Antwort Jak vzniká kyberšikana? Weitere Antworten – Jak a proc vznika kyberšikana

Jak vzniká kyberšikana?
Za kyberharašení lze označit opakované zprávy zasílané agresorem, které jsou oběti nepříjemné. Tato situace může vzniknout i ze vzájemné konverzace, ta se stane nepříjemnou a oběť není schopná ji ukončit. Agresor většinou oběť začne bombardovat zprávami ihned po připojení na internet nebo jí zasílá nežádoucí SMS.Pokud nechceš být obětí kyberšikany, dodržuj tato pravidla:

Udržuj hesla v tajnosti, nesděluj je ani blízkému kamarádovi. Nikdy neodpovídej na neslušné, hrubé nebo vulgární maily a vzkazy. Pořádně si rozmysli, co píšeš a posíláš ostatním lidem. Nebuď příliš důvěřivý, nikdy nevíš kdo je na druhé straně.Kyberšikana (kybernetická – počítačová šikana, angl. cyberbullying) je druh šikany využívající informační a komunikační technologie (počítače, tablety, mobilní telefony, sociální sítě, emaily apod.) k ublížení druhému (vydírání, ubližování, ztrapňování, obtěžování, ohrožování, zastrašování apod.).

Jak se pozná kyberšikana : Příznaky kyberšikany – pozor, můžou odpovídat i běžným projevům puberty

  1. Citové rozrušení při používání počítače nebo mobilu.
  2. Změny nálad, chování, spánku, chuti k jídlu.
  3. Ztráta zájmu o oblíbenou hru, aplikaci nebo počítač a telefon obecně
  4. Zavírání se v pokoji, tajnůstkářství a snaha utajit své digitální aktivity.

Jaký je rozdíl mezi šikanou a kyberšikanou

Rozdíl mezi šikanou a kyberšikanou vychází už ze samotného názvu. Je zřejmé, že se jedná o specifický druh šikany. Na rozdíl od klasické šikany ( tváři v tvář), má agresor kyberšikany jiné nástroje na ubližování. Specifika virtuální reality mění charakter procesu šikanování a to i v rolích agresora a oběti.

Co se považuje za kyberšikanu : Pojem kyberšikana zahrnuje různé formy online zneužívání jako například vydírání, ztrapňování a výsměch, obtěžování, zastrašování, ubližování nebo dokonce zastrašování a vyhrožování. Pro tento účel agresoři využívají informačních nebo komunikačních technologií.

Je velmi důležité, aby si oběť uchovala důkazy kyberšikany. Ty pak může ukázat rodičům, učitelům a policii. V případě hodně závažných případů kontaktujte servisního poskytovatele a policii. Policie může servisnímu poskytovateli umožnit, aby se podíval do dat dalších uživatelů.

Nebezpečí kyberšikany spočívá zejména v anonymitě, která agresorům dodává na odvaze, a také nutnosti přímého kontaktu s obětí. Zároveň kyberšikana také znamená, že posměch může mít větší obecenstvo a je obtížnější ho regulovat. Někteří šikanující si přitom ani neuvědomují, jaké dopady může jejich chování mít.

Co dělat když kyberšikana

kyberšikana často souvisí se šikanou tváří v tvář, ptejte se dítěte, zda mu neubližují i jinak než v kyberprostoru. pokud zjistíte, že agresor je ze škoĺy dítěte, kontaktujte zástupce školy. v případě, že existuje podezření na trestný čin, kontaktujte Policii ČR.Kde hledat pomoc

  • Tvoji blízcí Pokud máš jakýkoliv problém, problém s obtěžováním na internetu nevyjímaje, svěř se svým blízkým.
  • Linka bezpečí
  • Nenech to být NNBT.
  • Policie ČR.
  • www.seznamsebezpecne.cz.
  • www.budsafeonline.cz.
  • www.bezpecnyinternet.cz.
  • www.nebudobet.cz.