Antwort Jak zapojit světlo s čidlem? Weitere Antworten – Jak se zapojuje světlo

Jak zapojit světlo s čidlem?
Postup zapojení světla:

  1. Vypněte jističe.
  2. Zkontrolujte zkoušečkou, jestli jste vypnuli ty správné jističe.
  3. Opatrně odstraňte ochranný plastový obal na každém z drátů.
  4. Připojte nulu k nule a fázi k fázi. Ochranný vodič zaizolujte nebo připojte samostatně.
  5. Zapněte jističe.

U nových elektrických vývodů naleznete většinou 3 dráty (vodiče), které jednoduše zapojíte dle barvy drátů (vodičů) u svítidla.

  1. černý nebo hnědý je vodič fázový
  2. modrý je vodič nulový
  3. žlutozelený je vodič ochranný zemnící

Jak zapojit nové světlo na staré elektrické rozvody

Svítidlo začněte připojovat při vypnutém elektrickém proudu. Vypněte tedy jistič pro toto svítidlo. Poté, co jste rozpoznali typy vodiče ve starém elektrickém vedení, připojte fázový vodič svítidla k fázovému vodiči elektrického vedení ve stropě.

Jak funguje světlo s čidlem : Jak světla se senzorem fungují Čidlo reaguje na pohyb v prostoru svého zorného pole a pokud nějaký zaznamená, sepne a rozsvítí dané světlo. Z vašeho světla se tak okamžitě stane efektivní nástroj, který šetří vaši peněženku, jelikož svítí opravdu jen v momentě, kdy je to třeba.

Jaký kabel použít na světlo

Obecně platí, že ve vnitřních rozvodech musí být oddělený N a PE vodič (modrý a žlutozelený). Z tohoto doporučení vyplývají třívodičové kabely pro jednofázové spotřebiče (na 230V) jako jednoznačná volba. Obecné doporučení zní, že pro světelné okruhy se používají vodiče Cu 3x 1,5mm s jištěním 6 – 10A.

Jak zapojit světlo přes vypinac : Základním vodičem je vodič černý, který znamená fázi a měl by být spínaný právě tím daným spínačem, na který se zapojuje. Další je nutné zapojit také kabel modrý, který patří na nulovací můstek daného vypínače. Poslední je zelenožlutý, který je ochranný.

Pokud máte světlo I třídy (s kovovou kostrou, vyvedený zž vodič, svorka s ''obráceným stromečkem'') je třeba zapojit ochranný vodič (PE, zeleno/žlutý) spolu s pracovní nulou (N, modrá) na nulovací vodič.

Jak zapojit pohybové čidlo na světlo Na pohybovém čidle je vstup, výstup a svorka pro nulový vodič. Pohybové čidlo se zapojuje stejně jako vypínač, přerušuje pouze fázi. "Nulák" je tam proto, aby vnitřní obvody čidla s relátkem mohly fungovat.

Jak nastavit senzor pohybu

Nastavte regulátor LUX na pozici kdy spíná i za denního světla (sluníčko). Pokud čidlo pohybu obsahuje nastavovací prvek SENS, nastavíme tento prvek na nejvyšší citlivost symbol + (plus) , kde má čidlo pohybu největší dosah záchytu pohybu. Volbu TIME nastavíme na pozici nejkratšího času, t.j. 10s.Základní zapojení zásuvky 230V

  1. Nejdříve vypneme jistič a zkontrolujeme nepřítomnost napětí na všech vodičích!
  2. Na ochranný kolík připojíme žlutozelený vodič.
  3. Na pravou svorku připojíme modrý pracovní vodič (nulák, střední vodič).
  4. Na levou svorku připojíme hnědý či černý vodič fáze.

L značí fázový konec a N je nulový konec.

Do otvoru L zapojte fázový (černý, hnědý), do konce N naopak nulový modrý kabel a zelenožlutý zapojte na kostru u vodivého svítidla, a pokud to není možné, pak jej nezapínejte nikam a zaizolujte ho. Kabely zajistěte šroubkem pomocí elektrikářského šroubováku.

Další skvělou možnost přivedení denního světla do místností bez oken, ve kterých je nutné i během dne využívat umělé osvětlení, představuje světlovod. Díky tubusu s vysoce odrazivou reflexní vrstvou přivedete denní světlo téměř kamkoli v domě, a to i v zamračených dnech.

Jaký jistič pro světla : Obecné doporučení zní, že pro světelné okruhy se používají vodiče Cu 3x 1,5mm s jištěním 6 – 10A. Textilní kabely 3x 1,5mm lze využít i pro zásuvky a zásuvkové okruhy za předpokladu, že budou jištěny 10A jističem.

Jak zjistit jestli je to Nulak : Vodiče se dělí na fázový, ochranný a nulový. Každý z vodičů je označen svou typickou barvou. Fázový vodič má černou barvu, nulový je modrý a ochranný disponuje žlutozeleným zabarvením. Díky standardizaci je prakticky nemožné si jednotlivé vodiče splést.

Kam umístit pohybové čidlo

instalujte v místech, kde je vyloučeno jakékoli zakrytí vzhledem k provozu v místnosti (zahrnutí závěsu, stažení žaluzíí, zastavění nábytkem atd.) umístění čidla musí být provedeno na pevném stavebním podkladu (nesmí docházet k vibracím čidla).

Nastavte regulátor LUX na pozici kdy spíná i za denního světla (sluníčko). Pokud čidlo pohybu obsahuje nastavovací prvek SENS, nastavíme tento prvek na nejvyšší citlivost symbol + (plus) , kde má čidlo pohybu největší dosah záchytu pohybu. Volbu TIME nastavíme na pozici nejkratšího času, t.j. 10s.Soumrakový spínač umožňuje zapnutí osvětlení pouze při nastavené intenzitě světla. Znamená to, že pokud je v detekovaném místě dostatek světla, svítidla se nerozsvítí. Citlivost soumrakového čidla je regulována v rozsahu 2÷20 lx pomocí potenciometru Lux, což umožňuje precizně nastavit tzv. „úroveň soumraku“.

Jak správně spojit kabely : Kabelové spojky slouží na spojení kabelů v pevné elektrické instalaci. Nejčastěji se používají na spojení kabelů v případě porušení kabelu, přeseknutí kabelu nebo jako prodloužení kabelu. Jsou určené pro pevné uložení v kabelovém kanálu nebo žlabu, pro kabely zavěšené na stropě a pro kabely uložené pod omítkou.