Antwort Jak zakořenit šeřík? Weitere Antworten – Jak roubovat šeřík

Jak zakořenit šeřík?
Po odkvětu odstřihnu větvičku nad spodním rozvětvením cca 10 cm,na keři na který budu roubovat. Nastříhám si větvičky z keřů u kterých vám jakou mají barvu(případně si větvičky označím barevnou bavlnkou). Z těchto roubů použiji horní část s neporušeným vrcholovým listempupenem a čtyřmi lístky.Pěstujeme-li šeříky jako keř, vyřežeme všechny staré silné větve, ponecháme pouze jedno až dvouleté výhony a ty zakrátíme podle potřeby. U stromkových forem odstraníme všechny proschlé a poškozené větve a ostatní seřízneme na délku asi 20–30 cm. Nové výhony začnou vyrůstat po několika dnech.Odolnost – šeřík obecný i další u nás běžně pěstované druhy jsou plně mrazuvzdorné, je možné je pěstovat celoročně venku. Netrpí ani na napadání škůdci a chorobami. Množení – keře množíme nejlépe řízkováním, je však možné také hřížení, roubování, očkování, výsev ze semen nebo množení pomocí odkopků.

Kdy prořezávat šeřík : Šeřík obecný (Syringa vulgaris):

Stříhání po odkvětu podpoří tvorbu nových pupenů na příští rok. Tvarování střihu: Pokud chcete svůj šeřík tvarovat, provádějte stříhání na začátku léta, nejlépe do konce července. Tím zajistíte, že nové výhony budou mít čas zrát a vykvést v příštím roce.

Kdy stříhat Odkvetlý šeřík

Šeřík se proto stříhá jen těsně po odkvětu, kdy se odstraňují odkvetlá květenství, hlubší řez se pak v případě potřeby provádí během října, přičemž se ale neořezává celý keř najednou, ale jen jeho části. Celý keř takto postupně ořežeme během několika let.

Co zasadit pod šeřík : Šeřík Mayerův (Syringa mayeri) ´Palibin´ má úhledný tvar, bohatě kvete a příjemně voní. Dorůstá do výšky 1,2 metru a do jeho přirozeně upraveného tvaru není třeba řezem nijak výrazně zasahovat. Roste poměrně pomalu, na záhonech se velmi dobře kombinuje právě s drobnými cibulovinami a jarními trvalkami.

Řez: Tento druh roste pomalu a přirozeně kompaktně, není proto potřeba jej tvarovat a pravidelně řezat. Pokud je to nutné, provádí se řez co nejdříve po odkvětu, aby se na nově narostlých výhonech ještě během vegetace vytvořily květní pupeny pro příští rok.

Sušený šeřík vydrží dlouho

Nikdy ale na přímém slunci, všechny bylinky sušíme ve stínu, aby je sluníčko nespálilo. Usušený šeřík můžeme skladovat buď v papírových sáčcích nebo v uzavřených sklenicích. Navíc i sušené květy budeme moci později využít k výrobě masti nebo sirupu.

Kdy se sází šeřík

Sázení šeříku je vhodné během celé vegetační sezóny, ale přednostně volíme podzim či jaro. Podzimní výsadba umožní šeříku lépe zakořenit, takže během dalšího roku nebude nutné jej tolik zalévat. Jarní výsadba automaticky znamená pravidelnou zálivku až do podzimu.Šeřík se proto stříhá jen těsně po odkvětu, kdy se odstraňují odkvetlá květenství, hlubší řez se pak v případě potřeby provádí během října, přičemž se ale neořezává celý keř najednou, ale jen jeho části. Celý keř takto postupně ořežeme během několika let.Šeřík, který přerůstá a vyholuje kmeny, v únoru nebo březnu seřízneme prakticky až na pařez. Dobře obráží ze spících pupenů v kůře. Během roku dvou se zase vrátí do kondice a pokvete. Vcelku dobře se množí potápěním mladých výhonů.

Posiluje imunitu, obsahuje antibakteriální a antivirové phytoncidy. Čaj a odvar lze použít rovněž zevně jako obklad na místa postižená růžovkou, ekzémy a vředy, ale také na záněty spojivek a na ošklivé kruhy a váčky pod očima. Zlepšují pružnost pokožky. A neocenitelné je také jejich použití jako ústní vody.

Jakou zeminu pro šeřík : Jak pěstovat šeřík

Substrát – šeříky si vystačí s klasickým zahradním substrátem s neutrálním pH, nemají zvláštní požadavky. Zálivka – ani na zálivku nejsou tyto keře náročné. Intenzivně zaléváme zejména mladé keře po výsadbě. V dalších letech doplňujeme vláhu zejména v horkých letních dnech a obdobích sucha.

Jak řezat zlatice : po odkvětu, je nejlepší období pro prosvětlovací řez.

Pokud ho neprovedete, keř rychle zestárne: báze rostliny vyholuje, tvoří se méně poupat, a jen v okrajových oblastech. Silné výhony lze dobře odstranit nůžkami na větve, protože zlatice mají poměrně měkké dřevo. Nůžky nasaďte co nejblíž k zemi.

Co že šeříku

Šeřík se využíval hojně hlavně v minulosti a to v kosmetice. Nic vám ale nebrání, abyste si ze šeříku udělali čaj nebo sirup. Šeřík ulevuje od bolestí hlavy či migrény, dále ulevuje při žaludeční nevolnosti. Pokud máte oteklé zduřelé mandle a bolí vás v krku, i v takové chvíli vám umí pomoci.

S výběrem vhodného stanoviště, pravidelným zaléváním a hnojením a péčí o keř, můžete vytvořit krásnou a zdravou rostlinu, která bude kvést každé jaro a dodá vaší zahradě úžasnou atmosféru. Množení zlatého déště je snadné, takže pokud chcete mít více keřů, můžete zkusit řízkování nebo množení semen.Volně rostoucí živé ploty, jako například zlatice, šeřík, trojpuk, dřín a zákula mají doporučený rozestup pro výsadbu cca 1 metr.

Jak dlouho kvete šeřík : Šeřík kvete v měsíci květnu a samotné kvetení trvá mezi třemi až čtyřmi týdny. Listy šeříku jsou bifaciální, to znamená, že list má svůj rub a líc. Rub je barvou o něco světlejší než sytě zelený líc. Listy jsou vstřícné.