Antwort Jak vznika luminiscence? Weitere Antworten – Jak vzniká luminiscence

Jak vznika luminiscence?
Luminiscence vzniká excitací atomu působením jiného záření, elektronů apod., a následným návratem atomu do základního stavu, čímž dojde k vyzáření fotonu. Luminiscenci látky lze tedy pozorovat po jejím ozáření jiným zdrojem záření.Luminofor je látka schopná pohlcovat energii a následně ji vyzařovat ve formě světla (tzv. luminiscence). Luminoforem je pokrytý vnitřní povrch všech zářivek a většiny výbojek. Tato vrstva mění energii elektrického výboje na viditelné světlo.Fotoluminiscence je luminiscence vyvolaná elektromagnetickým zářením. Buzení fotoluminiscence se provádí zdrojem ultrafialového nebo viditelného záření. Nejčastěji se k tomuto účelu používají rtuťové výbojky.

Na čem závisí fluorescence : Polarizační spektra fluorescence jsou závislosti stupně polarizace nebo anizotropie na vlnové délce při konstantní vlnové délce excitujícího nebo emitovaného záření.

Čím je tvořeno světlo

Ať už světlo pochází z jakéhokoliv zdroje, příčinou jeho vzniku jsou změny energie elektronů v atomech. Záření s vlnovou délkou menší než 390 nm je pro náš zrak neviditelné, nazývá se ultrafialové a vzniká také přeskokem elektronů mezi kvantovými drahami.

Jak funguje bioluminiscence : Bioluminiscence je specifickým případem chemiluminiscence probíhající v živém organismu. V biochemické reakci vznikají produkty v excitovaném stavu, které přebytečnou energii vyzařují v podobě světla. Pro bioluminiscenci je typická velmi vysoká míra konverze chemické energie na světlo, běžně s účinnosti vyšší než 90 %.

Luminiscenční barvy vyzařují více světla, než na ně dopadá. Barvy obsahují speciální luminofory.

Různé frekvence světla vidíme jako barvy, od červeného světla s nejnižší frekvencí a nejdelší vlnovou délkou po fialové s nejvyšší frekvencí a nejkratší vlnovou délkou. Hned vedle viditelného světla se nachází ultrafialové (UV), směrem do kratších vlnových délek, a infračervené záření (IR), směrem do delších délek.

Co to je fluorescence

Fluorescence je jev, kdy molekula po excitaci elektromagnetickým zářením o vhodné vlnové délce při návratu do základního stavu vyzáří energii ve formě fotonu. Je možné měřit i slabý fluorescenční signál na pozadí intenzivního excitačního záření.V mezinárodních certifikátech se hodnocení fluorescence vztahuje k intenzitě reakce diamantu na UV záření s dlouhými vlnami, které je základní složkou denního světla. Reakce na záření trvá po dobu, kdy je diamant vystaven ultrafialovému zdroji.Podle Einsteinovy teorie relativity (E=mc2) by nic nemělo být rychlejší než světlo. Avšak neutrina, jedna z nejpodivnějších fyzikálních částí, podle měření organizace CERN překonala rychlost světla, představující 299 792 458 metrů za sekundu. Neutrina dosahují rychlosti 300 006 kilometrů za sekundu.

V nitru Slunce probíhá mocná termonukleární reakce, při které se každou sekundu: přemění 560 milionů tun vodíku na hélium. uvolní 3,8.1026 J energie, převážně ve formě krátkovlnného elektromagnetického záření

Proč svítí světlušky : Světlušky svítí díky bioluminiscenci. Je to následek chemických reakcí v živých buňkách a tkáních – tyto procesy se nazývají chemiluminiscence. Při jednom z těchto procesů se luciferin odbourává enzymem luciferázou, energie při tom uvolněná je vyzářena ve formě světla.

Proč obrněnky svítí : Bioluminiscenci způsobuje chemická reakce – oxidace luciferinu (z latinského lucifer – světlonoš) za přítomnosti enzymu luciferázy. Světlo mikroorganismů zvaných obrněnky je velmi efektivní. Vyzařuje 96 % světla a pouhá 4 % tepla. Výbojkové žárovky pro představu zvládnou jen 10 %.

Jak vzniká barva

Světlo vyzařuje na vlnové délce, a to na různých úrovních. Oko tyto jednotlivé vlnové délky dovede rozpoznat a tím jej vnímá jako barvy. Předměty svou barvu získávají díky odrážlivosti – tedy podle vlnové délky – které pohlcují a které naopak odráží. Podle toho se pak určí barva.

Ať už světlo pochází z jakéhokoliv zdroje, příčinou jeho vzniku jsou změny energie elektronů v atomech. Záření s vlnovou délkou menší než 390 nm je pro náš zrak neviditelné, nazývá se ultrafialové a vzniká také přeskokem elektronů mezi kvantovými drahami.Fluorescentní, reflexní, nebo infra jsou označovány barvy, které jsou aktivní pod UV světlem. Jedná se o velice výrazné-reflexní odstíny, které při nasvícení UV lampou svítí a vytvářejí fluo efekt.

Co zničí diamant : Zničit diamant je téměř nemožné. Jsou k tomu totiž potřeba nákladné nástroje, které jsou ještě tvrdší než diamant, například speciální brusné kameny nebo laserové paprsky. V praxi se diamanty obvykle nezničí, ale spíše se tvarují nebo štípou pomocí jiných diamantů.