Antwort Jak Zastrihovat bazalku? Weitere Antworten – Kdy přesazovat bazalku

Jak Zastrihovat bazalku?
Na zahradě Můžete semínka zasít rovnou do záhonku, nebo si raději rostlinku předpěstovat doma. Při přesazování ji pak chyťte pod listy a zlehka ji vytáhněte, přitom dávejte pozor na kořínky, abyste je nepoškodili. Na záhonek přesazujte až koncem května, protože jinak by jí mohly ublížit přízemní mrazíky.Jak rozmnožit bazalku

  1. Odstřihněte zdravý výhonek bazalky o délce přibližně 6-10 cm.
  2. Odstraňte spodní listy, ponechte pouze několik horních.
  3. Umožněte řízku zakořenit.
  4. Pokud používáte vodu, počkejte, až se objeví kořínky(bude to trvat tak 2-4 týdny), a poté přesuňte řízek do květináče s půdou.

Bazalka kvete v červnu. Její květy se vyskytují na dřevnatých stoncích, na kterých rostou méně chutné listy. Jakmile se květy objeví, kvetoucí stonky okamžitě odřízněte.

Jak zastřihovat bazalku : Pokud se chystáte část své úrody sklidit, stříhejte těsně nad úžlabím (rozvětvením) s malými zárodky lístečků (viz foto). V místě úžlabí je velká koncentrace růstového hormonu, a jakmile odstraníte část hlavního stonku, rostlina místo směrem nahoru rozdistribuuje hormon do stran. Vytvoří tak dva nové hlavní stonky.

Jak přesadit bazalku z obchodu

U bylinek z doma sundejte z květináče obal, podložte ho podšálkem a důkladně rostlinu zalijte. Byliny se často tísní v malém květináčku, s kořínky prorostlými substrátem. Proto jim pomůže a hlavně je osvěží přesazení do rozměrnější nádoby s čerstvou zeminou.

Proč mi vadne bazalka : Q:Proč vadne bazalka A:Bazalka může vadnout z několika důvodů. Mezi nejčastější patří nedostatek nebo přemnožení zalévání, náhlé změny teploty, špatná kvalita půdy nebo škůdci a choroby.

Bazalka. S hnojením bazalky to nepřeháníme, jinak ztratí své silné aroma. Sice potřebuje základní výživu, ale nijak silnou. Hnojení stačí cirka jednou měsíčně, a to zásadně jen organickými hnojivy.

Celou nať sbíráme kdykoliv od července do září, ale nejlépe vdobě květu, kdy rostlina obsahuje nejvíce účinných látek. Sušíme vtenkých vrstvách ve stínu při teplotách do 35 ºC. Suchou a rozdrcenou bazalku dobře uzavřeme do sklenice a skladujeme v temnu.

Jak udrzet bazalku v květináči

Postavte bylinku do misky s trochou vody a nechte ji natáhnout jen tolik vody, kolik potřebuje. Používejte jen odstátou vodu o pokojové teplotě. Po pár minutách květináč z misky vyndejte, jinak riskujete přelití. Že je čas zalévání poznáte podle toho, že bylinka trochu svěsí listy.Celou nať sbíráme kdykoliv od července do září, ale nejlépe vdobě květu, kdy rostlina obsahuje nejvíce účinných látek. Sušíme vtenkých vrstvách ve stínu při teplotách do 35 ºC. Suchou a rozdrcenou bazalku dobře uzavřeme do sklenice a skladujeme v temnu.Bazalkové lístky přeberte, opláchněte a nechte oschnout. Poté nasekejte a zamrazte vsáčku se zipem, ze kterého vymáčknete všechen vzduch. Až budete bazalku potřebovat při vaření, odeberete ji jednoduše lžící.

Na bazalku by nemělo dlouhodobě pražit ostré polední slunce a v místě by také neměl být průvan. Pravidelně zalévejte tak, aby zemina nikdy zcela nevyschla a zároveň nebyla přemokřená. Stačí do ní píchnout prst do hloubky 2 cm a vlhkost otestovat. Jednou za čas zaštípněte vrchní listy, aby se bazalka pěkně rozvětvovala.

Jak přesadit kupovanou bazalku : U bylinek z doma sundejte z květináče obal, podložte ho podšálkem a důkladně rostlinu zalijte. Byliny se často tísní v malém květináčku, s kořínky prorostlými substrátem. Proto jim pomůže a hlavně je osvěží přesazení do rozměrnější nádoby s čerstvou zeminou.

Jak dlouho louhovat Hnojik : Nechte čaj louhovat po dobu přibližně 5-10 minut. Delší doba louhování může vést ke zesílení chuti a účinků čaje.

Jaký substrát pro bazalku

Na to navrstvěte propustnou zeminu s trochou písku nebo perlitu a do ní bylinku vsaďte. Při sázení do truhlíku a vyvýšeného záhonu by měly být bazalky cca 15-20 cm od sebe. Zalijte. Zeminu sledujte a udržujte ji stále vlhkou, jednou za zhruba 4 týdny přihnojte organickým hnojivem.

Bylinky nikdy nesušíme na slunci, ale na tmavém, suchém, teplém a dobře větraném místě. Dobré jsou například několikapatrové závěsné sítě na sušení bylinek či hub. Můžeme je také v tenké vrstvě rozložit na čistý bílý papír (např. balicí), ale nikdy ne na noviny.Používá se jako koření do omáček, na rajčata, pizzu, do těstovin, salátů, rybí polévky, do vývaru. Bazalka se rovněž hodí do ochucovadel složených z oleje a octa.

Jak se starat o bazalku doma : Na bazalku by nemělo dlouhodobě pražit ostré polední slunce a v místě by také neměl být průvan. Pravidelně zalévejte tak, aby zemina nikdy zcela nevyschla a zároveň nebyla přemokřená. Stačí do ní píchnout prst do hloubky 2 cm a vlhkost otestovat. Jednou za čas zaštípněte vrchní listy, aby se bazalka pěkně rozvětvovala.