Antwort Jak vznikne z krystalu křemíku polovodič typu P? Weitere Antworten – Jak díky příměsi vznikne v křemíku Děrová vodivost

Jak vznikne z krystalu křemíku polovodič typu P?
Každý z atomů příměsi takto vytvoří jednu díru ⇒ po krystalu se pohybuje velké množství volných děr ⇒ krystal získal příměsovou pozitivní (děrovou) vodivost ⇒ polovodič typu P. Atomy příměsi odebírají okolním atomům elektrony, říká se jim akceptory.elektrický proud vedou pouze volné elektrony. v krystalové mřížce je velký počet volných elektronů při zahřátí se zvětšuje jejich odpor. osvětlení nemá vliv na jejich vodivost.K příměsové vodivosti dochází u příměsových polovodičů, tedy tam, kde je k základnímu polovodivému materiálu (Si, Ge) přidána cíleně určitá příměs (viz dotování). Křemík a germanium mají čtyři valenční elektrony, příměs má vždy buď o jeden valenční elektron méně (3. skupina), nebo o jeden valenční elektron více (5.

Jak vzniká polovodiče : POLOVODIČE. Polovodiče typu N jsou polovodiče s elektronovou vodivostí (s negativní vodivostí N). Vznikne vpravením vícevalenčního atomu do krystalové mříže polovodiče. Například nahradíme-li některý atom čtyřmocného křemíku pětimocným atomem fosforu (substituční atom).

Jak se vyrábí PN přechod

Výroba. PN přechod je vytvořen difuzí materiálu typu P do materiálu typu N. Materiál typu P potom pronikne rovnoměrně do materiálu typu N. PN přechod může být připojen v závěrném, nebo propustném směru, proto propouští proud jedním směrem, jako výše zmíněné hradlo.

Na čem závisí vodivost Příměsových polovodičů : Hustota volných nositelů náboje v příměsových polovodičích je při nízkých teplotách konstantní. Při zvyšování teploty se začíná uplatňovat také vodivost vlastní, která zvyšuje koncentraci zejména minoritních nositelů náboje.

Polovodič s děrovou vodivostí se označuje jako typ P. Zabuduje-li se do krystalové mřížky křemíku atom trojmocného prvku jako je například Indium, chybí mu jeden valenční elektron pro plné obsazení kovalentní vazby se čtyřmi atomy křemíku. Vznikne díra bez vzniku volného elektronu.

skupiny (polovodič typu P) – např. bor, hliník, indium a galium. Těmto prvkům naopak jeden elektron do vazby se 4- vazným křemíkem chybí a vzniká tak kladný pohyblivý náboj o velikosti náboje elektronu. Na jeho místě zůstane jen záporný iont.

Jak vznikne z krystalu křemíku polovodič typu P

Přidáním pětimocné příměsi do krystalu křemíku se výrazně zvýší počet volných elektronů. Takový polovodič označujeme jako typ N, jeho vodivost je elektronová. Přidáním trojmocné příměsi se zvýší počet děr. Vznikne polovodič typu P, který má děrovou vodivost.Jestliže se kladný pól zdroje připojí k polovodiči typu N a záporný pól k polovodiči typu P, dojde k rozšíření vyprázdněné oblasti a zesílení elektrického pole na PN přechodu, takže přechod nosičů nábojů přes rozhraní se ztíží. Přechod N-P nepropouští elektrický proud.Základní surovinou pro polovodičovou výrobu je křemík. Destičky z monokrystalického křemíku tvoří základ výroby všech polovodičových součástek; jsou určeny pro vlastní potřebu, ale zároveň jsou i žádaným obchodním artiklem.

Šířku zakázaného pásu a tím i potřebné množství energie E(g) lze snižovat rovněž příměsovými částicemi, kdy vznikají polovodiče typu P (např. bór v křemíku) nebo typu N (např. fosfor v křemíku).

Jak vzniká přechod polovodiče : Připojíme-li přechod PN tak, že oblast P připojíme ke kladnému pólu zdroje, vzniká v polovodiči působením zdroje elektrické pole, které je orientováno opačně než pole hradlové vrstvy (viz obr. 84). Dochází k potlačení („ztenčení“) této vrstvy a obvodem prochází elektrický proud.

Jak vzniká přechod PN : PN přechod je vytvořen difuzí materiálu typu P do materiálu typu N. Materiál typu P potom pronikne rovnoměrně do materiálu typu N. PN přechod může být připojen v závěrném, nebo propustném směru, proto propouští proud jedním směrem, jako výše zmíněné hradlo.

Jaké minoritní nosiče náboje má polovodič typu P

Díky každému atomu india vznikne jedna volná díra, ale žádný elektron. V takovémto polovodiči je tedy více děr než elektronů. Je to polovodič s děrovou vodivostí neboli polovodič typu P. Díry se nazývají majoritní (většinové) nosiče náboje, elektrony minoritní (menšinové) nosiče.

Mezi polovodiče patří prvky křemík, germanium, selen, sloučeniny arsenid galia GaAs, sulfid olovnatý PbS aj. Většina polovodičů jsou krystalické látky, existují však také polovodiče amorfní (některá skla). Polovodiče se využívají u elektronických součástek.PN přechod je vytvořen difuzí materiálu typu P do materiálu typu N. Materiál typu P potom pronikne rovnoměrně do materiálu typu N. PN přechod může být připojen v závěrném, nebo propustném směru, proto propouští proud jedním směrem, jako výše zmíněné hradlo.

Jak se nazývá příměs polovodiče kterou je například Bor : Pětivazná příměs (fosfor) má za následek vznik polovodiče typu N. (Je tam více volných elektronů.) Vodivost typu P naopak vznikne, jestliže materiálu dodáme trojvazný atom (bor).