Antwort Jak zapojit LED zářivky? Weitere Antworten – Jak předělat zářivky na LED

Jak zapojit LED zářivky?
Svítidla s tlumivkou a startérem

U těchto svítidel lze zářivku přímo nahradit za LED. Stačí odebrat startér a nahradit ho za LED startér, který každý odborný prodejce dodává k LED trubicím. V případě, že máte trubice s oboustranným zapojením, stačí pouze vyjmout startér a ničím ho nenahrazovat.Feromagnetické zářivkové systémy mají startér mimo předřadník. Alternativně lze LED zářivky instalovat pomocí LED startéru. Zapojení těchto zářivek je jednoduché, pouze je třeba vyměnit startér za LED startér, zářivkovou trubici nahradit LED zářivku, vyměnit spoj a vyjmout kondenzátor* (pokud je přítomen, část 1. b).L značí fázový konec a N je nulový konec.

Do otvoru L zapojte fázový (černý, hnědý), do konce N naopak nulový modrý kabel a zelenožlutý zapojte na kostru u vodivého svítidla, a pokud to není možné, pak jej nezapínejte nikam a zaizolujte ho. Kabely zajistěte šroubkem pomocí elektrikářského šroubováku.

Jak funguje LED trubice : LED trubice mají výrazně nižší příkon. Úspora je založena na dvou principech: za prvé světelné diody jsou účinnější světelný zdroj než zářivky a za druhé světelné diody jsou směrový světelný zdroj, světlo se tedy ve svítidle méně odráží a svítí převážně v požadovaném směru (obvykle dolů).

Proč zářivka hučí

Hučení zářivek je časté a známé, ale může mít vícero příčin. Většinou jde o hluk vydávaný vadným předřadníkem (ta část, která rozsvěcí samotnou trubici), který způsobuje nekonzistentní tok proudu, blikání lamp a bzučivý zvuk. Specifické bzučení také vydávají žárovky v lampách vybavených stmívačem.

Co je to předřadník : Předřadník je elektrická součástka nebo složitější zařízení, které se zapojuje do elektrického obvodu mezi zdroj a spotřebič. Předřadník slouží k přizpůsobení parametrů obvodu, například omezení proudu. V nejjednodušším případě se jedná o rezistor zapojený do série se spotřebičem.

2. Zapojení světla 2 dráty – jak na to

  1. L – fázový vodič svítidla připojíme k fázovému vodiči elektrického vedení
  2. N – následně k sobě připojte nulové vodiče svítidla a elektrického vedení
  3. P – žlutozelený ochranný vodič svítidla důkladně zaizolujeme, aby nezkratoval dotykem s ostatními vodiči.


Hučení zářivek je časté a známé, ale může mít vícero příčin. Většinou jde o hluk vydávaný vadným předřadníkem (ta část, která rozsvěcí samotnou trubici), který způsobuje nekonzistentní tok proudu, blikání lamp a bzučivý zvuk. Specifické bzučení také vydávají žárovky v lampách vybavených stmívačem.

Jak spojit ledky

K propojení LED pásků můžeme použít dvě možnosti. Nejsnadnější je první způsob, kde využijeme konektoru. Druhým způsobem je propojení pásků za pomoci pájení.Obecně platí, že ve vnitřních rozvodech musí být oddělený N a PE vodič (modrý a žlutozelený). Z tohoto doporučení vyplývají třívodičové kabely pro jednofázové spotřebiče (na 230V) jako jednoznačná volba. Obecné doporučení zní, že pro světelné okruhy se používají vodiče Cu 3x 1,5mm s jištěním 6 – 10A.Jakou mají LED svítidla životnost

LED kompaktní zářivky
průměrná životnost svítidla 25 000 hodin 5 000 hodin
kWh hodin elektřiny spotřebovaných během 25 000 hodin 250 350
počet žárovek potřebných během 25 000 hodin 1 3


Světlo některých LED žárovek může skutečně blikat. Tento efekt ale vidí jen citlivější osoby. Jde o podobný efekt, jaký lze pozorovat třeba u klasických zářivek. Blikání je dáno kvalitou, respektive nekvalitou elektroniky v LED žárovce – takzvaného předřadníku.

Jak zapojit předřadník : K zapojení kabelu do předřadníku budete potřebovat malý šroubovák nebo jiný úzký nástroj, pomocí kterého byste zamáčkli/stlačili jednotlivé svorky. Zamáčkněte svorku, do které chcete zapojit kabel. Zasuňte kabel co nejhlouběji, aby nevyčnívaly měděné drátky ze svorky. Jakmile je kabel uvnitř, uvolněte svorku.

Jak změřit předřadník : Předřadník se používá ke změně rozsahu voltmetru. Je to odpor, který se zapojuje sériově s měřícím ústrojím. Na tomto odporu pak dochází k úbytku napětí a dovoluje tak měřícímu ústrojí měřit větší hodnoty.

Jak spojit dva dráty

Kabelové spojky slouží na spojení kabelů v pevné elektrické instalaci. Nejčastěji se používají na spojení kabelů v případě porušení kabelu, přeseknutí kabelu nebo jako prodloužení kabelu. Jsou určené pro pevné uložení v kabelovém kanálu nebo žlabu, pro kabely zavěšené na stropě a pro kabely uložené pod omítkou.

Pokud máte světlo I třídy (s kovovou kostrou, vyvedený zž vodič, svorka s ''obráceným stromečkem'') je třeba zapojit ochranný vodič (PE, zeleno/žlutý) spolu s pracovní nulou (N, modrá) na nulovací vodič.LED diody zapojujeme pomocí 2 připojovacích drátků tzv. nožiček (u vícebarevných LED diod to mohou být nožičky i 3 nebo 4, ale nemusí), které se nazývají Anoda – delší, kladná a Katoda – kratší, záporná nožička. !! V paralelním zapojení je na všech prvcích v obvodu "odpory, LED diody" stejné napětí.

Jak nalepit ledky : LED pásek je opatřen kvalitní samolepicí páskou 3M, která velice dobře přilne ke každému hladkému povrchu. Jednoduše stačí oddělit krycí pásku a pásek nalepit na připravený povrch. Zvláště důležité je, aby povrch byl řádně zbaven všech nečistot, především mastnoty, a nedocházelo tak k odlepování pásku.