Antwort Jak vyvrtat nýty? Weitere Antworten – Jak určit délku nýtu

Jak vyvrtat nýty?
Podle vojenské normy tak musí být průměr závěrné hlavy nýtu nejméně 1,4krát větší než průměr dříku. Výška musí být nejméně 0,3krát větší než průměr dříku. Se všemi uvedenými parametry můžete vypočítat požadovanou délku nýtu. Přídavek je obvykle přibližně 1,5D.Nýty se vyrábí v normalizovaných velikostech. Pro správný výběr nýtu je potřeba znát tloušťku spojovaných materiálů. Optimálně by měla být výška dříku u tenčích materiálů o 1-2 mm, u silnějších materiálů o 2-3 mm delší než je tloušťka spojovaných materiálů.Při nýtování se dřík nýtu zasune do otvorů ve spojovaných materiálech, hlava nýtu musí překrývat okraj otvoru v dostatečné ploše. Na druhé straně se vyková závěrná hlava. U ocelových nýtů – tam kde jsou zvýšené nároky na únosnost či těsnost spoje nebo při průměru dříku větším jak 10 mm se provádí nýtování za tepla.

Jak Nýtovat trhacími nýty : Princip nýtování trhacími nýty je poměrně jednoduchý. Do vyvrtaného otvoru zarazíte tělo nýtu až po hlavu a na trn nasadíte nos kleští. Při zmáčknutí kleště vtahují trn do sebe. Tělo nýtu je tím tlačeno z opačné strany proti spojovanému materiálu a tímto tlakem se deformuje do podoby druhé hlavy nýtu.

Čím nahradit nýty

Trhací nýt slouží jako spojovací součástka pro zhotovení nerozebíratelných spojů. Trhacím nýtem lze nahradit šroub či svár.

Jak se měří nýt : Při měření průměru trhacího nýtu by se měla měřit horní část nýtu, nikoli šířka trnu nebo hlavy. Průměr trhacího nýtu by měl být několikrát změřen a zprůměrován. To pomůže vypočítat správnou velikost trhacího nýtu. Vezměte prosím na vědomí, že průměr trhacích nýtů se obvykle měří v milimetrech (mm).

Nýty lze provést dvojím způsobem: Přímé spojení – u přímého nýtování se dosahuje spojení roznýtováním jedné části v části druhé. Roznýtovává se nejčastěji zastudena, proto musí být součást, která se roznýtovává, z dobře tvárného materiálu. Používá se jen u málo namáhaných součástí.

Spojování nýty je vhodné jen pro nepříliš tlusté součásti, například plechy, pásy, válcové tyče L, I, U a jiné. Pro nýty se musí ve spojovaných součástech vyvrtat průchozí díry. Podstatou nýtového spoje je sevření spojovaných součástí mezi dvě hlavy nýtu, které se vytvoří při zatahování (uzavírání) nýtu.

Jak odstranit nýt

Vrták přiložíme na závěrnou hlavu nýtku a začneme vrtat. Pokud se nýt začne protáčet, zamezíme otáčení uchycením hlavy nýtu do kleští. Chce to trochu cviku a trpělivosti. Po čase vrtání by hlava nýtku měla odpadnout.Pro nýty se musí ve spojovaných součástech vyvrtat průchozí díry. Podstatou nýtového spoje je sevření spojovaných součástí mezi dvě hlavy nýtu, které se vytvoří při zatahování (uzavírání) nýtu. Nýtové spoje nezaručují zcela přesnou vzájemnou polohu spojovaných součástí, a proto se nehodí tam, kde se to požaduje.Nýt je spojovací součástka, která se používá pro zhotovení nerozebíratelných spojů. V minulosti se používalo nýtování zatepla při výrobě tlakových nádob, ocelových konstrukcí budov, hal ale i mostů. Dnes se nýtování nahrazuje šroubovými spoji či svařováním.

Nýt je spojovací součástka, která se používá pro zhotovení nerozebíratelných spojů. V minulosti se používalo nýtování zatepla při výrobě tlakových nádob, ocelových konstrukcí budov, hal ale i mostů. Dnes se nýtování nahrazuje šroubovými spoji či svařováním.

Jak Rozdelat nýt : Vrták přiložíme na závěrnou hlavu nýtku a začneme vrtat. Pokud se nýt začne protáčet, zamezíme otáčení uchycením hlavy nýtu do kleští. Chce to trochu cviku a trpělivosti. Po čase vrtání by hlava nýtku měla odpadnout.

Jaký vrták na nýty : Trhací nýty

U běžných trhacích nýtů je pravidlo jednoduché: vrták (a tedy i otvor) má být vždy o 0,1 mm větší než průměr nýtu. Například pro nýt o průměru 4,8 mm tak potřebujete 4,9mm vrták. Rozdíl je ale u rozpěrných trhacích nýtů, kde je potřeba vzít vrták větší o 0,2-0,5 mm.

Jak Roznytovat nýt

Nýtování pomocí nýtovací sady

  1. Vyseknutí dírky pro dřík nýtu. Před aplikací šatonového nýtu si, stejně jako u sedlářského nýtu, musíme nejprve vyseknout do materiálu otvor.
  2. Roznýtování nýtu. Na hlavičku nýtu přiložíte kolmo nýtovač a úderem kladívka do nýtovače nýt roznýtujete.


Trhací nýt je spojovací prvek vyráběný dle normy DIN 7337, je složen ze dvou částí: těla nýtu a trnu. Vytváří trvale nerozebíratelný spoj. Používá se zpravidla pro mechanické spojování v případech, kdy je spoj přístupný pouze z jedné strany. Tvářené tělo nýtu je tvořeno dutým válcem.Kromě trhacích nýtů existují i nýty rozklepávací. Sestávají z dutého válečku a kulatiny zakončené na jedné straně hlavičkou. Do předvrtaného otvoru na spoji dvou konstrukčních dílů se zasune váleček s kulatinou a na straně, kde není rozšířená hlavička, se rozklepe do tvaru další hlavičky.

Jak vytáhnout nýt : Vrták přiložíme na závěrnou hlavu nýtku a začneme vrtat. Pokud se nýt začne protáčet, zamezíme otáčení uchycením hlavy nýtu do kleští. Chce to trochu cviku a trpělivosti. Po čase vrtání by hlava nýtku měla odpadnout.