Antwort Jak vznikají deriváty uhlovodíků? Weitere Antworten – Co je to deriváty v chemii

Jak vznikají deriváty uhlovodíků?
Derivát (chemický derivát, odvozená sloučenina z latinského odvození) se v chemii označuje sloučenina, která je vytvořena, nebo by teoreticky mohla být vytvořena, z mateřské nebo základní sloučeniny náhradou jednoho atomu jiným atomem nebo skupinou atomů. Chemické reakce pro výrobu derivátů se nazývají derivatizace.Alkoholy, fenoly, ethery. Alkoholy, fenoly i ethery patří mezi kyslíkaté deriváty uhlovodíků.Halogenderiváty (halogenové uhlovodíky, v anglické odborné literatuře haloalkanes, jde-li o deriváty alkanů) jsou deriváty uhlovodíků, které vznikly substitucí alespoň jednoho atomu vodíku daného uhlovodíku halogenem.

Jak poznat deriváty : Deriváty uhlovodíků jsou organické sloučeniny, které na rozdíl od klasických uhlovodíků obsahují kromě uhlíku a vodíku další prvky jako je kyslík, dusík, síra, fosfor, halogeny a jiné (takzvané heteroatomy). Jednotlivé skupiny derivátů obsahují charakteristické funkční skupiny.

Jak vznikají deriváty

Deriváty uhlovodíků jsou odvozené z uhlovodíků. Vznikají tak, že dojde k nahrazení atomu (či atomů) vodíku (H) jinými atomy nebo funkčními skupinami. Některé jsou připravované uměle (třeba halogenderiváty), jiné jsou běžnou součástí živých organizmů (zejména deriváty obsahující kyslík).

Co patří do derivátů uhlovodíků : Příklady

Název Racionální vzorec Použití (význam)
tetrachlormethan CCl4 kapalná látka, karcinogenní vlastnosti, jedovatá se používá jako rozpouštědlo
tetrafluorethylen CF2=CF2 surovina pro výrobu plastů, výroba teflonu
vinylchlorid CH2=CHCl výroba polyvinylchloridu (PVC)
freon dichlor-difluormethan Freony poškozují atmosféru.

Halogenderiváty vznikají nahrazením jednoho nebo více atomů vodíku atomem halogenu.

Deriváty uhlovodíků jsou organické sloučeniny, jejichž molekuly obsahují vedle uhlíku a vodíku i jiné prvky (např. kyslík, dusík, halogeny, síru atd.) Jejich vzorce se odvozují náhradou atomů vodíku v molekule uhlovodíku atomy nebo skupinami atomů jiných prvků tzv. charakteristickou skupinou (-Cl, -OH, -CO).

Jak fungují deriváty

Derivát nemá vlastní hodnotu, jeho hodnota roste nebo klesá s hodnotou podkladového aktiva (akcie, dluhopisu, komodity atd.). V principu se u finančních derivátů jedná o tzv. termínový obchod, tzn. že smluvená transakce se má uskutečnit až v budoucnu.Podle počtu charakteristických skupin dělíme deriváty na monofunkční (1 skupina), difunkční (2 skupiny) a polyfunkční (3 a více skupin).Nabízí se rozdělit je podle toho, jaký atom nebo skupinu atomů jsme pověsili do molekuly uhlovodíku místo vodíku. Tomuto novému atomu nebo skupině atomů budeme říkat funkční skupina.

Mezi funkční deriváty patří:

  • Soli karboxylových kyselin (R-COOMe (Me – kov))
  • Estery (R-COOR)
  • Amidy (R-CONH2)
  • Halogenidy karboxylových kyselin neboli acylhalogenidy (R―COX)
  • Nitrily (R-CN)
  • Anhydridy (R-CO-O-CO-R')
  • Imidy (R-CO-NH-CO-R')

Co to je halogen : Jako halogeny nazýváme prvky nacházející se v 17. (VII. A) skupině. Mezi halogeny patří fluor, chlor, brom, jod a radioaktivní astat.

Co znamená Derivat : Derivát, jinak také odvozenina, je obecně objekt vzniklý odvozením od jiného. Odvozování se cizím slovem nazývá derivování či derivace.

Jaké jsou deriváty uhlovodíků

Deriváty uhlovodíků – organické sloučeniny odvozené od uhlovodíků náhradou jednoho nebo více atomů vodíku atomy jiných prvků nebo skupinami atomů, např. –Cl, –NO2, –OH. Deriváty uhlovodíků se skládají ze dvou různých částí: jednou je uhlovodíkový zbytek, druhou je charakteristická skupina.

Dusíkaté deriváty uhlovodíků

  • primární – methylamin, ethylamin, fenylamin (anilin)
  • sekundární – dimethylamin, diethylamin, isopropylbenzylamin.
  • terciární – trimethylamin.

Výroba halogenů

  1. Fluor se průmyslově vyrábí elektrolýzou taveniny směsi KF + HF.
  2. Chlor se vyrábí elektrolýzou roztoku (solanky) nebo taveniny NaCl.
  3. Brom se průmyslově vyrábí probubláváním solanek chlorem (viz reakce 2).
  4. Jod se podobně jako brom vyrábí oxidací jodidů ze solanek chlorem (viz reakce 3).

Jak se tvori halogenidy : Halogenidy jsou binární (dvouprvkové) sloučeniny halogenu s nějakým prvkem. Vznikají odtržením vodíku z halogenvodíkových kyselin, tj. kyselina fluorovodíková HF, kyselina chlorovodíková HCl, kyselina bromovodíková HBr a kyselina jodovodíková HI. Proto mají halogenidy ve svých sloučeninách vždy oxidační číslo I-.