Antwort Jak vzniká trombóza? Weitere Antworten – Jak poznám že mám trombózu

Jak vzniká trombóza?
Typicky má trombóza příznaky jako bolest nebo tlak v končetině. Bolest někdy může imitovat pocit namožených svalů. Častý je i otok, změna barvy pokožky, její zvýšená teplota a napětí kůže.Prvním příznakem trombózy bývá bolestivý, zatvrdlý a zarudlý pruh v průběhu žíly. Pocit pnutí v lýtku, brnění nohou, otoky dolních končetin, bolest po došlápnutí a zarudlá nebo namodralá končetina jsou nejčastějšími příznaky hluboké žilní trombózy.Jedná se onemocnění systému žil, kdy se v důsledku zánětu žilní stěny vytváří trombus v povrchním žilním systému. Tromboflebitidu mohou vyvolat zanícené žilní usazeniny, kožní infekce, nádorová onemocnění, pobodání hmyzem nebo např. podráždění žilní stěny aplikací injekce či infuze.

Co se nesmí při trombóze : Rizikovou potravinou je také květák, nať petržele, kopr a řeřicha. Z jinak bezpečného ovoce jsou nevhodné například sušené švestky, mango, kiwi, ostružiny a maliny. Pozor také na konzumaci jater!

Koho postihuje trombóza

Trombóza postihuje převážně lidi v předdůchodovém či důchodovém věku, častěji pak ženy. Ačkoliv je tento stav typický především pro dolní končetiny (trombóza v noze či lýtku) a pánevní oblast, postihnout může též cévy v pažích (trombóza ruky), hrudníku či krku.

Jak bolí trombóza v noze : V lýtku nebo ve stehně se objevuje pulzující bolest, obzvláště při došlápnutí. Na noze se může objevit poměrně rozsáhlý otok i s pocitem tepla a zarudnutím v průběhu žíly. V některých případech lze vidět i nateklé žíly, které jsou na dotek tvrdé a bolestivé.

Hluboká žilní trombóza

Léčí se podáváním léčiv snižující srážlivost krve, v případě velmi velké a bolestivé krevní sraženiny se může lokálně požít lék na její rozpuštění nebo chirurgický zákrok.

Mezi zásadní doporučení v prevenci trombózy patří zdravý životní styl, absence kouření, dodržovat dostatek pohybu a vyhýbat se stresu. Patříte-li mezi ty, kteří absolvují dlouhé cesty či lety, je důležité myslet na pravidelné zastávky na cvičení či alespoň protahování nohou.

Co je dobré na trombóza

Základem léčby trombózy je zpravidla podávání antikoagulantů, tedy léku na snížení srážlivosti krve. Ty zamezí dalšímu růstu stávajících trombů a vytváření dalších. Pacient je může užívat i po několik měsíců. Důležitá je pak rehabilitace v podobě časté chůze, plavání a procvičování nohou.Pokud tedy byla trombóza vyvolána dočasným spouštěcím faktorem, je poté doporučována „pouze“ tříměsíční antikoagulační léčba. V případě příhody bez jasného vyvolávajícího faktoru je vhodné delší trvání léčby – alespoň po dobu 6–12 měsíců.trombofilní stav (zvýšená srážlivost krve), by měla postačovat délka léčby tři měsíce. U idiopatických žilních trombóz (vyvolávající příčina nezjištěna) by měla být léčba minimálně 6 měsíců. Pokud má pacient další přidružené rizikové faktory, pak minimálně 12 měsíců.

Pokud se vyskytnou zmíněné příznaky nebo pokud existuje podezření na hlubokou žilní trombózu z jiných důvodů, měl by postižený okamžitě vyhledat lékaře nebo navštívit angiologa. Pokud se navíc objevují známky plicní embolie, měl by pacient zavolat zdravotnickou záchrannou službu na čísle 155 nebo 112.

Jak rozpustit tromby : nová antikoagulancia, která se používají místo Warfarinu. Celková doba léčby může být 6–12 měsíců. V případě akutních potíží, kdy velký trombus vážně brání průtoku krve nebo hrozí jeho uvolnění, se používají speciální léky na okamžité rozpuštění krevních sraženin – trombolytika, jinak zvaná i fibrinolytika.

Jak dlouho se rozpustí trombóza : trombofilní stav (zvýšená srážlivost krve), by měla postačovat délka léčby tři měsíce. U idiopatických žilních trombóz (vyvolávající příčina nezjištěna) by měla být léčba minimálně 6 měsíců. Pokud má pacient další přidružené rizikové faktory, pak minimálně 12 měsíců.