Antwort Jak začít s Teraristikou? Weitere Antworten – Co musí mít agama v teráriu

Jak začít s Teraristikou?
V teráriu s agamou vousatou by neměly chybět 3 zdroje světla: UVB světlo, výhřevné světlo a denní světlo. Jako zdroj denního světla jsou vhodné plnospektrální zářivky Sunlux Daylight, výbojky Sunlux Daylight nebo speciální širokospektrální LED zářivky Arcadia Jungle Dawn Led Bar.Počátky rachitidy lze pozorovat již na špičce ocásku, který se začíná kroutit a vlnit. V horším případě začínají agamě řídnout kosti, lámou se a agama v bolestech umírá.Lehce si zvykne na manipulaci člověka.

  • Agama vodní (kočičinská) Této agamě se přezdívá také vodní drak.
  • Gekončík noční Spolu s agamou vousatou patří mezi nejoblíbenější plazy chované v českých domácnostech.
  • Chameleon jemenský
  • Leguán zelený
  • Užovka červená
  • Krajta královská
  • Suchozemská želva.
  • Želva nádherná

Kolik stojí agama : Cena je pouze informativní, záleží vždy na velikosti a druhu jedince. Bližší informace na prodejně.

Kolik toho sní agama

Zhruba od půl roku života postačí krmit živočišnou potravou obden. Dospělou agamu (od jednoho roku života) krmíme cca 3x týdně, v omezeném množství (například 10 cvrčků nebo 6 švábů Blaptica dubia). Rostlinnou složku potravy stejně jako u mláďat neomezujeme a nabízíme denně.

Kolik wattu do terária : Tabulka doporučeného osvětlení do chovných prostorů u želv – Watty (W)

Velikost chovných prostorů Terárium
80 x 50 x 40 cm UVB do 26 W Výhřevná 40 W Denní 12 -15 W
100 x 50 x 50 cm UVB do 26 W Výhřevná 40 – 60 W Denní 25 – 36 W
120 x 60 x 50 cm UVB výbojka do 100 W Výhřevná – není potřeba Denní 30 – 40 W

Agama odmítá potravu, může být apatická. Příčiny: Příčin může být celá řada. Nejčastější příčiny: stres, parazité, špatné teploty v teráriu, špatné osvětlení terária, nevhodná velikost krmného hmyzu (například příliš veliký cvrček pro mládě)…

Přes den je teplota minimálně 30 stupňů (podle nároků zvířete), přičemž v noci se nechává teplota klesnout na pokojovou teplotu. Nejdůležitějším faktorem je dostatek světla a zmiňovaná teplota, neméně důležité je, aby zvíře mělo v teráriu úkryt a prostor ke šplhání. Terárium je potřeba večer rosit.

Které zvíře je nejchytřejší

Vědci mají za to, že delfín je nejchytřejší zvíře na světě. Vykazují různé vzorce chování, které jsou podobné jako u lidí. Delfíní se dokážou zamilovat, což se stalo v jednom z amerických akvárií samci delfína skákavého, který žil v zajetí.Chováme jednotlivě či ve skupince, ve které může být jen jeden samec. Dožívá se 10 – 15 let. Délka je 40 – 60 cm s ocasem.Tito jedinci vydrží bez krmení i týden. Vždy je však lepší obstarat nějaké "hlídání" a agamu přijít co třetí den nakrmit a zajistit ji pitný režim. U nepřítomnosti nad týden je zajištění krmení a rosení nezbytné.

Agama odmítá potravu, může být apatická. Příčiny: Příčin může být celá řada. Nejčastější příčiny: stres, parazité, špatné teploty v teráriu, špatné osvětlení terária, nevhodná velikost krmného hmyzu (například příliš veliký cvrček pro mládě)…

Jak rychle rostou agamy : Agamy rostou zhruba do 1,5 roku života, nejvíce však do 1 roku. Do jednoho roku života bychom tedy neměli agamu co se týče krmení omezovat, měli bychom ji dopřávat kvalitní potravu bohatou na vitamíny a minerály. Agamy při svém růstu, stejně jako ostatní plazi, svlékají svou starou kůži.

Jak dlouho svítit v teráriu : Světlo by mělo být zapnuto mezi 8-10 hodinami denně. Pokud budete svítit 4 hodiny a méně, rostliny už to nebudou akceptovat.

Co zasadit do terária

Z dalších rostlin se do terárií hodí Selaginella, Adiantum, Pteris, Asplenium, Nephrolepis, Anthurium, Tradescantia, Philodendron, Hedera, Scindapsus, Peperomia, Platycerium, Ficus pumila, Fittonia, Chlorophytum.

Projevuje se to tím, že agama je více neaktivní než kdy jindy, nemá chuť k jídlu, pospává i přes den, je zalezlá do tmavého chladnějšího kouta, odkud nevyleze ani přes den. Pokud takovéto příznaky trvají déle než týden, můžeme přistoupit k zazimování agamy.Denně snědí cca 10 – 20 kusů hmyzu (záleží na velikosti). Rostlinnou stravu omezovat nemusíme. Pokud ji agama nepřijímá, netrápíme se. Dospělá zvířata krmíme obden (cca 10 větších cvrčků nebo 6 švábů nebo 3 sarančata).

Jaké dřevo do terária :

  • vhodné jsou – dub, buk, akát, jabloň, hrušeň, třešeň, ořech, švestka, meruňka, broskvoň, atd.
  • rozhodně nepoužívejte smrk, borovici, jedli, lísky, topoly.
  • zkrátka potřebujete nějaké tvrdé dřevo (ve vodě vydrží déle)