Antwort Jak vznika perla v müsli? Weitere Antworten – Jak vznikají perly v müsli

Jak vznika perla v müsli?
U mořských perlel je zárodek perly, který se vkládá do vnitřku lastury většinou opracovaná část mušle ve tvaru kuličky s kouskem části ústřice. Vrstva perleti se postupem času nabaluje na tento cizí předmět a vzniká perla.Jak sladkovodní, tak mořské perly vznikají v perlorodkách stejně – cizí tělísko vyvolá vevnitř obrannou reakci a perlorodka začne vylučovat perleť. Vniklé tělísko je v mnoha tenkých vrstvách postupně obalováno perletí a tak během několika let vzniká perla.Přírodní perly vznikají, pokud do schránky mlže vnikne cizí tělísko – např. zrnko písku. To vyvolá obrannou reakci, která začne vylučovat perleťovou hmotu usazující se na cizím tělese. V jedné schránce může růst současně pouze jedna perla.

Jak vzniká perleť : Perla vzniká z cizí částečky, která se dostane dovnitř lastury perlorodky nebo i jiného mlže (může to být zrníčko písku nebo malý cizopasník) a obalí se perletí. První vrstvu tvoří konchyolín, který drží pohromadě následující vrstvy perleti.

Kdo tvoří perly

Do lastury živočicha vnikne malé cizorodé tělísko, například zrnko písku a živočich ho potom obalí vlastní perletí. Vlastně se tím brání. Sladkovodní perly se tvoří v útrobách perlorodky říční (dnes již silně ohrožené kvůli znečištění vod) či velevruba. V moři je vytváří hlavně tichomořské perlotvorky mořské.

Jak dlouho se tvoří perla : Proces tvorby perly pak trvá v závislosti na podmínkách, teplotě vody a množství živin, od 2 do 6 let. Poté se perla z perlorodky vyjme a celý postup může začít nanovo. Jakmile je perlorodka takovýmto tvořením perel vyčerpána, je nahrazena novou perlorodkou.

Naopak, perla vznikne jen tehdy, když mezi stěnu lastury a plášť vnikne např. zrnko písku nebo kamínek. Aby měkkýš zabránil dráždění, postupně obaluje zrnko písku perleťovými vrstvami a tím vlastně vzniká perla. Mlž, ve kterém se „rodí" perla se nazývá perlorodka.

Přírodní i kultivované perly vznikají, když dráždivá látka vstoupí do měkkýšů nebo ústřic, což způsobí jejich reakci na dráždivou látku. Rozdíl je v tom, že při pěstování perel je dráždivá látka záměrně umístěna uvnitř ústřice lidským zásahem. To je jen několik rozdílů mezi přírodními perlami a kultivovanými perlami.

Jak se pozná pravá perla

Ve stručnosti:

  1. pravé perly dosahují velikosti maximálně cca 1,5 cm.
  2. tvar a povrch pravé perly není dokonalý
  3. falešné perly bývají dokonale kulaté a hladké
  4. u falešných perel často dochází k odlupování barevného povrchu (zejména u dírky)
  5. pravé perly mají vysoký lesk a působí živě, pod lampičkou výrazně odrážejí světlo.

Proces tvorby perly pak trvá v závislosti na podmínkách, teplotě vody a množství živin, od 2 do 6 let. Poté se perla z perlorodky vyjme a celý postup může začít nanovo. Jakmile je perlorodka takovýmto tvořením perel vyčerpána, je nahrazena novou perlorodkou.Perly mívají bílou, stříbrnou, vodově modrou, krémovou, šampaňskou, žlutou až sytou, medově zlatou barvu a měkký lesk. Ve srovnání se všemi kultivovanými perlami je tvoří nejtlustší vrstva perleti.