Antwort Jak zachránit člověka zasaženého elektrickým proudem? Weitere Antworten – Co se stane kdyz mě kopne zasuvka

Jak zachránit člověka zasaženého elektrickým proudem?
Elektrický proud je zrádný v tom, že může způsobit více poranění. Zraněný může mít “navenek” viditelnou malou popáleninu v místě vstupu elektrického proudu do těla ale “uvnitř” může dojít k poškození orgánů, kostí, k zástavě dýchání a krevního oběhu.Od postiženého udržujte dostatečný odstup a nedotýkejte se drátů. Z vysokého napětí se může na vzdálenost mnoha metrů vytvořit elektrický oblouk nebo přeskočit jiskra a proud zasáhne i vás. Volejte záchrannou službu (číslo 155), hasiče (150) nebo centrální linku (112).Nevkládejte žádné kovové ani jiné vodivé předměty do elektrické zásuvky. Nesahejte prsty do elektrické zásuvky ani do ní nelijte vodu či jiné tekutiny. Nedotýkejte se elektrických drátů, které spadly ze sloupů vedení na zem. Nepoužívejte elektrický spotřebič v blízkosti vody a ani ho do vody nikdy neházejte.

Kolik elektřiny zabije člověka : 6 až 15 mA – způsobuje tetanickou křeč, člověk se nemůže uvolnit. 25 mA – tetanická křeč dýchacího svalstva. 60 mA – chvění srdeční komory (fibrilace), přechodná zástava srdce. nad 80 mA – zpravidla trvalá zástava srdce.

Jaké napětí je smrtelné

Aby došlo k srdeční arytmii, musí srdcem několik milisekund procházet silný elektrický proud (fatální může být 30 mA u střídavého proudu a 300-500 mA u stejnosměrného proudu). Pokud je elektrický proud opravdu vysoký, může být i napětí okolo 50 voltů smrtelné, záleží ovšem i na frekvenci.

Kolik Voltu je pro cloveka smrtelne : Jako bez- pečný proud je u střídavého proudu (AC) vedena hodnota 3,5 miliampéru (mA) u stejnosměrného proudu (DC) 10 mA. Za život ohrožující se obecně považuje hod- nota proudu procházející lidským tělem při napětí vyšším než 50 V AC.

Jak poskytnout zasaženému první pomoc

  1. Vypněte proud, případně u nízkého napětí vodič dostaňte od člověka jinou cestou (pomocí nevodivého předmětu)
  2. Dokud nebude proud vypnut a postižený od vodiče 100 % odpoután, nedotýkejte se ho.
  3. Zavolejte rychlou záchrannou službu.
  4. Zjistěte, jestli je osoba při vědomí a dýchá


Pokud nedýchá nebo má přerušované dýchání, zavolejte sanitku (155,112), zorganizujte si pomoc z okolí (pokud je to možné) a zahajte resuscitaci: uložte zraněného na záda, zakloňte mu hlavu, zkontrolujte dýchání a průchodnost dýchacích cest a provádějte resuscitaci -podrobněji níže na obrázku; zraněného průběžně …

Co delat kdyz vypadne elektrina

Nejde mi elektřina

Poruchy ohrožující život nebo zdraví hlaste neprodleně na linku 112 nebo na naši linku 800 850 860, která je vám k dispozici 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.Jako bez- pečný proud je u střídavého proudu (AC) vedena hodnota 3,5 miliampéru (mA) u stejnosměrného proudu (DC) 10 mA. Za život ohrožující se obecně považuje hod- nota proudu procházející lidským tělem při napětí vyšším než 50 V AC.Úrazy elektřinou, často i s fatálními následky, nejsou nijak výjimečné. Stačí, aby se lidské tělo dostalo do elektrického obvodu. Na výši napětí (volty) přitom tolik nezáleží, škodí proud – to jsou "ampéry". Bleskově zasáhne organismus (někdy jde opravdu o blesk), obvykle jako střídavý, ale někdy i jako stejnosměrný.

Pokud je elektrický proud opravdu vysoký, může být i napětí okolo 50 voltů smrtelné, záleží ovšem i na frekvenci. Co se týče přirozeného odporu lidského těla, ten je pro každého jiný, mění se během dne, záleží na atmosférických podmínkách, teplotě, atd.

Co dělat při zkratu : Dojde-li ke zkratu, je třeba co nejrychleji přerušit elektrický obvod. K ochraně elektrického obvodu proti zkratu slouží pojistky a jističe. U tavné pojistky se vlivem tepla roztaví tenký drátek, u elektromagnetického jističe silné magnetické pole přitáhne kotvu a vypne obvod.

Jak dlouho muze trvat vypadek proudu : Plánovaná odstávka elektřiny obvykle trvá několik málo minut až hodin, a to nejčastěji v průběhu pracovního dne. Odstávka je tedy krátkodobá. Neplánované přerušení naopak může trvat několik hodin až dnů, v závislosti na rozsahu poškození sítě.

Kam volat kdyz vypadne proud

Přerušení dodávek elektřiny

Distributor Poruchová linka Webové stránky
ČEZ T.: 840 850 860 www.cezdistribuce.cz
E.ON T.: 800 22 55 77 www.eon-distribuce.cz
PRE T.: 1236 www.predistribuce.cz

1. 12. 2021

Při zkratu je elektrickému proudu kladen velmi malý odpor, takže velikost proudu může být vysoká a ve vodiči může vznikat velké teplo. Procházející proud je v tomto případě určen pouze vnitřním odporem zdroje a vodičů. Následkem tepla vznikajícího při zkratu může dojít k poškození zdroje, vodičů nebo spotřebiče.Ke zkratu dochází zejména kolísáním napětí (přepětí, podpětí). Pozor! Je potřeba dbát na revize elektrických rozvodů a elektrických zařízení v bytovém domě. V případě škody způsobené přepětím, podpětím nebo zkratem bude pojišťovna vyžadovat potvrzení o provedené revizi.

Kam volat kdyz vypadne elektřina : Poruchy ohrožující život nebo zdraví hlaste neprodleně na linku 112 nebo na naši linku 800 850 860, která je vám k dispozici 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Elektřina vám jde, ale nehřeje vám elektrické topení a nebo bojler neohřál vodu Podívejte se dolů na Nejčastější dotazy, kde najdete informace, jak postupovat.