Antwort Jak vznikly solné doly? Weitere Antworten – Jak se vyrábí Himalájská sůl

Jak vznikly solné doly?
Vznik himálajské soli

Himálajská sůl vznikala před 200 milióny let v dnešním Pákistánu. V důsledku klimatických změn zde vyschlo celé moře. Odpařením vody se na dně vytvořily mocné vrstvy minerální soli. Díky následným sesuvům a zdvihům se sůl dostala hluboko pod povrch.Dobývání soli

V pevném stavu je sůl získávána převážně hornickým způsobem. Vzácněji se těží kamenná sůl povrchově v lomech. V dolech se obvykle používá komorového porubu. K odkrytí ložiska se vyhloubí šachta, z ní se razí chodby a sůl se pak postupně těží z takzvaných komor.První dochovanou písemnou zmínku o kuchyňské soli jako přísadě při přípravě pokrmů představuje Homérův epos Ilias a Odyssea přibližně z let 600 př. n. l. Sůl je zde popisována jako nositelka chuti. V průběhu let se solení stalo nejdostupnější a nejspolehlivější metodou dlouhodobějšího uchovávání potravin.

Odkud je himalájská sůl : Himalájská sůl je krystalická sůl, která vznikla v pákistánských horách před miliony let (udává se až 540 milionů). Je čistě přírodní, nerafinovaná a bez přidaných látek, panensky čistá. Díky obsahu minerálů má typickou růžovou barvu.

Proč je himalájská sůl růžová

Himálajská sůl, nebo též růžová sůl (anglicky himalayan salt, pink salt), je kamenná sůl (halit) historicky hlavně těžená v pákistánském Pandžábu, ale dnes i v jiných zemích, například v Jižní Americe. Díky obsahu malého množství sloučenin železa má charakteristickou růžovou barvu.

Jak vzniká sůl kamenná : halit neboli sůl kamenná (NaCl) se nejčastěji vyskytuje jako zrnitá hornina bělavé barvy. Vzniká odpařováním slaných vod za příznivých topografických a klimatických podmínek (evaporit). Solná ložiska jsou buď vrstevnatá, nebo mají podobu solných dómů (diapirů – obr.

Sůl kamenná je důležitá surovina pro potravinářský a chemický průmysl. V potravinářství se kromě běžné úpravy potravin používá při konzervaci masa pomocí solení. V chemickém průmyslu je halit důležitý pro výrobu sodíku, jedlé sody, chlóru, kyseliny solné a mnoho dalších látek.

halit neboli sůl kamenná (NaCl) se nejčastěji vyskytuje jako zrnitá hornina bělavé barvy. Vzniká odpařováním slaných vod za příznivých topografických a klimatických podmínek (evaporit). Solná ložiska jsou buď vrstevnatá, nebo mají podobu solných dómů (diapirů – obr.

Jak se tvori sůl

Člověk získává sůl buď z mořské vody nebo ze země. Mořská sůl se vyrábí odpařováním mořské vody, kamenná sůl se těží v solných dolech (jako kusy soli) a vakuová sůl vzniká zpracováním solného roztoku (tzv. solanky) – ten vznikne tak, že se do podzemních ložisek přivede voda, která rozpustí sůl z okolních hornin.„Zdravější verzí“ je sůl mořská, která se odpařuje z oceánů. Nerafinovaná mořská sůl má našedlou barvu a přirozeně obsahuje jód a jiné stopové minerály a řasy.Díky pestrému složení přispívá himalájská sůl k regulaci tlaku v cévách, zamezuje překyselení a udržuje v rovnováze pH, detoxikuje organismus od škodlivých látek, dodává tělu potřebné minerály, prospívá pokožce i vnitřním orgánům.

Kamenná sůl se získává z hloubkových nebo povrchových dolů, kde vykrystalizovala, zatímco mořská sůl se získává odpařením z mořské vody a následnou krystalizací. Přírodní solí je myšlena jakákoliv sůl, která v podstatě nepodléhá průmyslovému zpracovaní.

Kdy vznikla sůl : Sůl je na světě odnepaměti, její původ spadá do pravěku. V dávných dobách k ní měli přístup jen lidé žijící v blízkosti moře. První zmínka o kuchyňské soli jako přísadě pochází z let kolem 600 př. n. l. (zmínka je součástí Homérova eposu Ilias a Odyssea).

Která sůl je zdravější : „Zdravější verzí“ je sůl mořská, která se odpařuje z oceánů. Nerafinovaná mořská sůl má našedlou barvu a přirozeně obsahuje jód a jiné stopové minerály a řasy.

Kde se těží sůl kamenná

Kamenná sůl neboli halit se těží v solných dolech. Nejznámější jsou například v Polsku (důl Vělička byl zařazen na seznam dědictví UNESCO), rakouském Hallstattu či rumunské Transylvánii (důl Turda s koncertním pódiem či jezírkem s loďkami patří k nejimpozantnějším místům pod zemským povrchem).

Při dlouhodobém zvýšeném příjmu soli se zvýší krevní tlaku, srdce je přetížené a dochází k jeho poškození. Sůl zadržuje vodu a zvyšuje se tak objem tekutiny v organismu. Tím dochází k nadměrnému zatížení ledvin. Ledviny jsou poškozovány zvýšeným tlakem a trvalým zvýšením vylučování natria.V teplých oblastech lze získávat sůl odpařováním mořské vody. Mořská voda, která obsahuje v jednom litru přibližně 35 gramů halitu, se nechává odpařit v mělkých nádržích. Získaná surovina obsahuje 80 % halitu a následně je nutné ji chemicky vyčistit od nežádoucích příměsí.

Co zpusobuje sůl : Sůl je škodlivá, způsobuje vysoký krevní tlak, zvyšuje riziko infarktu a mrtvice, zhoršuje funkci ledvin a dokonce přispívá k řídnutí kostí. Jenže současně ji organismus potřebuje. Sůl je totiž nezbytná pro normální fungování řady tělesných pochodů.