Antwort Jak vzniká plicní hypertenze? Weitere Antworten – Co je příčinou hypertenze

Jak vzniká plicní hypertenze?
Riziko vzniku hypertenze zvyšuje nezdravý životní styl – nedostatek pohybu, obezita, alkohol, kouření, nadměrná konzumace soli, stres či nedostatek spánku. Vliv mají také genetické predispozice. Může ji také zapříčinit jiné onemocnění.Primární hypertenze

Nejčastěji je diagnostikována ve třetí dekádě života. Touto formou vysokého krevního tlaku trpí 90 % všech pacientů s hypertenzí. Kromě dědičného sklonu hrají při jeho vývoji roli také další faktory, jako je zejména výživa, stres, kouření, věk a nedostatek pohybu.Echokardiografie (ultrazvuk srdce) je jedno z nejdůležitějších vyšetření, které podstoupíte. Při tomto vyšetření lze odhalit přítomnost a také odhadnout závažnost plicní hypertenze. Vyšetření se provádí sondou přes hrudník a případně sondou zavedenou do jícnu, podobně jako při vyšetření žaludku gastroskopem.

Kde se léčí plicní hypertenze : Klinika kardiologie IKEM patří mezi 2 akreditovaná centra v České republice, která se zabývají problematikou léčby plicní hypertenze. Více o problematice plicní hypertenze je možno nalézt na stránkách: www.pah.cz, případně můžete kontaktovat naše centum na bezplatné telefonní lince 800 888 068.

Jak se vyhnout hypertenze

Pokud se potřebujete zbavit vysokého tlaku, snižte příjem soli na 1500 mg denně. To je přibližně polovina běžného příjmu (půl čajové lžičky soli obsahuje asi 1200 mg sodíku). Příjem sodíku nesnížíte jen tím, že budete méně dosolovat potraviny, protože tímto způsobem se ve stravě přijímají pouze 15 % soli.

Jaký tlak je smrtelný : Krevní tlak vyšší než 130/85 mmHg se považuje za významné srdečně-cévní riziko. Znamená to, že u pacientů s vysokým krevním tlakem se zvyšuje riziko infarktu myokardu, srdečního selhání nebo cévní mozkové příhody. Vysoký krevní tlak, který se neléčí, vede k postupnému poškození ledvin, srdeční komory a oční sítnice.

Významnou roli hraje i příjem sodíku. Historicky nejvýznamnější dietou v léčbě hypertenze je omezení soli, dnes je však důležité i využití dalších diet. U obézních diabetiků je to redukční dieta, v poslední době se však ukazuje význam zvýšení příjmu ovoce a zeleniny.

Jedná se o onemocnění, které je způsobeno vysokým krevním tlakem ve vašich plicních cévách. To zvyšuje námahu pravé srdeční komory, která pumpuje krev přes plicní cévy do levé poloviny srdce. Dlouho trvající a neléčený vysoký tlak v plicních cévách vyčerpává pravou srdeční komoru.

Jak se projevuje plicní embolie

Příznaky plicní embolie

  1. náhle vzniklá dušnost (s rychlou dechovou frekvencí),
  2. bolest na hrudi (zejména při hlubokém dýchání),
  3. kašel (někdy s vykašláváním krve),
  4. modravé zbarvení rtů a prstů (tzv.
  5. kolaps nebo krátkodobá ztráta vědomí,
  6. oběhová nestabilita (nízký krevní tlak, rychlá tepová frekvence),
  7. náhlé úmrtí.

Léčba plicní arteriální hypertenze

  1. Nechte si od svého lékaře podrobně vysvětlit příznaky plicní hypertenze a při jejich zhoršení jej ihned kontaktujte.
  2. Denně sledujte svoji váhu a při jejím zvýšení o 1,5 kg ihned kontaktujte svého lékaře.
  3. Častěji odpočívejte a nepřemáhejte se.

Hodnoty systolického krevního tlaku („horní“ tlak), u lidí nad 40 let jsou důležitější než hodnoty diastolického krevního tlaku („dolní“ tlak), protože jsou lepším ukazatelem možné mrtvice či srdečního infarktu. O vysokém krevním tlaku mluvíme tehdy, je-li jedna z těchto dvou hodnot vyšší.

  1. Užívejte své léky podle pokynů Snižte svůj vysoký krevní tlak na normální hodnoty a chraňte tak své srdce a cévy.
  2. Hýbejte se. K takzvané nefarmakologické léčbě patří zvýšený aerobní pohyb.
  3. Skoncujte s kouřením.
  4. Omezte příjem soli.
  5. Snižte míru stresu.
  6. Snižte množství alkoholu.

Co Nejist při hypertenzi : Nepodáváme solí konzervované potraviny – uzeniny, paštiky, slaninu, marinované, uzené a solené ryby, olejovky, zeleniny ve slaném nálevu, slané sušenky, chipsy, slané kořenící směsi (Podravka, Vegeta, Masox, glutamát sodný), polévky v prášku atd.

Jak se léčí hypertenze : Léčba. Základem léčby je úprava životního stylu společně s léčbou medikamentozní. Doporučuje se pravidelná životospráva, dostatek spánku, aerobní cvičení, snaha o omezení vlivu stresu, strava s omezením soli a solených výrobků, zákaz kouření cigaret, střídmá konzumace alkoholu.

Jak se vyhnout vysokému krevnímu tlaku

Jak snížit vysoký krevní tlak

  1. Zvýšení fyzické aktivity.
  2. Konzumujte méně alkoholu.
  3. Jezte zdravá jídla bohatá na bílkoviny.
  4. Nekuřte.
  5. Dejte si kostku hořké čokolády.
  6. Dopřejte si dlouhý a kvalitní spánek.
  7. Užívání doplňků stravy.
  8. Vyzkoušejte jógu a meditaci.


Nejčastějším příznakem plicní embolie je náhle vzniklá nebo náhle zhoršená klidová dušnost (vyskytuje se u 85-90% pacientů). Méně časté jsou bolesti na hrudi (u 50% nemocných), které mohou klinicky připomínat infarktu myokardu. Mezi další příznaky patří kašel (někdy s vykašláváním krve) nebo kolaps.Cestovní plicní embolie se může objevit v případě dlouhých, zejména leteckých přesunů, které trvají déle jak 5 hodin. Krevní sraženina vznikne důsledkem stlačení podkolenní žíly, dehydratace a nižšího atmosférického tlaku. Cestování na dlouhé vzdálenosti může zvýšit riziko plicní embolie až čtyřikrát.

Jaký má být tlak podle věku : Normální hodnoty krevního tlaku podle věku:

Věk Normální krevní tlak
Dospívající 12 až 17 let 115/70
Dospělí 18 až 45 let 120-125/75-80
Dospělí 46 až 65 let 135-140/85
Senioři 65 let a více 150/85