Antwort Jak zakořenit růží? Weitere Antworten – Jak zakořenit růže

Jak zakořenit růží?
Stonek zasadíme do země tak, aby byla tři očka schována pod zemí a tři koukala ven. Půda by měla být dostatečně vlhká a humózní, ne však přemokřená. Stonek přiklopte sklenicí – rodiče naší zákaznice použili 5 l zavařovací sklenici – udržíte tak růži v teple a vlhku. Pak už stačí jen zalévat a čekat.Pro úspěšné usušení růží je důležitá dobrá cirkulace vzduchu a tma (prádelna, půda, šatna). Růže zde zavěste hlavičkami dolů, například na prádelní šňůru, trám nebo lustr. Pokud je zavěsíte nejdříve na ramínko, sušení růží bude efektivnější. Růže nechte takto zavěšené 2 – 3 týdny.Květ odřízneme a ponecháme jen střední část stonku se třemi až pěti listy. Zbavíme se i listů, aby se je rostlina nesnažila vyživovat a plně se soustředila na zakořenění. Spodní část stonku seřízneme našikmo v úhlu 45°, abychom vytvořili co největší plochu pro přijímání živin. Tímto je řízek připraven.

Jak a kdy Řízkovat růže : Řízky získáváme na podzim a začátkem zimy, uskladníme je a na jaře zasadíme do země až po svrchní dva pupeny. Řízky zasazujeme do půdy na šikmo. Řežeme zásadně výhony s alespoň třemi až pěti pupeny. Zasazený řízek přikryjeme skleněnou lahví či vejpůl uříznutou PET lahví, abychom řízek ochránili před vymrznutím.

Kdy zakrýt růže

Několik stupňů mrazu růžím neuškodí a menší mrazík přispěje k opadu listí. Jakmile však hrozí nebezpečí, že teplota poklesne na minus 10 °C nebo že nastanou již trvalé mrazy, je nutno si pospíšit a růže přikrýt. Jde také o to, aby nezmrzla zemina nebo jiný materiál, který chceme použít k přikrytí.

Kdy nejlépe přesadit růže : Nejvhodnější doba pro přesazování růží je od poloviny ledna, protože na jaře při mírných teplotách začnou květiny pozvolna zase růst. Růže můžete sice přesazovat i v létě, ale pak byste je měli nejprve silně seříznout. Při dostatečném zásobování vodou pak také rychle vyraší.

Pokud znáte správný postup sušení a věnujete růžím dostatečnou péči, mohou vám dělat radost i roky. Není to ani nijak složité – stačí růže zbavit listů, zastřihnout stonky a svázat je gumičkou a svazky pověsit květy dolů na suché a tmavé místo. Za dva týdny až měsíc budete mít hotovo.

Růže si dobře rozumí s trvalkami, drobnými keři i dřevinami. Díky jejich hluboko položeným kořenům si s ostatními rostlinami nekonkurují a neberou si živiny. Jejich květy vypadají nejlépe v kombinaci s levandulí, kontryhelem a šalvějí nebo také mahonií, dřišťálem či cesmínou.

Jak namnožit růží z květů

Připravte si řízky

Odřízněte silnější vyzrálé, ale stále zelené letorosty. Odstraňte z nich květ a nařezejte je na délku přibližně 12-16 cm. Řízky zbavte také 2-3 spodních lístků, aby nezačaly zahnívat.Na zimu se řízky v květináčích přenesou do sklepa a ponechají se zde při teplotě asi +3 °C. Na jaře se pak narašené řízky vysazují do volné půdy a do podzimu jsou sazenice schopné přezimovat.Korunku dobře prosypeme ornicí a pokryjeme ještě do výše asi 20 cm nad korunkou, hlavně nad místem očkování. Obalujeme také kmínek a ornici nahrneme nad kořeny. Chráníme tak kmen nejen před mrazem a kolísáním teplot, ale i před případným okusem zvěří. Za silných mrazů chráníme takto ošetřené růže ještě krytem z chvojí.

Ideální půda pro růže

Růže rády rostou v půdě bohaté na humus a lehkou hlínu, která dobře uchovává živiny a vodu. Růže má hluboké kořeny a vodu hledá v podloží. Doporučuje se vysazovat růže do speciální zeminy pro růže, např. do zeminy pro růže od společnosti FloraSelf.

Jak přesadit staré růže : Vaše růže potřebuje přesadit, ale na balkoně nebo terase není pro větší květináč místo V takovém případě můžete kořenový bal po uvolnění z půdy mírně seříznout. Seřízněte silné kořeny a zkraťte výhony na délku asi deseti centimetrů. Růži pak můžete přesadit zpět do starého květináče s čerstvou zeminou.

Jak daleko od sebe růže : Místo, kde již růže rostly nechte nejlépe několik let odpočinout. Vzdálenost při výsadbě závisí na velikosti keře v dospělosti. Miniaturní růže by měly od sebe nebo jiných rostlin být vzdálené 20-30 cm, mnohokvěté a velkokvěté potřebují 45-50 cm odstup, půdokryvné 50 cm, sadové 1-3 m, pnoucí 1,2 – 2 m a stromkové 1 m.

Jak prodloužit životnost růže

Když dostaneme nádherné růže, láká nás to jejich krásu uchovat co nejdéle.

  1. Rozbalit a nařezat. Ihned jak je to možné, odstraňte veškerý celofán nebo jiný obal kolem růží.
  2. Čistá váza. Než umístíte květiny do vázy, ujistěte se, že je zcela čistá.
  3. Chladno svědčí
  4. Růže milují teplou vodu.
  5. Vodu pravidelně obměňujte.


Síra je dávným, osvědčeným prostředkem proti padlí, ale nepůsobí při teplotách pod 18 °C, a naopak při teplotě vyšší než 28 °C může připalovat listy. V předjaří po roce silného napadení ošetřujeme ještě před rašením listů celé rostliny omytím 1% Polybariten, 1% Sulkou nebo 0,5 – 0,7% Sulikolem K.Růže si dobře rozumí s trvalkami, drobnými keři i dřevinami. Díky jejich hluboko položeným kořenům si s ostatními rostlinami nekonkurují a neberou si živiny. Jejich květy vypadají nejlépe v kombinaci s levandulí, kontryhelem a šalvějí nebo také mahonií, dřišťálem či cesmínou.

Čím přikrýt růže : Růže zakryjeme chvojím a nebo k nim ještě navíc přihrneme zeminu. Měla by být zakryta první očka. Pozor, pokud máte v záhonu mulčovací kůru, je nutné ji nejdříve odstranit. Vzácné a choulostivé růže můžeme také zakrýt prodyšnou geotextilií.