Antwort Jak vzniká kyslík v přírodě? Weitere Antworten – Jak se tvoří kyslík

Jak vzniká kyslík v přírodě?
Jeho hlavním a prakticky jediným přirozeným zdrojem je fotosyntéza suchozemských zelených rostlin a mořského fytoplanktonu, při níž se rozkládá oxid uhličitý na kyslík. Člověk jej umí vyrobit i uměle rozkladem vody. Zelené rostliny jsou základním zdrojem kyslíku na Zemi.Kyslík se prakticky výlučně vyrábí destilací zkapalněného vzduchu. Vyrobený kyslík se uchovává buď ve zkapalněném stavu ve speciálních Dewarových nádobách (viz obrázek) nebo plynný v ocelových tlakových lahvích.Bezbarvý plyn těžší než vzduch. Při teplotě -183 °C kondenzuje na modrou kapalinu. Tvoří jednak molekuly O2, jednak tří atomové molekuly O3 – ozon. Atomární kyslík O je obdobou atomárního vodíku.

Jaké molekuly tvoří kyslík : KYSLÍK MÁ OZNAČENÍ O

Kyslík je atom se značkou O, atomovým číslem 8 a atomovou hmotností 15,999. V přírodě se molekula kyslíku spojuje s druhou molekulou a vyskytuje se jako chemický prvek O2.

Jak rostliny vyrábí kyslík

I když jde při fotosyntéze o složité biochemické reakce (probíhají ve dvou stupních), pokusíme se objasnit aspoň jejich podstatu. Rostliny přijímají z půdy vodu (H2O) a ze vzduchu oxid uhličitý (CO2). Působením světla dochází v listech k reakci, při níž vzniká kyslík a glukóza C6H12O6.

Jak dostat kyslík do těla : Kyslík je potřeba dostat do těla. K tomu slouží nosní kanyly, které se zasouvají přímo do nosních dírek a zachytávají se o uši, hadičkou je pak napojíte na zdroj koncentrovaného kyslíku. Alternativou je kyslíková maska, kterou nasadíte na obličej (nos a ústa) a přichytíte gumičkami podobně jako roušku či respirátor.

plyn

plyn objemový podíl
dusík 78,084 %
kyslík 20,946 %
argon 0,934 %
CO2 0,04 %


Kyslík se do atmosféry dostává z moře.

Tento proces se může odehrát i na pevnině, avšak v podstatně menším množství. Zhruba polovinu kyslíku v atmosféře proto produkuje mořský fytoplankton.

Co přenáší kyslík v těle

Hlavní funkcí hemoglobinu je přenos kyslíku z plic do tkání a zpětný odvod oxidu uhličitého z tkání do plic. Každý ze 4 Fe2+ iontů hemu reverzibilně (vratně) váže molekulu kyslíku (tzv. proces oxygenace hemoglobinu).Atom kyslíku O je dvojvazný, neboť obsahuje ve svém orbitalu 2p 2 nespárované elektrony. Polární vazba se vytváří mezi atomy, jejichž rozdíl hodnot elektronegativit leží v intervalu 0,4 – 1,7. Příkladem ketonů jsou také sloučeniny, u kterých je atom kyslíku O vázán přímo na uhlovodíkový cyklus.Ve dne, kdy svítí slunce, probíhá v listech fotosyntéza a rostliny z oxidu uhličitého a vody vyrábí kyslík a sacharidy. Kyslík vypouští do atmosféry a sacharidy si nechávají v buňkách jako zdroj energie nebo jako stavební materiál pro další části rostliny.

Tak například produkce kyslíku: jeden 100 let starý buk vysoký 25 metrů s korunou o průměru 14 metrů, s listovou plochu okolo 1 600 m² a 9 000 listy, za jediný den vyprodukuje až 1,7 kg kyslíku, což je 1 000 litrů. Člověk průměrného vzrůstu vydýchá 350 l kyslíku za den. Jeden statný buk tak „uživí“ tři lidi.

Kolik potrebuje clovek kyslíku : Zatímco člověk sám o sobě spotřebuje asi 0,8 kg kyslíku za den, dálkový let proudového letadla jej spotřebuje několik tun, nemluvě o uhelných elektrárnách a dalších spalovacích provozech.

Jak dodat telu kyslík : Snaha obohatit organismus kyslíkem není ničím novým. Každý výlet do přírody, výšlap do hor nebo procházka po lese funguje obdobně. Čistý vzduch dodá tělu více kyslíku, a tělo tak získá více energie na regeneraci.

Kde začíná vesmír

Podle FAI (Mezinárodní letecké federace) je hranicí vesmírného prostoru vzdálenost 100 km od povrchu Země – tzv. Kármánova hranice. Do této hranice se hovoří o nadmořské výšce. V případě Země do této hranice zasahují i další vrstvy její atmosféry (termosféra a exosféra).

Pokud se nepodaří obnovit zásobování kyslíkem, dochází k nevratnému poškození mozku. Následuje zástava srdce a smrt.Hladina kyslíku v krvi je u většiny lidí 95–100 %. Někteří lidé ovšem žijí normální život s hladinou kyslíku v krvi nižší než 95 %. Hodnoty naměřené při spánku můžou být o trochu nižší, u některých uživatelů i menší než 95 %.

Co je nositelem kyslíku v krvi : Kyslík, jako životně důležitá molekula je transportována krví a to díky krevnímu barvivu – hemoglobinu.