Antwort Jak vzniknou z uhlovodíků deriváty? Weitere Antworten – Jak vznikají deriváty uhlovodíků

Jak vzniknou z uhlovodíků deriváty?
Nahrazením jednoho či více atomů vodíku H v molekulách uhlovodíků vznikají deriváty uhlovodíků. Vodíkové atomy mohou být nahrazeny atomy různých prvků (např. halogenů X – fluoru F, chloru Cl, bromu Br, jodu I) či přímo cha- rakteristickými (funkčními) skupinami atomů (např.Derivát (chemický derivát, odvozená sloučenina z latinského odvození) se v chemii označuje sloučenina, která je vytvořena, nebo by teoreticky mohla být vytvořena, z mateřské nebo základní sloučeniny náhradou jednoho atomu jiným atomem nebo skupinou atomů. Chemické reakce pro výrobu derivátů se nazývají derivatizace.Alkoholy, fenoly, ethery. Alkoholy, fenoly i ethery patří mezi kyslíkaté deriváty uhlovodíků.

Co je to Halogenderivát : Halogenderiváty (halogenové uhlovodíky, v anglické odborné literatuře haloalkanes, jde-li o deriváty alkanů) jsou deriváty uhlovodíků, které vznikly substitucí alespoň jednoho atomu vodíku daného uhlovodíku halogenem.

Jak vznikají deriváty

Deriváty uhlovodíků jsou odvozené z uhlovodíků. Vznikají tak, že dojde k nahrazení atomu (či atomů) vodíku (H) jinými atomy nebo funkčními skupinami. Některé jsou připravované uměle (třeba halogenderiváty), jiné jsou běžnou součástí živých organizmů (zejména deriváty obsahující kyslík).

Jaké jsou deriváty uhlovodíků : Deriváty uhlovodíků – organické sloučeniny odvozené od uhlovodíků náhradou jednoho nebo více atomů vodíku atomy jiných prvků nebo skupinami atomů, např. –Cl, –NO2, –OH. Deriváty uhlovodíků se skládají ze dvou různých částí: jednou je uhlovodíkový zbytek, druhou je charakteristická skupina.

Příklady

Název Racionální vzorec Použití (význam)
tetrachlormethan CCl4 kapalná látka, karcinogenní vlastnosti, jedovatá se používá jako rozpouštědlo
tetrafluorethylen CF2=CF2 surovina pro výrobu plastů, výroba teflonu
vinylchlorid CH2=CHCl výroba polyvinylchloridu (PVC)
freon dichlor-difluormethan Freony poškozují atmosféru.


Deriváty uhlovodíků

  • Halogenderiváty – obsahují atom halogenu.
  • Hydroxyderiváty – obsahují hydroxylovou skupinu OH.
  • Sulfonové kyseliny – obsahují skupinu -SO3H s kyselým vodíkem.
  • Dusíkaté deriváty – funkční skupiny obsahují atom dusíku.
  • Karbonylové sloučeniny – obsahují dvojnou vazbou vázaný kyslík na uhlovodíkový skelet.

Jak se tvoří halogenderiváty

Halogenderiváty vznikají nahrazením jednoho nebo více atomů vodíku atomem halogenu.Halogenderiváty se využívají jako organická rozpouštědla, anestetika v lékařství, pesticidy k hubení plevele a hmyzu, k výrobě plastických hmot či jako výchozí suroviny pro organické syntézy.Přehled základních skupin

  1. Halogenderiváty – obsahují atom halogenu.
  2. Hydroxyderiváty – obsahují hydroxylovou skupinu OH.
  3. Sulfonové kyseliny – obsahují skupinu -SO3H s kyselým vodíkem.
  4. Dusíkaté deriváty – funkční skupiny obsahují atom dusíku.


Deriváty uhlovodíků

  • Halogenderiváty – obsahují atom halogenu.
  • Hydroxyderiváty – obsahují hydroxylovou skupinu OH.
  • Sulfonové kyseliny – obsahují skupinu -SO3H s kyselým vodíkem.
  • Dusíkaté deriváty – funkční skupiny obsahují atom dusíku.
  • Karbonylové sloučeniny – obsahují dvojnou vazbou vázaný kyslík na uhlovodíkový skelet.

Co to je halogen : Jako halogeny nazýváme prvky nacházející se v 17. (VII. A) skupině. Mezi halogeny patří fluor, chlor, brom, jod a radioaktivní astat.

Jak vznikají freony : CFC se uměle připravují nahrazením atomů vodíku v molekulách alkanů atomy chlóru a fluoru. Freony odvozené od methanu se označují dvojčíselným kódem, zatímco ty odvozené od ethanu trojčíselným, který začíná jedničkou.

Jak se vyrábí halogeny

Výroba halogenů

  1. Fluor se průmyslově vyrábí elektrolýzou taveniny směsi KF + HF.
  2. Chlor se vyrábí elektrolýzou roztoku (solanky) nebo taveniny NaCl.
  3. Brom se průmyslově vyrábí probubláváním solanek chlorem (viz reakce 2).
  4. Jod se podobně jako brom vyrábí oxidací jodidů ze solanek chlorem (viz reakce 3).


Halogenidy jsou binární (dvouprvkové) sloučeniny halogenu s nějakým prvkem. Vznikají odtržením vodíku z halogenvodíkových kyselin, tj. kyselina fluorovodíková HF, kyselina chlorovodíková HCl, kyselina bromovodíková HBr a kyselina jodovodíková HI. Proto mají halogenidy ve svých sloučeninách vždy oxidační číslo I-.Freony je komerční označení pro skupinu halogenderivátů uhlovodíků (podmnožinu chlor-fluorovaných uhlovodíků), které obsahují alespoň 2 vázané halogeny, z nichž alespoň jeden musí být fluor.

Jak se vyrábí ozón : Ozón vzniká působením energie UV záření z vlnového spektra C (UV-C záření) na molekuly kyslíku (O2). Jeho působením dojde k rozpadu této molekuly na dva atomy vysoce reaktivního kyslíku O. Takto vzniklé atomy se okamžitě spojují s molekulami O2, čímž vzniká O3 – Ozón.