní kořeny, takže je budete moct přesadit na záhon. Mladé rostliny se mohou „objevit“ i samy – starší jahodníky pouštějí výhonky, které samy zakořeňují, a záhon se tak rozrůstá.