Antwort Jak zahnout latku? Weitere Antworten – Jak zakoncit mikinu

Jak zahnout latku?
Při šití používejte overlock nebo pružný steh. Pokud ani jedno nemáte tak cik-cak steh. Steh, hlavně namáhaný na roztažení musí pružit, stejně jako úplet. Tedy, boční šev na tričku není natahován (směrem dolu) a pokud ho sešijete přímým stehem, až tak se nic nestane.Pokud máme lem zahnutý za 3 cm, pak budeme šít 2,5 cm od okraje (od přehnutí), pokud máme švovou záložku širokou 4 cm, pak budeme šít 3,5 cm od přehnutí. Musíme totiž mít trochu prostor pro manipulaci a pro široký steh. Tímto způsobem prošijeme švovou záložku po celém obvodu.Ukáži vám jak snadno začistit okraje deky nebo třeba prostírání, předložky, ubrusu pomocí lemování rovně stříhaným pruhem. U pravoúhlých tvarů lze tento postup použít a je úspornější ve spotřebě materiálu na lemování. A rozhodně se rovné pruhy snadněji stříhají (řežou) i zažehlují.

Jak zahnout sukni : Základní kolová sukně se velmi jednoduše řečeno stříhá zkrátka tak, že uděláme kolo a uvnitř se vystřihne otvor pro pas, kam se dá přišít guma, nebo se udělá falešný šev, aby se mohl všít zip. Ovšem záleží na tom, jak dlouhou sukni chceme. Přes rozloženou šířku se požadovaná délka nemusí vejít.

Jak Olemovat rukávy

Nejprve sešít, pak lemovat

U širokých rukávů a nohavice nejprve sešíváme švy a pak teprve zakončujeme, podobně jako zakončujeme délku oděvu. Po sešití švů na OL můžeme steh jednoduše zakončit na uzlík. Tento způsob se hodí pouze tam, kde bude okraj dále zapravovaný.

Jak Olemovat látku : Pevné tkané látky většinou lemujeme bavlněným šikmým proužkem. Je to proužek látky střižený šikmo proti směru vláken, což mu dodává určitou pružnost, i když látky do délky ani do šířky nepruží. Umožňuje nám tak lemovat i oblé tvary – ať už na oblečení nebo třeba na bytovém či jiném textilu.

Lemování se provádí u okrajů střešních plášťů tam, kde ze střešního pláště vystupuje svislá stavební konstrukce – zeď, atika, komíny, apod. Na střeše se provádí buď lemování po spádu střechy (boční lemování). V tomto případě se nejčastěji lemování zasouvá pod střešní krytinu. Na konci lemování se provádí zpětný ohyb.

Postup je takový, že vezmeme zažehlený šikmý proužek, přeložíme na půl a přišpendlíme k látce. Než začneme šít, je dobré přišpendlený proužek ještě přežehlit, abychom si ušetřili potíže s všemožným krčením proužku při šití. Pak už stačí proužek prošít.

Jakou jehlou šít Hedvabi

Na šití budete kromě látky potřebovat: Univerzální strojovou šicí jehlu vel. 70 nebo 80 – není nutná menší jehla. Běžné polyesterové šicí nitě v barvě vybrané látky – hedvábí není nutné šít hedvábnými nitěmi.Tím pádem můžete látku vysrážet třemi způsoby:

  1. Látku vyžehlíte horkou párou – tento postup je vhodný pro tkaniny.
  2. Látku vysrážíte v teplé a následně studené lázni.
  3. Látku vyperete (bez aviváže)

Na některých oděvech nevypadá pěkně pas do nápletu, pak lze udělat pas do gumy. Jeden způsob je udělat tunýlek a tím gumu provléknout. Pas ušijeme jako klasický lem (u tkanin buď obnitkovat a jednoduše zahnout a prošít, nebo zahnout dvakrát; u úpletů jednou zahnout a prošít plochým stehem/dvojjehlou/coverlockem).

VELIKOSTNÍ TABULKA A POTŘEBNÉ MÍRY LÁTEK

Druh oděvu Potřebné množství
Sukně rovná 0,5 – 1 m
Sukně kolová 1,5 – 2 m
Top (halenka bez rukávů) 0,6 – 1 m
Halenka s krátkým rukávem 1 – 1,2 m

Jak si doma udělat šikmý proužek : Proužek stříháme cca 4cm široký. Zažehlujeme pak žehličkou na polovinu a pak každou polovinu ještě na polovinu. Výrazně rychlejší způsob je použití zakladače na šikmé proužky. Zakladače se dají koupit po různé šířky a podle toho také potom musíme stříhat šířku šikmého proužku.

Co znamená lemuje : Lemování je tvářecí a spojovací technika ve zpracování plechů. Touto technologií je možno spojovat konstrukční díly ze stejných a z různých materiálů. To je důvodem toho, proč je tato metoda často používána v automobilovém průmyslu.

Jak lemovat proužkem

Nejdřív sešít, potom lemovat – předem sešitý proužek

Lemujeme-li nějaký v konečném důsledku uzavřený kruh, jako například průramek či průkrčník, můžeme zvolit tento postup. Sešijeme konce běžným stehem nebo třírovným pružným. Přídavky švu rozložíme od sebe. Tím bude lem měkký.

Konce přiložíme lícem k sobě a poměříme, v jakém místě se mají setkat, aby po přišití hezky navazovaly a látka se nijak nekrčila (opět je dobré si místo na proužcích označit). Ve zvoleném místě proužky přišijeme k sobě, volné konce odstřihneme. Pak už jen spojené proužky založíme a prošijeme.Šikmý proužek se používá převážně k začišťování (lemování) okrajů textilních a jiných výrobků, protože vzhledem ke svým specifickým vlastnostem dokonale lemuje i komplikované, ostře zaoblené a lomené tvary. Je poddajný a při lemování se přizpůsobuje tvarům a nekrabatí se.

Jak šít jemné látky : Při šití jemných látek je důležité mít ostrou jehlu a špendlíky. Jehlu ve stroji (síly 70 s ostrou špičkou) proto před každým takovým projektem dávám novou a špendlíky používám jen takové, co se nezadrhávají.