Antwort Jak zachránit včelu v zimě? Weitere Antworten – Jak tráví včely zimu

Jak zachránit včelu v zimě?
Včely v zimě nespí. Chladné období roku přežívají v chomáči – kouli vytvořené uvnitř úlu či hnízdní dutiny napříč plásty. Ve vnější vrstvě se pravidelně střídají – "jdou se ohřát dovnitř". V izolaci si včely na okraji chomáče pomáhájí navíc ještě roztažením křídel.Způsobů jak zimovat včelstva je několik u nás nejrozšířenějším je doplnění zásob na zimu cukerným roztokem v poměru 3:2. Vyrábí se tak, že běžný cukr krystal nebo krupice rozpustíme v teplé vodě za průběžného míchání a necháme vychladnout.DALŠÍ KROKY K ZÁCHRANĚ VČEL

  1. nepoužívat škodlivé pesticidy.
  2. podpora místních včelařů – kupujte med pouze od nich.
  3. umístit na zahrady nádoby s čistou vodou, kde se mohou včelky napít. Nezapomeňte na korek, kámen nebo větvičku, aby měly včelky kde přistát. Vodu měňte, pokud možno každý den.

Co přitahuje včely : Včely útočí většinou, když jsou něčím rozrušeny. Například jsou-li obtěžovány ze strany hmyzu (mravenci, visy) anebo i některými ptáky a hlodavci. Někdy za to může i lidská činnost například sekačky, křovinořezy, napadání jejich obydlí nebo kácení lesů.

Na kolika Nastavkach zazimovat včely

Mladá včelstva s výškou rámků do 20 cm budeme zimovat minimálně ve dvou nástavcích (někdy i třech), včelstva s výškou rámku nad 20 cm zimuji prvním rokem po nákupu oddělku v jednom někdy i dvou nástavcích a včelstva s výškou nástavku přes 25 cm asi většinou v jednom s maximálně nějakým nízkým.

Jak dlouho se dožívají včely : Délka života včely

Včely se v létě dožívají 6 až 8 týdnů, zatímco na zimu se rodí dlouhověké dělnice, jejichž úkolem je přečkat zimu, proto se dožívají 6 až 8 měsíců.

Pro včely je jejich přirozenou stravou včelí med. Avšak přes zimu je potřeba nasadit náhradní stravu, jelikož po poslední vytáčení, toho pro včely na rámcích příliš nezbyde. Doba krmení se vždy odvíjí od přírody. Většinou to však bývá v průběhu srpna, kdy už se rodí dlouhověké včely.

Doporučujeme použít pro první povrchový nátěr Lazurit FORTE, který provedeme štětcem. Během aplikace se štětcem natíráme tak, aby se netvořila nevsáklá vrstva. Tento nátěr necháte proschnout 4-5 dnů (raději kvůli ochraně včel), poté smirkovým papírem jemně obrousíme a provedeme vrchní nátěr Lazuritem PLUS.

Co odpudí včely

Kromě hřebíčku se prý dají použít i jiné éterické oleje – Tea Tree, Eukalyptus citriodora, Citronela nebo Pačuli. Kromě včel odpuzuje extrakt i další hmyz, třeba klíšťata. Hodí se proto i jako přírodní repelent při cestách do přírody, uzavírá Miloš Vondruška.Po bodnutí včelou je potřeba nejdříve vytáhnout žihadlo, po vosím bodnutí začněte co nejdříve s chlazením postiženého místa. Na otok po bodnutí vosou můžete použít led, zmrzlinu nebo použijte to chladné, co máte zrovna po ruce. Na větší plochy, jako je oteklá noha po štípnutí, použijte chladivé polštářky.Myši, myšice a rejsci vyloženě včely obtěžují. Okusují plásty, poškozují úly i zateplení, požírají zásoby a hmyzožraví rejsci požírají i včely. Do úlů se nakvartýrují většinou v zimě, ruší zimní včely a znečišťují úl svými výkaly a močí. Tento pach včely nesnáší.

Kromě hřebíčku se prý dají použít i jiné éterické oleje – Tea Tree, Eukalyptus citriodora, Citronela nebo Pačuli. Kromě včel odpuzuje extrakt i další hmyz, třeba klíšťata. Hodí se proto i jako přírodní repelent při cestách do přírody, uzavírá Miloš Vondruška.

Jak dlouho vydrží včely bez matky : Včela matka žije 3-5 let. V období snůšky pokládá včela matka až 2 000 vajíček denně.

Kolik medu udělá včela za celý život : To znamená za život udělá 150 výletů za nektarem a medovicí a to je celkem 30 x 150 = 4.5 gramů medu. Jedna kávová lžička medu váží 5.6 gramů (polévková lžíce medu váží 21 gramů). Jedna včela se tedy za svůj život zaslouží o necelou kávovou lžičku medu. Včelstvo má asi kolem 50,000 včel.

Co se stane když zmizí včely

[:cs]Albert Einstein kdysi prohlásil, že až vymřou včely, lidstvo je přežije jen o čtyři roky. Nebyl bohužel daleko od pravdy. Značné množství plodin, které naši zemědělci pěstují, totiž závisí na včelím opylení. Kdyby se rostlinám nedostalo, přišli bychom až o tři čtvrtiny běžných potravin.

Po dlouhodobých pozorováních úlové váhy leží spotřeba včelstva mimo čas vegetace někde mezi 10 a 20 kg. V bezplodém čase potřebuje zimující chomáč pouze 1 kg za měsíc. Když začne plodování, spotřebuje 3 až 4 kg měsíčně. Čistě matematicky činí spotřeba od září do dubna asi 15 až 18,5 kg cukru.Do krmítka sypeme slunečnici, oves, proso, pšenici a další obiloviny či luštěniny. Kosy a drozdy potěší pár jablek či jeřabin, strakapoudy, brhlíky a sýkory tuková směs. Nikdy nekrmíme plesnivým či jinak zkaženým krmivem. Nikdy nedáváme kořeněné, solené, uzené či přepálené kuchyňské zbytky.

Co nosí včely do úlu : Pyl sbírají včely z jednotlivých květů rostlin a nosí ho na zadních nožičkách v podobě rousků do úlu k dalšímu zpracování.