Antwort Jak zařídit malé akvárium? Weitere Antworten – Co do malého akvária

Jak zařídit malé akvárium?
Kromě živorodek nebo třeba teter a bojovnic, patří mezi vhodné akvarijní ryby pro začátečníky i sumečci (např. krunýřovci nebo pancéřníčci). Krunýřovci jsou známí jako čističi akvárií – často je můžete pozorovat přisáté na sklo, kde konzumují vznikající řasy. Pancéřníčci zase hledají potravu na dně akvária.Nejlépe 7-10 hodin denně. Někteří akvaristé mají světlo 5 hodin zapnuté, 2 hodiny vypnuté a opět 5 hodin zapnuté. Světlo by mělo být zapnuto mezi 8-10 hodinami denně. Pokud budete svítit 4 hodiny a méně, rostliny už to nebudou akceptovat.Pro zdravý chod akvária jsou pravidelné údržby naprosto klíčové, jsou velmi podobné, nikoliv tak intenzivním jako v prvních třech týdnech. Přesto doporučujeme si udělat rutinu a věnovat minimálně hodinu týdně akváriu. Při které odstraníte kaly a nečistoty z akvária, vyměníte část vody cca.

Jak napustit akvárium : Akvárium napouštíme vlažnou vodovodní vodou (20°C). Abychom zabránili zvíření dna, napouštíme vodu velmi pomalu přes sáček, který rozprostřeme na dně akvária a zatížíme. Nebo použijeme hadici opatřenou růžicí. Po napuštění akvária spustíme filtr a zapneme topítko.

Jaké rostliny do malého akvária

Stejně tak naplánujte vzhled akvária včetně dekorací a rozmyslete si, jaké rostliny chcete v akváriu mít. Pro začátečníky jsou vhodné především rostliny druhu Anubias, Microsorum pteropotus, rostliny rodu Cryptocoryne a mechy.

Kolik ryb do 10l akvária : Kolik ryb můžeme dát do akvária Častá otázka na kterou je zapotřebí si stanovit jednoduché pravidlo. Především z důvodu, že každá ryba se dorůstá jiné velikosti a tak se nedá množství stanovit konkrétním číslem. Ze zkušenosti doporučujeme počítat s 1cm ryby na 1l vody v akváriu.

Jak často měnit vodu v akváriu se odvíjí od několika aspektů. První aspekt je velikost akvária. U malých akvárií je potřeba měnit vodu častěji, ideálně každých 7 – 14 dní (cca třetinu vody). Druhým aspektem je množství ryb a krmení kdy platí "čím víc ryb a víc krmení, tím častěji měnit vodu".

Kulatá akvária jsou nevhodná

Pokud akvárium teprve pořizujete, rovnou zapomeňte na ta kulatá. Mohou sice vypadat hezky a zdát se nenáročná na údržbu, opak je ale pravdou. Špatně se čistí, vhodná jsou například pro aranže vodních rostlinek.

Kolik ryb do 30l akvária

20–30l akvárium – je ideální pro tyto druhy ryb – parmička duhová, neonka černá, neonka červená, dánio, parmička duhová či paví očko. Tyto druhy akvarijních rybiček se ale nejlépe cítí v hejnu, proto si do malého akvária pořiďte maximálně 2 druhy ryb.Na dno nasypte vypraný akvarijní štěrk nebo substrát. Plánujete-li akvarium s živými rostlinami, doporučujeme do štěrku přidat aktivátor dna, pro dobrý růst rostlin v počátku založení akvaria.Návod na čištění akvária

  1. KAŽDÝ TÝDEN MĚŇTE JEN ⅕ VODY.
  2. NA POMOC SI VEZMĚTE ODKALOVAČ Odkalovač vám pomůže odstranit všechny nečistoty ze dna.
  3. VODU NECHTE DOSTATEČNĚ DLOUHO ODSTÁT. Nově dolévanou vodu do akvária nenapouštějte přímo z kohoutku.
  4. PRAVIDELNĚ ČISTĚTE FILTR.
  5. NEZAPOMÍNEJTE ANI NA SKLA.
  6. PROVEĎTE ZÁVĚREČNOU KONTROLU.


V některých na pohled jednodušších layoutů si vystačíš se dvěma – třemi druhy rostlin. Běžné je použití 6 až 8 druhů. V propracovaných layoutech můžeš najít však 10, 12 a více druhů. Počet druhů a samotných kusů použitých rostlin je samozřejmě závislý také na velikosti akvária a plochy, kterou chceš osadit.

Co do 20 litrů akvária : 10–20l akvárium – je vhodné pro tyto druhy rybek – dánio perlové, razbora skvrnoocasá. 20l akvárium – zde se bude dobře dařit třeba neonkám nebo razborám. 20–30l akvárium – je ideální pro tyto druhy ryb – parmička duhová, neonka černá, neonka červená, dánio, parmička duhová či paví očko.

Jak dlouho musí běžet filtrace v akváriu : Filtrace musí běžet nepřetržitě! Jinak nedojde vůbec k nastartování očekávané biologické filtrace. V nočních hodinách také podstatně klesá ve vodě obsah kyslíku díky tomu, že rostliny žádný kyslík při zastavené fotosyntéze neprodukují a navíc jej během noci samy spotřebovávají.

Co se zakalenou vodou v akváriu

Bílý nebo mléčný zákal způsobuje přemnožení jednobuněčných organismů – nálevníků a objevuje se nejčastěji v čerstvě založených akváriích nebo při výměně filtrace. Nejsnadněji se jich zbavíte pomocí UV lampy, kterou necháte celou noc zapnutou. Ta na nálevníky 100% zabírá.

Pokud je v akváriu málo kyslíku, ryby vzduchování vyžadují. Množství kyslíku ve vodě se snižuje se stoupáním teploty, tedy především v létě. Že se ryby dusí, poznáte snadno – plavou blízko u hladiny a lapají po dechu.Bílý nebo mléčný zákal způsobuje přemnožení jednobuněčných organismů – nálevníků a objevuje se nejčastěji v čerstvě založených akváriích nebo při výměně filtrace. Nejsnadněji se jich zbavíte pomocí UV lampy, kterou necháte celou noc zapnutou. Ta na nálevníky 100% zabírá.

Kolik ryb do 60l : Ze zkušenosti doporučujeme počítat s 1cm ryby na 1l vody v akváriu. Počítejte, ale rozměr ryby v dospělosti a při nákupu se vždy dobře informujte jaké velikosti se ryby dorůstají, abyste pak nebyli překvapení.