Antwort Jak zazimovat lyže? Weitere Antworten – Jak nejlépe uložit lyže

Jak zazimovat lyže?
Lyže uložte ke spánku nejlépe samostatně ve vodorovné poloze skluznicí nahoru na suchém a tmavém místě. Lyže můžete nechat odpočívat ve vaku, ale v jen v případě, že je skutečně suchý. Jinak by se v něm mohla hromadit vlhkost. Popřípadě jej nezapínejte úplně a nechte lyžím větrací okénko.Přestože teď nějaký čas lyžovat nebudete, měli byste na skluznici nanést poměrně silnou vrstvu vosku. Ten totiž slouží rovněž jako ochrana. Vosk lyže zakonzervuje a zabrání vysychání povrchu skluznice, které by vedlo ke ztrátě pružnosti. Navíc se na skluznici díky navoskování nebudou tolik chytat nečistoty a prach.Skladovani

  1. Před uskladněním vždy lyžáky pečlivě vysušte.
  2. Lyžáky skladujte vždy až po vysušení a s vnitřní botičkou uvnitř
  3. Zkontrolujte, pokud jste vytahovali vnitřní botičku, že je uvnitř lyžáky umístěna správně a není nikde zmáčknutá, pokrčená, nebo skřípnutá
  4. Vždy mějte lyžáky lehce zapnuté na všechny přezky.

Jak uskladnit lyže přes léto : Lyže skladujte ve svislé poloze v suchu a chladnu. Lyže opřete o patky ke zdi, nejlépe bokem. Cílem je zajistit co nejmenší průhyb lyže, který způsobuje váha vázání, Tady platí úměra, že čím těžší vázání, tím větší nechtěný průhyb.

Jak se starat o lyžáky

Lyžáky musí být vždy suché.

K vysoušení používejte elektrický vysoušeč s UV lampou proti zápachu. Nikdy nevytahujte ze skeletu vnitřní botičku – sušení botičky mimo skelet deformuje vnitřní botu! Po vyzutí se z lyžáků, vždy zapněte přezky, lyžáky se vám budou druhý den lépe zapínat.

Jak skladovat tulení pasy : Po vysušení pásy nalepíme na ochrannou síťku nebo fólii, kde jim bude dobře do další túry. Někdo preferuje sušit pásy nalepené na ochranné fólii. Pásy nikdy nesušte nalepené na lyži. Pásy samozřejmě nenechávejte na lyži přes noc v lyžárně, natož venku.

Každá lyže by se měla brousit po každých 40 – 50 hodinách lyžování, aby neztratila svoje jízdní schopnosti. Z mého pohledu vím, že to nedělá ani desetina zákazníků. Proto osobně doporučuji donést své lyže na servis před horami, a po nich, kdy se takto „konzervují“ na další jízdy.

Neexistují žádná přísná pravidla, pokud jde o to, jak často byste měli lyže voskovat. Někteří lyžaři voskují své lyže před každým výletem na sjezdovku nebo běžecké tratě, jiní tento typ služby provádějí pouze 1-2krát za sezónu. Ve většině případů se osvědčuje voskovat lyže po 3-5 dnech lyžování.

Co si sbalit na hory v zimě

Před tím, než zabalíte lyžařské vybavení, se ujistěte, že vám sedí, není poškozené a je seřízené.

  • Lyže, lyžáky, hůlky/snowboard a boty na snowboard/běžky a boty na běžky.
  • Termo prádlo a termo podkolenky nebo termo ponožky.
  • Lyžařská bunda a kalhoty.
  • Lyžařské rukavice, kukla, čepice a nákrčník.
  • Lyžařské brýle a helma.

Vložky lyžáků mohou být ručně omyty antibakteriálním mýdlem ve studené vodě a sušeny na vzduchu. K dalšímu boji proti zápachu lze použít všelijaké dezinfekční spreje. Ruční mytí funguje nejlépe pro většinu typů vložek, ale pro jistotu koukni na stránky výrobce tvých lyžáků.Teplo: velký pomocník

Vysoušení teplem urychluje celý proces, ovšem samotné sálavé teplo bez cirkulace vzduchu je málo efektivní. Proto jsou nejúčinnější vysoušeče, které nasávají venku studený vzduch a ohřátý jej foukají do obuvi.

Nanášení nového lepidla na pásy

K nanesení nového lepidla postačí použít fólii Glue Transfer Tape nebo jinou pásku a žehličkou rozehřátou na 150 °C rovnoměrně lepidlo zažehlit. Pak postačí několik hodin počkat, než lepidlo plně zatuhne, sundat fólii a dočistit zbytky lepidla přesahující okraje pásu a je to hotové.

Jak se starat o stoupací pasy : Pásy sušte s nalepenou ochrannou fólii. Nikdy je neskladujte bez vložené ochranné síťky mezi pásy a nenechávejte je na lyžích přes noc venku. Po sezóně zkontrolujte stav lepící vrstvy, případně naneste novou. Nezapomeňte mezi pásy vložit ochrannou síťku a teprve pak přiložte lepící vrstvou k sobě.

Jak dlouho vydrží lyže : Lyže tak celkem vydrží 15 -20 velkých servisů. Pokud servisujete lyže dle doporučení 3x za sezonu, vydrží minimálně 5 let v dobrém stavu.

Jak poznat nabroušené lyže

Stupeň nabroušení lyží můžete zkontrolovat nehtem. Pokud jím jemně přejedete po hraně prkna nahoru a dolů a zjistíte, že zůstávají malé kousky nehtu, pak jsou lyže řádně nabroušené. Známkou otupených lyží je, že na zemi nedrží tak dobře jako například po zakoupení nebo posledním servisu.

Důvod je vlastně zcela zřejmý: vosková vrstva chrání skluznici, takže běžky můžou snadněji klouzat po sněhu. Pokud se povrch stane hrubým kvůli malé péči o běžky, zvýšené tření bude mít brzdný účinek.Voskování lyží za tepla

Voskování sjezdových lyží za tepla se provádí pomocí speciálních žehliček. Nejdříve je nutné na skluznici nakapat vosk, který se pak zažehluje, opět ve směru od špičky k patě. Následně je nutné nechat vosk, aby se do skluznice pořádně vstřebal. Čím déle necháte lyži odpočívat, tím lépe.

Co si sbalit na Lyzovacku : Pyžamo bude potřebovat jedno na celý pobyt.

  • Tepláky či legíny.
  • Triko.
  • Mikina.
  • Spodní prádlo a ponožky.
  • Přezůvky.
  • Pyžamo na spaní