Antwort Jak zamrazit zelenou petrželku? Weitere Antworten – Jak uchovat zelenou petrželku

Jak zamrazit zelenou petrželku?
Celerová a petrželová nať

Natě celeru a petržele se uchovávají běžně. Lze je nasušit, zamrazit, udělat z nich pesto. Pokud je však chceme uchovávat čerstvé, pak oddělíme od kořenové části, dobře umyjeme a dáme do lednice do sítka, které umístíme do hrnce. Tam se mi to osvědčilo nejlépe.Jak zmrazit petrželovou nať

Nejjednodušší způsob uskladnění bylinek v dnešní době je zamrazení. Sklizenou petržel omyjte, nechte okapat a nadrobno nakrájejte. Práci vám usnadní elektrický sekáček. Pak petrželku uložte do krabičky či sáčku, nezapomeňte označit názvem, poté dejte do mrazničky.Jak petržel uložit

Petrželová nať se dobře mrazí nasekaná nadrobno. Můžeme ji zmrazit také ve formě ledových kostek. Sušíme ji při mírnější teplotě v proudícím vzduchu, aby nezhnědla. Sušenou petržel uchováváme na suchém místě.

Jak skladovat petrželku : V panelákových podmínkách pro petržel bude nejvhodnější místo k uskladnění lednice. V té bude místo, kde je teplota kolem 0 až 1°C a vlhkost kolem 95%. Aby nezahnívala a měla zatím i vysokou vlhkost, dáme do proděravělého sáčku.

Jak zmrazit kořenovou petržel

Zeleninu rovnáme do mikrotenových sáčků (např. do 15 sáčků zároveň) – do každého vždy dáme odpovídající množství od jednotlivých druhů. Nebo všechnu zeleninu promícháme ve větší nádobě a směsí postupně naplníme sáčky nebo plastové nádobky. Sáčky stlačíme, abychom z nich odstranili přebytečný vzduch a zagumičkujeme.

Jak uchovat pažitku na zimu : Ideální formou uchování na zimu a horší časy je tak zamražení. Pažitku nasekáme na kousky a připravíme do formy na led spolu s vodou. Po zmrazení vyklopíme a uchováme v igelitovém sáčku. Čerstvou pažitku můžeme uchovat nejlépe ve sklenici s vodou, v lednici takhle vydrží až 5 dní.

Mrkev – po očištění ji nakrájejte na kostky nebo kolečka a pak stačí zhruba tři minuty blanšírovat. Dejte ji zamrazit po jednotlivých porcích, pokud byste chtěli mít každou kostičku oddělenou, lze využít trik s předmrazením na plechu, poté už zmrzlé kostky či kolečka stačí přesypat například do sáčků.

Seřízněte nať pár centimetrů nad kořenem, odstraníte tím přebytečné množství vody a zároveň udržíte kořen déle čerstvý. Poté kořenovou zeleninu umístěte do bedýnky naplněné vlhkým pískem, substrátem nebo hoblinami. Ideální teplota na přezimování je mezi 2–5 °C, zelenina takto vydrží až do jara.

Jak Prezimovat petržel

Petržel obvykle nevymrzá, proto ji můžeme nechat přezimovat na záhonu. Můžeme porost přikrýt vrstvou listí, které ji uchrání před silnými mrazy. Petrželovou nať můžeme za mírných zim sklízet i v zimě a brzy na jaře.Roste na slunečném až polostinném místě. Výhony česnekové trávy jednoduše odstřihněte. Ke zmrazování je nožem nadrobno nakrájejte a dejte do foliového sáčku zmrazit.Jak zamrazit bylinky

Některé bylinky – petržel, pažitku, kopr či koriandr – je vhodné nasekat na menší kousky a vložit do sáčky či krabičky. Mátu či libeček ideálně zamrazujeme ve formičce na led zalité tekutinou. Ideální pro zamražování bylinek jsou chladničky s funkcí rychlého zchlazení.

Kořenová zelenina by se měla skladovat v takové poloze, v jaké roste. Například mrkev nebo petržel v poloze vertikální, umístěná ve sklenici s kořeny ponořenými ve vodě. Pokud není ve sklenici voda, zabalíme zeleninu do vlhké utěrky a skladujeme ji nastojato v lednici.

Jaká zelenina se dá zamrazit a jak : Oblíbené je mražení sezónního ovoce a zeleniny, jehož zásoby pak spotřebováváme celý rok. Třeba jahody, borůvky, maliny, ostružiny, třešně a višně (nejlépe bez pecek), rybíz, angrešt, mrkev, pórek, hrášek, špenát, fazolové lusky, brokolice, kukuřice nebo květák.

Jak správně zamrazit pažitku : Mráz jí neublíží

Někdo si pažitku nejprve najemno naseká a poté dá do sáčku zamrazit. Ještě jednodušší je snopky pažitky napevno zabalit vcelku do mikrotenového sáčku a ten pak nechat zmrazit. Když budete později pažitku potřebovat, stačí vytáhnout jeden snopeček. Zmrzlý se velmi dobře krájí.

Jak uchovat pažitku v lednici

Pokud nechceme pažitku zamrazovat, zabalíme ji do navlhčené papírové utěrky, vložíme do pytlíku se zipem a uložíme v lednici. Stejný postup volíme u rozmarýnu a tymiánu. Naopak postup, jak uchovat bazalku, vyžaduje teplo. Bazalka nesnese chlad, vložíme ji tedy do vody a necháme na kuchyňské lince jako květinu.

Půda bývá v březnu už rozmrzlá a čeká, až do ní vložíme malé spící životy – semínka. Petržel (naťová i kořenová), hrášek, špenát a mangold jsou zralé na setí. Na záhon můžeme sít už i mrkev. Na některé plodiny je ale ještě trochu zima, tak je s jejich výsevem lepší počkat až do druhé půlky března.Mezi mrazuvzdorné bylinky patří například máta, šalvěj, meduňka, levandule, libeček, tymián nebo pažitka.

Jak sbírat petržel : Na rozdíl od mrkve můžete při petrželce sbírat kromě kořene i nať. Pokud potřebujete zužitkovat pouze petrželku, odřízněte stonky na úrovni země. Podpoříte tak růst dalších. Náš tip: Listy petrželky můžete sbírat neustále, pozor však na to, abyste rostlinu neotrhali úplně a nechali tak prostor pro opětovný růst lístků.