Antwort Jak zařídit energetický štítek? Weitere Antworten – Kolik stojí vystavení energetického štítků

Jak zařídit energetický štítek?
Cena energetického štítku záleží na velikosti budovy, průměrně dosahuje 3 až 7 tisíc korun. Náklady navíc až v desetitisících korun však může přinést osobní návštěva energetického specialisty, která je často nutná u starších domů, u nichž chybí projektová dokumentace a další údaje nutné k výpočtu.K vystavení PENB budete potřebovat stavební dokumentaci (půdorys celé nemovitosti, řez a vizualizaci domu, technickou zprávu o konstrukci, popis vytápění a systémů na ohřev vody). Pokud vám některé dokumenty chybí, pomůže vám stavební úřad, případně si je sežene sám energetický specialista, což se ale promítne v ceně.Energetický štítek je oprávněna vydat pouze osoba k tomu pověřená. Platný Průkaz energetické náročnosti budovy vám vystaví tzv. energetický specialista, který je k tomu oprávněn certifikátem Ministerstva průmyslu a obchodu.

Co je na energetickém štítku : Informace uváděné na energetických štítcích

Nejvýraznější prvek je graficky zobrazená škála energetických tříd od zelené A po červenou G a energetická třída daného spotřebiče. Nad barevnou škálou je uveden název dodavatele a identifikace modelu spotřebiče. Pod ní je odhadovaná roční spotřeba elektřiny v kWh.

Jak dlouho trva vyrizeni energetického Stitku

Obvyklá doba zpracování energetického štítku pro účely prodeje domu je 10 pracovních dní od zaměření nebo předání dokumentace. V případě expresního zpracování je po dohodě možné štítek zpracovat do 3 dnů.

Kdo nemusí mít PENB : PENB nemusí být vystaven, pokud jsou splněny VŠECHNY následující podmínky: budova je postavena před 1.1.1947. od 1.1.1947 nebyla provedena větší změna dokončené budovy. prodávající a kupující (nebo pronajímatel a nájemce) se písemně dohodnou, že PENB nebude opatřen.

PENB může zpracovat energetický specialista na základě získaného oprávnění pro zpracování průkazu. Energetický specialista je buď osoba fyzická nebo osoba právnická a je zapsán do seznamu energetických specialistů, který je dohledatelný na stránkách ministerstva (MPO).

Pět tipů, které vylepší energetickou náročnost vašeho domu

  1. Těsnění proti průvanu.
  2. Zateplení půdy.
  3. Zateplení stěn.
  4. Vyměňte okna.
  5. Instalujte chytrý termostat.

Kolik stojí energetický štítek na dům

Kolik stojí energetický štítek domu a jak dlouho to trvá Konečná cena za vypracování energetického štítku budovy se odvíjí od typu, velikosti nebo stáří stavby. Orientačně lze říci, že vypracování posudku vás přijde minimálně na 3000 Kč. Vypracování energetického štítku trvá asi 10 pracovních dní.Které budovy nepotřebují PENB

  • u budov s celkovou energeticky vztažnou plochou menší než 50 m2,
  • u staveb pro rodinnou rekreaci, které užíváte jen část roku a jejichž odhadovaná spotřeba energie je nižší než 25 % spotřeby energie, k níž by došlo při celoročním užívání,

Průkaz není potřeba zejména u:

U budov do 50 m2. U budov, které jsou kulturní památkou, anebo nejsou kulturní památkou, ale nacházejí se v památkové rezervaci. U budov pro bohoslužby. U staveb pro rodinnou rekreaci, kde se protopí méně než ¼ celoroční spotřeby.

Energetický specialista neboli energetický auditor je fyzická osoba, která je zapsána do seznamu energetických auditorů vedeného Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR.

Kolik stojí PENB : Cena PENB se pohybuje kolem 2 000 až 8 000 Kč.

Částka ale může být i vyšší, jelikož se odvíjí od typu, velikosti či stáří stavby.

Kdy se nemusí dokládat PENB : Stejně tak ale není třeba u nemovitostí s užitnou plochou menší než 50 metrů čtverečních, dílen, průmyslových, historických a náboženských budov či památníků, a nakonec není PENB potřeba u budov postavených před rokem 1947, pokud u nich nedošlo k výrazným stavebním úpravám.

Které budovy nepotřebuji PENB

Kdy nepotřebujete průkaz energetické náročnosti budovy

  • u budov s celkovou energeticky vztažnou plochou menší než 50 m2
  • u budov, které jsou kulturní památkou.
  • u budov nacházejících se v památkové rezervaci nebo památkové zóně
  • u budov navrhovaných a obvykle užívaných jako místa bohoslužeb a pro náboženské účely.


Úspora energie: 8 osvědčených tipů, jak ušetřit

  1. Odvzdušněte topení
  2. Vytápějte pokoje s mírou.
  3. Naučte se správně větrat.
  4. Vyměňte zastaralý topný kotel za nový
  5. Otužujte se a šetřete (teplou) vodou.
  6. Zbavte se nehospodárných žárovek.
  7. Všímejte si energetických štítků na spotřebičích.
  8. Vypněte přístroje v pohotovostním režimu.

Pět tipů, které vylepší energetickou náročnost vašeho domu

  1. Těsnění proti průvanu. Průvan způsobuje únik tepla ven a vnikání studeného vzduchu dovnitř.
  2. Zateplení půdy. Většina domů má sice zateplenou půdu, ale bohužel tloušťka izolace dosahuje často jen 140 mm.
  3. Zateplení stěn.
  4. Vyměňte okna.
  5. Instalujte chytrý termostat.

Co je dům s nízkou energetickou náročností : Nízkoenergetický dům

Tento dům je definován od letošního roku měrnou potřebou tepla na vytápění, která nepřekračuje 50 kWh/m2 za rok. Dalším pojmem je budova s velmi nízkou energetickou náročností, která se blíží pasivnímu domu.