Antwort Jak zapsat firmu do obchodního rejstříku? Weitere Antworten – Jak se zapsat do obchodního rejstříku

Jak zapsat firmu do obchodního rejstříku?
Zápis do veřejného rejstříku může provést soud nebo notář. Návrh soudu můžete podat pouze s využitím elektronického formuláře, který se vyplňuje na internetových stránkách Ministerstva spravedlnosti. Vyplněný formulář následně stáhněte (ve formátu PDF) a zašlete příslušnému soudu.Nejjednodušším řešením, které navrhuje i Nejvyšší soud, je ve společenské smlouvě (stanovách) určit některé z oborů činnosti obsažených ve výčtu i v příloze č. 4 živnostenského zákona. Tyto pak budou do obchodního rejstříku zapsány jako předmět podnikání nebo činnosti obchodní společnosti.výpisům z obchodního rejstříku.

V nich najdeme veškeré základní informace o obchodních společnostech – jejich název, sídlo, IČO, předměty podnikání, jména společníků a jednatelů, zakládací listinu, datum založení, výši základního kapitálu a veškeré změny.

Kdy se musí fyzická osoba zapsat do obchodního rejstříku : Povinnost podat Návrh na zápis do obchodního rejstříku mají podnikající fyzické osoby v případě, že jejich výše příjmů či výnosů (případně snížených o DPH) dosáhla či přesáhla za dvě po sobě jdoucí účetní období v průměru částku 120 milionů Kč, nebo osoby provozující živnost průmyslovým způsobem.

Co se musí zakládat do sbírky listin

Zákon vymezuje, které listiny se povinně do sbírky listin zakládají. Obecně lze říci, že se jedná o takové listiny, které mají zásadní vliv na vznik, zánik a fungování právnické osoby; z nichž plyne, kdo danou právnickou osobu zastupuje a kdo ji může zavazovat.

Kdo se musí zapsat do obchodního rejstříku : Povinně se do rejstříku zapisují všechny podnikající právnické osoby. To znamená všechny obchodní společnosti (veřejná obchodní společnost, komanditní společnost, společnost s ručením omezeným a akciová společnost) a také družstva. Dále se do rejstříku povinně zapisují některé podnikající fyzické osoby neboli OSVČ.

Výpis z obchodního rejstříku podává informace o konkrétních subjektech zapsaných v obchodním rejstříku. Obsahuje například název, její sídlo, předmět podnikání, právní formu, identifikační číslo osoby, identifikaci členů statutárního orgánu.

Pro vložení živnosti (předmětu podnikání) do seznamu slouží tlačítko [Vybrat živnosti]. Stiskem tlačítka se zobrazí seznam živností podnikatele v případě, že byl zadaný subjekt v RŽP nalezen a vybrán prostřednictvím [Doplnit podnikatele] na záložce Podnikatel a vznikla tak vazba na daný subjekt v RŽP.

Co musí být zapsáno v obchodním rejstříku

Povinně se do rejstříku zapisují všechny podnikající právnické osoby. To znamená všechny obchodní společnosti (veřejná obchodní společnost, komanditní společnost, společnost s ručením omezeným a akciová společnost) a také družstva. Dále se do rejstříku povinně zapisují některé podnikající fyzické osoby neboli OSVČ.Obchodní rejstřík

Na rozdíl od živnostenského rejstříku se do obchodního rejstříku nezapisují všechny podnikající osoby, které vlastní živnostenské oprávnění. To znamená, že neplatí často chybně uváděné pravidlo: Ten, kdo je zapsaný v živnostenském rejstříku, je automaticky zapsán v obchodním rejstříku.Příklady dokumentů, které je potřeba zveřejnit ve sbírce listin:

  • listiny potvrzující vznik právnické osoby (např.
  • rozhodnutí o změnách statutárního orgánu (jmenování nebo odvolání členů),
  • výroční zprávy, účetní závěrky,
  • rozhodnutí o zrušení právnické osoby,
  • rozhodnutí o exekuci nebo likvidaci.


Listiny ve formátu PDF zašlete elektronicky rejstříkovému soudu, který vede složku dané osoby, a to některým z následujících způsobů:

  1. datovou schránkou,
  2. e-mailem,
  3. prostřednictvím online podání do Sbírky listin,
  4. prostřednictvím online aplikace ePodatelna.

Co se musí ukládat do sbírky listin : Příklady dokumentů, které je potřeba zveřejnit ve sbírce listin:

  • listiny potvrzující vznik právnické osoby (např.
  • rozhodnutí o změnách statutárního orgánu (jmenování nebo odvolání členů),
  • výroční zprávy, účetní závěrky,
  • rozhodnutí o zrušení právnické osoby,
  • rozhodnutí o exekuci nebo likvidaci.

Jak dlouho trvá zveřejnění ve Sbírce listin : Lhůta není stanovena, listiny soud zveřejňuje ve sbírce listin bez zbytečného odkladu. Pokud nejsou listiny zaslány soudu v elektronické podobě, je povinen (§ 23 zákona č. 304/2013 Sb., o veřejných rejstřících PaFO) je nejdříve (bez zbytečného odkladu) převést do elektronické podoby.

Jaký je rozdíl mezi předmětem podnikání a předmětem činnosti

Předmět činnosti označuje činnosti, které nenaplňují znaky podnikání a jsou vykonávány společností založenou za jiným účelem, než je podnikání. Tímto účelem může být např. správa vlastního majetku. Jde o činnost, jež je vlastní každé obchodní společnosti, protože je nezbytná k jejímu řádnému fungování.

Jak si založit firmu v 5 krocích

  1. krok – Sepsání Společenské smlouvy. Zakladatelským dokumentem je v případě více zakladatelů Společenská smlouva.
  2. krok – Složení vkladů neboli základního kapitálu.
  3. krok – Získání živnostenského oprávnění
  4. krok – Zápis do Obchodního rejstříku.
  5. krok – Registrace u finančního úřadu.

Za změnu či doplnění zápisu v obchodním rejstříku zaplatíte 2000 Kč. Peníze pošlete převodem na účet příslušného soudu, nebo je uhradíte kolkem. Další variantou je zápis změny do obchodního rejstříku notářem.

Kolik stojí výmaz z obchodního rejstříku : Obvyklý poplatek je 2000 Kč (zápis změny v OR), 6000 Kč (např. prvozápis s.r.o.) až 12000 Kč (např. prvozápis a.s.). Návrh na výmaz z obchodního rejstříku se podává při ukončení podnikatelské činnosti.